bugün

az önce izlediğim film. brie larson döktürmüş yine. daşşaklı görsel efektleriyle güzel film olmuş, baba beğendi.
ama madem thanos gelmeden çok önce teseractı kediye yutturdular thanos nerden aldı aq. sikerler. biri aydınlatsın beni. evet. teşekkürler.
son demlerde türkçe'de müstakil maceraları yayınlanmaya başlamış olan çekici çizgi süper kahraman hanım. yakınlarda maceraların çoğunun uzayda geçtiği iki cildini bitirdim.
karakter olarak insanlara antipatik gelmesinin yanında karakteri canlandıran brie larson üzerinden de bazı ciddi eleştiriler almış süper kadın kahraman. ek olarak karakterin "en güçlü avenger" sıfatı nedeniyle solo filminin çok büyük bir beklentiye neden olması ve bu beklentileri karşılayamamış olması da bence bu antipatide etken.

teknik olarak bundan sonra bayrağı captain marvel devralacak ve avengers'ı o toplayacak dense de bu işi yapacak kişinin marvel'in en popüler karakterlerinden birisi olan spiderman olması gerekmektedir. hem tony stark'ın teknik mirasına sahip olması nedeniyle hem de captain marvel'dan daha sempatik bir karakter olması sebebiyle öyle olmalı. captain marvel yine güçlü olsun, yine gemileri yaksın yıksın ama yeni lider olmamalı bence.

edit: ben eleştirilere katılmıyorum. sadece yeni lider olarak görmek istemediğimi belirtmek istedim. bence brie larson başarılı şekilde canlandırmış bu karakteri ve filmi de beklentimin altında kalmış olsa da kötü olmayan bir film benim için. endgame de daha etkili bir rol almasını da bekledim hatta.
şimdi izledim. az çok süper kahraman filmlerine hakim biri olarak yapılmış en iyi kadın süper kahraman filmi diyebilirim. artık benim için Wonder Woman out, "captain marvel" in.

https://www.imdb.com/title/tt4154664/
hala düzgün versiyonu düşmedi internete. sinema çekimi izlemek istemiyorum. sinemayıda kaçırdım. de haydi artık
OLmamış bu film, izlemeyin.

Zorlama espriler, kötü oyunculuklar, ters köşe yapmaya çalışıp becerememelerle dolu bir film olmuş.

Special effect'e abanmışlar yazılım yardımıyla, bunun dışında da zırt pırt yırtık dondan çıkar gibi çıkan stan lee göndermeleri var.
Elinden götünden lazer atmaktan başka hiçbir işe yaramayan vasat karakter, ve o karakteri anlatan bombok filim.
Sinema da Green Book var, biradere laf anlatamıyoruz ille de Captain Marvel diyor. Bugün izleyeceğim film.
--spoiler--

--spoiler--

bu karı gücü nereden aldı ? mavi ışık patlaması deyip geçiştiremeyiz. tesseract desek ama tesseract o sırada gizlenmiş uzay gemisindeydi.

mavi ışık patlaması o kısım aklıma yatmadı. çünkü vision reis taşı kafasına takmasına rağmen bu karı kadar güçlü değildi.

gerçi gücünün sınırlarını göremedik, atmosferi delip geçiyor füzeleri patlatıyor.

biraz vision, birazda scarlet ablamızın karışımı bir karakter..

yada thorun alevli versiyonu da denebilir.

filmdeki tek sıkıntı karşısında iyi bir vilian karakter olmayışıydı. yalan yok finalde ronanı görünce bir heyecanlandım, marvel ile kapışsa diye bekledim ama koca bir ordu ile kaçıp gitti..

madem dünyada bu kadar güçlü bir varlık olduğunu biliyordun, thanosa ne diye bunun bilgisin vermedin be ronancım.

loki ve ultron saldırılarında, dünyada böyle bir karı var demediler mi ?

fury konusu zorlama olmuş, ister inanın ister inanmayın ama zorlama..

captain marvel ile tanışınca ilk defa dünya dışı varlık gördüm diyerek afallaması *

fury dediğimiz adamın hikayesi bu kadar basit değil. captain amerikanın yaşamından bir haber misin de, süper kahraman captaine bu kadar şaşırıyorsun.

-kedi için bence olmamış.
-siyahi pilot abla olmamış. anne olmasa belki olurdu ama olmamış.
-siyahi ablanın kızı, annaa ne olur git uzaylılarla savaş diye ağlaması olmamış
-devasa bir arşiv odasına gidip, aradıkları belgeyi ikinci klasörde direkt bulmaları olmamış.
-pilot abla, fury ve skrul ırkının liderini alıp ilgili kordinata gitmeleri tamamda , arkalarında sırf ölmesi için bıraktıkları skrull ne alakaydı ? * hatırlamayanlar için skrull captain marvel kılığına girip, sonu ölümle biten soru cevap yarışmasına katılmıştı. bu skrull bilim adamı değil mi niye harcadınız ? *
-hadi fury seni çağırmadı, hadi savaşmak için değilde savaş bitirmek istiyordun. ulan koca evrende gerçekleşen onca katliam da nerdeydin ? adamın çağrı cihazı bozulmuş olamaz mıydı ? insan evim dediği dünyayı bir ziyaret etmez mi *
—spoiler— * *
—spoiler—

Yukarıdaki spoiler’e yanıt olararak filmin komple spoileri izlemediyseniz okumayın sakın.

Film güzeldi ama thanos reise el uzatırsa carol marol dinlemem silerim bir çırpıda. *
bebe filmi olduğu için uludağ sözlük yazarları için inanılmaz deneyim olan filim.
vizyona girer girmez bugün izlediğim, 0 beklenti ile gidip "çok güzel olmuş lan bu film" dediğim filmdir kendisi.

buraya uzun bir inceleme yazmak istiyorum. ama filmi izleyeli 7 saat geçti ve kafamı fena kurcalayan bir sıkıntı var.

--spoiler--

--spoiler--
nick fury ilk avengers filminde captain america'ya tesseract'ı okyanustan çıkardıklarını söylememiş miydi? hatta captain america "bildiğim tek şey, tesseract'ı okyanustan hiç çıkarmamanız gerektiğiydi" demedi mi? eee şimdi bu filmde nick fury'nin tesseract'ı skrull'lardan aldığını görüyoruz. o zaman tesseract captain america ile okyanusa gömüldükten sonra skrull'ların eline nasıl geçti? nick fury neden captain america'ya yalan söyledi? kafamda deli sorular...
--spoiler--

--spoiler--
anna torv oynasa süper olurdu diye düşündüğüm karakter.
2. fragmanı yayınlanmış olan yeni marvel filmi.

(bkz: Çöp)
hele hele yeni fragman gelmiş.ilk fragmandan daha iyi olmuş, daha yerine oturmuş.

ilk fragmanda yaşlı kadına yumruk sahnesi vardı, onu açıklamışlar tepkilere son vermek için.
captain marvel'ın hafızası silinmiş, bu çizgi romanlarda olmayan bir şey hatırladığım kadarıyla. gerçi çizgi romanlarda olmayan epey şey var. marvelcığımızın güçleri aslında gerçek captain marvel'dan geliyordu ve bir erkekti. bunu çıkarmaları iyi olmuş. bugüne kadar mcu'da izlemediğimiz, güçlü bir kadın izleyeceğiz. scarlett witch'çiler gelecek şimdi, wanda hem o kadar ana bir karakter değil, hem de çizgi romandaki güçlerinin %1'ine falan sahip. ancient one hakeza ana karakter değildi. ilk kez wonder woman dengi gibi bir karakter izliyoruz.

ayrıca "ben senin savaşında savaşmayacağım, bu savaşı sonlandıracağım" repliği avengers 4'e gönderme olsun diye konmuş. güzel olmuş.

beni biraz daha tatmin etti bu fragman. hadi bakalım.
ikinci fragmani yarrak gibi olmus film. coluk cocuktan para kazanacak yine aq marvel'i. sinemayi sikip attiniz aq cocuklari ya.

https://www.youtube.com/watch?v=0LHxvxdRnYc&t=1s
ilk fragman gelmiştir.
tebrikler marvel, infinity war öncesinden beri bu filmi bekliyoruz, ama zerre kadar heyecanlandırmadın. bunu nasıl başarıyorsunuz?

ayrıca fragman'da seçtiğiniz fon rengi neden wonder woman ile aynı? dc sizi taklit etmeye çalıştı çalıştı başaramadı, marvel kasma.

sonuç: pek bir şey veremeyen ilk fragmanı yayınlanmış film.
Fragmanı çıktımı ki.
Fragmani begenmedim, ama bu serinin devami icin onemli bir karakter. Disney, iron man ile birlikte bu marvel olayinda cigir acti. Gecen 10 sene icerisinde goruyoruz ki bu gunlere gelmesinde, o hikayeleri tek tek isleyerek, en sonunda seyircinin onune koydugu bir all-star takimi ve bunu organize eden iyi yapimcilarinin payi var. Dc de bundan feyz alarak olusturmaya basladi hikayeleri. Mesela doctor strange i 2005-2006 yilindan beri bilirim ama film sayesinde bu kadar sevdim. Bir tek spider-man konusunda kirginim kendilerine, onun haricinde guzel isler cikarmaya devam.
yarrak gibi olmus. klasik marvel sicmigi. suicide squad bu filme bin basar.
Marvel'ın dc'den çakma (shazam) başka bir karakterinin filmi. Normalde çoğu marvel karakterini seven biri olarak gitmeyeceğim film. Kendi adımızda bir süper kahraman yapalım demişler, başka bir nanesi yok bence.
uluslararası kadınlar günü'nde çıkacak olması bile güzel. blockbuster'ı görünce zaten anlıyorsunuz film eski bir zaman diliminde gerçekleşiyor. sonra iki gözü de sapasağlam nick fury ile saçları pek de seyrek olmayan bir coulson ortaya çıkınca insan bir acayip oluyor. ha bi de jude law var. ayrıca brie larson'ın ses tonu pek tatlı. bekliyorum heyecanla. ardından da zaten büyük final gelecek mayısta.
Nick fury'nin iki farla başlayıp tek fara düşeceği film.
En büyük avenger’in fragmanı an itibariyle gelmiştir.
Amerikan kahramanıdır yani düşmanımızdır ayrıca dünya nüfusunun yarısı yok olurken kendisini göremedik buda sorumsuzluğuna delalettir.