bugün

hukuk fakültesinin 2.sınıfında öğretilmeye başlayan ve ilk konularıyla pek çok öğrencide hayal kırıklığı yaratan ders.
4. Sınıfta cmk dersine kadar teoride kalmaktadır.
risk budur başlığı altında bir gecede bitirmeye çalıştığım ders. severek çalışıyoruz. edit:bitti.bittim.
soruşturma tamamlansa bugünlerde uygulamalı olarak tv lerden öğrenilebilirdi.
Benim zamanımda KPSS de 6 soru çıkaran bölüm. Ancak hayata en yakın hukuktur ve zevklidir.
ünlü repçi cezanın sahip olduğu hukuktur.
aramızda marmara hukuklular olduğunu gösterendir. yeşillendirebilirsiniz.
hakikaten zevkli ders, tabi yüzeysel görüyorsanız. tüm detaylarıyla görsem herhalde bu entry küfür içinde kalırdı.
Türkiye'de hukuk fakültelerinde tıpkı borçlar hukuku gibi özel ve genel hükümler olarak ikiye ayrılır. 2. ve 3. sınıfta gösterilir. Yıllık eğitim yapan fakülteler tanıma dahil değildir. Doğrusu bu iki dersin de yıllık olması tabi ki. Zaten koşullu yapıyorlar bir de bunları. ilk dönem geçemezsen ikinci dönem alamıyorsun falan. Saçmalık.

Doğru olanı yıllık sistem olması. Sen daha manevi unsuru adam gibi öğretmeden, ceza hukukundan sınav yaparsan, adam kastı nasıl anlasın? Olası kastı bilinçli taksirin götüne sokan arkadaşlarımız var. Bir de, ilk dönem teşebbüse (bkz: TCY md 35) kadar işliyorsun genelde. Adam baharda alamazsa, siki tutmuş oluyor. Sokayım böyle sisteme sinirlendim yine.

Ezcümle, ceza hukuku genel hükümler parçalanamayacak kadar önemli bir bütün. iki vize bir final yap bitir olayı.

Sonra abi nooldu abi nooldu.
Büte kalmam kesin olan ders. Bütte de geÇemeyecem ne yazık ki.
2. Sınıfta genel, 3. Sınıfta özel, 4. Sınıfta usulünü göreceğiniz hukuk dersi.

Geneli iyi anlamadıysanız özeli yapmak için zorlanırsınız, ancak usul hepsinden bağımsız ve kapsamlıdır.
fakir ve tembel öğrencilerin geçemediği normal zorkukta bir ders.
benim avrat bugun bu sinava girmistir..
tarik bey eve gelen magduru vurmus soruda.. magdur da kacarken bir eve girmis.. amk magduru telefon,4000 tl ne varsa almis.. tabi tarik da vuruk adami..
simdi gel acikla ne olacak..
mesru mudafa mi bu?
ne bu?
mahmud mu?
Körlerin bile koklaya koklaya geçtiği vasat ders hahaha.
Çoğu hukuk dalı gibi kafa açıcı sorulara sahip

görsel
Kallavi derstir.
görsel
Genel hükümler kısmı için kitap tavsiyesi beklediğim ders.dili ağır olmayan ve akıcı olan kitap önerilerini bekliyorum *
Her konuda 28483858 tane doktrin görüşü olan ders.
Biz görüş koysak fahiş hata, onlar koyunca doktrin.
bir de bunun pratikleri vardır. artık bu kürsünün hocaları hangi kimyasalı kullanıyorsa kasten öldürmeyle ilgili bir pratik çalışma karşınıza geldiğinde kurgu muhtemelen şöyle işler. a silahıyla b ye ateş etmektedir ama kullandığı silah iyon silahı olmasından mütevellit o mermi b den çıkar c ye girer c den çıkar d nin çocuğunun taşaklarına saplanır ordan çıkar e nin çocuğuna denk gelir. 6 yaşındaki çocuk meşru müdafa yapmak için 12 kişilk yemek masasını failin üzerine atar.
En eğlenceli hukuk derslerinden biridir.
Ulan şimdi sövecem sonra ifşa oluruz hakaret davası açar seneye de pratikte sorar. Be insafsız 120 metreden av tüfeğiyle 3 el atış yapan adam nasıl tehdit suçu işliyor ya? Nasıl lan nasıl? Tehdit nerede laaaan?

Not:gene Büte kaldık :(
bu alanda yoğunlaşan avukatları toplum genellikle sert , korkutucu , korkusuz olarak tahayyül etseler de , alanın doğası gereği olan sertliği insanı daha olgun ve sertlikten uzak hale getiriyor. yani ceza alanında uzman bir avukattan , mahallenin ağır abisi edası yerine kibar ve oturaklı bir görüntü almak çok daha beklenebilir bir durumdur. temelinde de , insanın suça olan yakınlığını , suçun yaptırımını ve bununla nasıl başa çıkabileceğini iyi bilen birey olan ceza avukatının , tabiri caizse "sizin fare tutmuşluğunuz kadar bizim kedi avına çıkmışlığımız var" anlayışıdır.
Ceza hukuku, suç adı verilen insan davranışının yapısını inceleyen ve buna özgü yaptırımlar öngören hukuk dalıdır. Görüldüğü gibi, ceza hukukunun iki temel unsuru suç ve yaptırımdır.

Dar anlamda ceza hukuku, maddi ceza hukuku olarak da adlandırılır ve suçları ve yaptırımlarını konu alır. Geniş anlamda ceza hukuku ise, maddi ceza hukukunun yanı sıra, ceza muhakemesi hukuku ve infaz hukukunu da kapsar.

Kisacasi Ceza hukukunun görevi, toplumsal ve sosyal barışı sağlamaktır.
bizim gibi ülkelerde egemenin siyasal sistemi tanzimine hizmet eden kavramdır.