1. 1.
  türkiye cumhuriyeti'nin beşinci cumhurbaşkanı..

  1899 yılında Trabzon'da doğdu. ilk ve orta öğrenimini Erzurum, Kerkük, Edirne ve Kuleli Askerî Lisesi'nde yaptı.

  Birinci Dünya Savaşı sırasında, 1917 yılında subay adayı olarak eğitim kampına katıldı. Aynı yıl Filistin cephesinde görev aldı.

  1918 yılında Mısır'da ingilizlere esir düştü. Esaretten döndükten sonra, Kurtuluş Savaşı'na katılarak, Güney cephesinde görev aldı. Sonradan Batı cephesinde görevini sürdürdü.

  1927 yılında Harp Okulu öğrenimini tamamladı. 1930 yılında Harp Akademisi'ni bitirdi. Silahlı Kuvvetlerde çeşitli görevler alarak 1949'dan sonra Generallik rütbelerinde hizmet verdi. 1960 yılında Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı.

  1966 yılında, bu görevinden ayrılarak Cumhurbaşkanlığı kontenjan senatörlüğüne seçildi. Cemal Gürsel'in rahatsızlığı sebebiyle görevden ayrılması üzerine, 28 Mart 1966'da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin beşinci Cumhurbaşkanı seçildi. Yedi yıllık görev süresini tamamladıktan sonra 1973 yılında Cumhurbaşkanlığı'ndan ayrıldı.

  1929 yılında Atıfet Hanım'la evlenen ve üç çocuğu olan Cevdet Sunay 22 Mayıs 1982 gününde vefat etti.

  http://www.cankaya.gov.tr/tr_html/sunay.htm
  1 -1 ... shalamar
 2. 2.
  aslen trabzonun çaykara ilçesindendir. tabi o dönem çaykara of'a bağlı bir kasabadır. yani o bir oflu'dur. istanbulun gelmiş geçmiş en büyük kabadayısı oflu hasan'a silah armağan etmiştir. hatay'ın türkleştirilmesi için kendi ilçesinden vatansever insanları bu bölgeye taşımış ve yerleştirmiştir.
  -2 ... palta
 3. 3.
  ihtilallerin baskısının varlığını hala siyasetin üzerinde hissedildiği dönemlerde süleyman demirel'in kıvrak zekası sonucunda, cumhurbaşkanlığına aday ettiği eski genelkurmay başkanı, ve türkiye cumhuriyeti 5. cumhurbaşkanıdır.

  Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki karşısındaki tek rakip, ihtilalci albay alparslan türkeş olmuştur. Türkeş bu seçime büyük gaza gelerek girmiş ama süleyman demirel'in herşeyi ayarladığından habersiz girdiği seçimden 461 e karşı 11 oyla bozguna uğramıştır.

  Cevdet Sunay'ın, Cemal gürsel'in komaya girmesinden sonra cumhurbaşkanı seçilmesi, yaklaşık 20 sene daha devam edecek olan, çankaya köşkünün genelkurmay başkanlığından bir sonraki durak olma kuralının miladı olarak sayılmaktadır.
  2 ... blindguardian
 4. 4.
  Cevdet Sunay (1899 - 1982), Türk asker ve devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin beşinci cumhurbaşkanı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 12. Genelkurmay Başkanı.

  Sunay, 1899 yılında Trabzon'da doğdu. ilk ve orta öğrenimini Erzurum, Kerkük, Edirne ve Kuleli Askerî Lisesi'nde yaptı.

  Birinci Dünya Savaşı sırasında, 1917 yılında subay adayı olarak eğitim kampına katıldı. Aynı yıl Filistin cephesinde görev aldı. 1918 yılında Mısır'da ingilizler'e esir düştü. Esaretten döndükten sonra, Kurtuluş Savaşı'na katılarak, Güney cephesinde görev aldı. Sonradan Batı cephesinde görevini sürdürdü.

  1927 yılında Harp Okulu öğrenimini tamamladı. 1930 yılında Harp Akademisi'ni bitirdi. Silahlı Kuvvetler'de çeşitli görevler alarak 1949'dan sonra generallik rütbelerinde hizmet verdi. 1960 yılında Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı.

  1966 yılında, bu görevinden ayrılarak Cumhurbaşkanlığı kontenjan senatörlüğüne seçildi. Cemal Gürsel'in rahatsızlığı sebebiyle görevden ayrılması üzerine, 28 Mart 1966'da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin beşinci Cumhurbaşkanı seçildi. Yedi yıllık görev süresini tamamladıktan sonra 28 Mart 1973'te Cumhurbaşkanlığı'ndan ayrıldı.

  1929 yılında Atıfet Hanım'la evlenen ve üç çocuğu olan Cevdet Sunay 22 Mayıs 1982'de vefat etti.
  -1 ... balmsd
 5. 5.
  1960-1966 yıllarında genel kurmay başkalığı, 1966-1973 yıllarında cumhurbaşkanlığı yapmıştır.

  tarihe şu sözleriyle geçmiştir:

  ''bu laik okullarda yetişen gençlere memleket idaresi teslim edilemez. laik okullara karşı imam hatip okullarını bir alternatif olarak görüyoruz. devletin kilit noktalarına yerleştireceğimiz kişileri imam hatip okullarında yetiştireceğiz.
  4 ... annabell lee
 6. 6.
  bundan tam bir hafta önce, rüyama teşrif eylemiş zat-ı muhterem...
  kendisiyle bir alıp veremediğim yok, hayır, sevmemezliğim de yok.. nötrüm yani şahsına karşı...
  ama neden rüyama girer, hiç anlamış değilim !
  sabah uyandım, böyle tuhaf bir his... gece cevdet sunay' ı rüyamda görmüşüm lan, düşünsene !
  milletin rüyasına paris hilton, adriana lima girer, bizimkine cevdet sunay giriyor.. bu da kaderin bir cilvesi...
  ertesi sabah, hakkında pek fazla birşey bilmediğim bu eski reisicumhurumuzu biraz araştırdım, bir de ne göreyim !
  meğer adamın ölüm tarihi 22 mayıs' mış...
  bu zat, ölümünün 27. sene-i devriyesinde rüyama girivermiş !
  hani, '' kalk ulan hatırlat benim adımı cümle beşere '' der gibi...
  hatırlatıyorum cevdet'im...
  neden beni tercih ettiğini bilmiyorum ama,
  her ölüm yıldönümünde rüyama gireceksen,
  işimiz var seninle...
  4 ... v for vahdettin
 7. 7.
  yoldan çevrilen 10 kişiden 9 unun tanımadığı beşinci cumhurbaşkanımız.
  1 ... gimenez
 8. 8.
  milattan öncenin kısaltılmışı olan" m.ö. " yü, bir toplantıda eline verilmiş kağıttan okurken, " mö" diye okuduğu söylenen merhum asker kökenli cumhurbaşkanımız.
  ... abdulcanbaz07
 9. 9.
  cumhurbaşkanı olması ülkemiz adına bir talihsizliktir.
  -1 ... no soporto el rap
 10. 10.
  11 cumhurbaşkanımızdan biri. buna rağmen türk siyasi hayatına etkisi neredeyse sıfırdır. fotoğrafını görsem tanımam o derece.
  2 ... carvas