1. 1.
  27 mayis ihtilalinin başındaki generallerinden bir tanesidir. kaderin cilvesine bakınki oda aynı şekilde bir karşı darbeyle al aşağı edilmiştir.

  (bkz: ihtilal evlatlarını yer)
  2 ... giray
 2. 2.
  gazeteci: ihtilal yapmak için birikiminiz var mı?

  madanoglu: ihtilal için birikim değil taşak gerekir.o da ben de var.

  (bkz: ayar vermek)
  8 -1 ... giray
 3. 3.
  1971 muhtırasından sonra gizli örgüt çalışmalarını yönetmekle suçlanmış, senatörken kendi isteğiyle dokunulmazlığı kaldırıldı, tutuklandı, 4 ay hapis yattı, aklandı.
  ... bohemian rhapsody
 4. 4.
  27 mayıs ihtilalinin en karizmatik paşası. siyasal açıdan sol-kemalist kategorizasyona tabi tutulabilir. karakuvvetlerinde korgeneral olarak görev yapmıştır. 9 Mart hareketinde yer aldı ve ziverbey köşkü'nde 'konuk edildi'. başarılı olamamasındamahir kaynak'ın rolü büyüktür. eğer bu provakatif ajan işleri karıştırmasa türkiye'nin daha aydınlık bir memleket olacağı aşikardı.
  7 -4 ... morningrise
 5. 5.
  türkiye cumhuriyetinin son "osmanlı tipi" paşası.

  27 mayıs sürecinde üstleri olan koca paşalarıyla konuşurken yumruğunu sık sık masalara vurmasıyla bilinir.
  ... yafesibninuh
 6. 6.
  demirkırat belgeseli'nde yer alan paşa.

  "ismet paşa bana dedi ki yahu madanoğluu..." ve mukabil cümlelerle kendinden "yahu madanoğlu" olarak bahseder.
  ... afoo
 7. 7.
  kafası sadece cuntacılığa basan ama iktidar devrildikten sonrasını bir türlü hesaplayamayan bir asker. askeriyede yat-kalk talimi izlemeyi sıkıcı bulduğu aşikardır. karşısında hükümet çok rerörörö diye homurdandığınızda o anda darbeye karar verecek bir kişilik özelliklerine sahip ilginç bir paşamızdır.
  (bkz: muhsin batur)
  (bkz: demirkırat)
  3 ... finrod
 8. 8.
  27 mayıs darbesinin planlayıcısı ve milli birlik komitesinin fiili lideridir.

  darbe sonrası demokrat parti aşığı ve menderes yalakası olan 3. ordu komutanı orgeneral ragıp gümüşpala'nın (hilmi özkök ve necdet özel'in atasıdır bu isim, adalet partisi'nin de kurucu genel başkanı ve süleyman demirel'in selefidir.) "darbeyi düzenleyen komitenin başında kendisinden rütbece üstün bir komutan yoksa ordusuyla birlikte ankara'ya yürüyüp darbecileri dağıtacağını" bildirmesi üzerine henüz emekliye ayrılmış olan cemal gürsel aga'yı izmir'den aldırıp ankara'ya getirtmiş ve kendisini ikna ederek milli birlik komitesi'nin başında bulunduğunu ilan etmesini sağlamıştır.

  böylece ragıp gümüşpala'nın adnan menderes'i kurtarma hayali suya düşmüş ve 3. orduyu ankara'ya yürütememiş ve 27 mayıs darbesi başarıya ulaşmıştır...
  2 ... protest sanayici
 9. 9.
  cemal madanoğlu
  cemal madanoğlu
  cemal madanoğlu
  cemal madanoğlu
  2 ... recomax
 10. 10.
  cemal madanoğlu
  cemal madanoğlu
  cemal madanoğlu
  cemal madanoğlu
  cemal madanoğlu
  1 ... recomax