bugün

Timuçin(Cengiz Han)'in kan kardeşidir.Kabile arası liderlik çekişmeleri sonucu düşman olurlar.
Camoka,bir gün Timuçin ve kabilesine saldırır.Birçok kişiyi katleder.
Ancak Timuçin intikamını alır ve Camoka'yı yener.Ancak Camoka kaçarak kurtulmayı başarır.
Ancak kurtulmasına rağmen adamlarından ikisi Timuçin'in gerçek hükümdar olduğuna inandığından kendisini kandırarak Timuçin'in yanına götürür.
Timuçin bu iki kişiyi ihanetten dolayı öldürür.Ancak geçmişteki kardeşlik bağı bunca kini unutturur ve Timuçin Camoka'ya "Birlikte savaşalım,birlikte çok daha güçlü oluruz kardeşim" dmesine rağmen Camoka kabul etmez."Bu dünyada tek bir güneş parlar." gibi bir düşüncesi olduğundan Timuçin'den kendisini öldürmesini ister.
Timuçin de ancak onurlu bir şekilde ölmesine izin verdiği kişilerde olduğu gibi Camoka'nın belini kırdırır.
Çizgi roman karakeri karaoğlan'ın en büyük düşmanı.
derviş zaimin filler ve çimen adlı filmindeki karakter..
ruhunun kanında olduğuna inandığından, andası temuçin den kanını dökmeden kendisini öldürmesini ister. beli kırılarak öldürülür.
(bkz: orozpu evladı)
türk filmlerinde danyal topatandır...
Karaoğlan filmlerinde Danyal Topatan'ın hayat verdiği saç stili ve gülüşüyle akıllarda kalan karakter.*
kan kardesi timucin´e karsi savasmis ve timuci´nin generallerini kaynatarak öldürmüs acimasiz komutan kisisidir.
bunu duyan timucin askerlerini gelistirerek kan kardesine savas acar, savasin ortasinda kacan camoka, daha sonra kendi generalleri tarafindan timucin´e teslim edilir. generaller idam ile ödüllendiriliken camoka´ya tekrar birlik olmayi teklif eden timucin; camoka´nin bunu kabul etmemesi üzerine beli kirilarak degil basi vurularak idam edilir.
http://www.cizgiroman.gen...ages/haber/camokkaaaa.jpg
jokerden sonraki en karizmatik kötü.
(bkz: cemocan)
karaoğlan'ın baş düşmanı 7 canlı camoka'dır.

çok zalımdır.
hakkında 1000 yıllık dezenformasyon yapılan, lakin cengiz han'ı cengiz han yapan kişi.

yesugey'in oğlu temuçin, babası öldürüldükten sonra oba'nın kağanı olur, lakin yesugey'in yardımcısı tarangay, temuçin'in kağanlığını tanımaz, onu esir eder ve obanın başına geçer. bozkır adetlerine göre temuçin çocuk olduğundan onu öldüremez, sürgün eder.
temuçin sürgünde tek başına donmak üzereyken camoka tarafından kurtarılır, camoka'ya hikayesini anlatan temuçin camoka ile kankardeş olur.
lakin temuçin artık büyümüştür ve öldürülebilir, tarangay'ın adamları temuçin'i yakalar ve hapseder. temuçin'i esaretten kankardeşi camoka kurtarır.
daha sonra temuçin evlenir, lakin karısı merkitler tarafından kaçırılır, temuçin'in onuru kırılmıştır, soluğu camoka'nın yanında alır ve ondan yardım ister. camoka kabul eder ve merkitler'e savaş açar, temuçin'in karısını kurtarır, daha sonra da tarangay öldürülür ve temuçin babasının obasının başına kağan olur.
derken günlerden bir gün camoka'nın kardeşi temuçin'in obasının atlarını çalmaya çalışır, lakin temuçin'in adamları tarafından oklanarak öldürülür.
temuçin defalarca götünü kurtaran kankardeşi camoka'dan özür dileyip gönlünü almak yerine, o'nun kardeşinin bir hırsız olduğunu söyler ve camoka ile düşman olur.

sonra olaylar gelişir...

bu kadar tesadüfler ve pamuk ipliğine bağlı bir hayat yaşamıştır cengiz han.
ve o hayat uğrunda en yakınındaki camoka ile düşman olur.
camoka tarih boyu "hain" ve "vahşi" bir barbar olarak anılır. zira tarihi yazan cengiz han'dır artık...
survivor ünlüler-gönüllüler yarışmasında nihat altınkaya ile finale kalan hasan yalnızoğlu'nun ringlerdeki lakabıdır. camoka hasan olarak nette aratmanız yeterli olacaktır. aynı zamanda bir dönem kanal d için çevrilen karaoğlan dizisinde camoka karakterine hayat vermiştir.

unutulan bir ayrıntı. herşeye odaklanırken bunları unutmak ne kadar balık hafızalı oldugumuzu bir kez daha kanıtlıyor.
Timuçin ın kankasi.
ağabeyim olur kendisi.
survivor ünlüler gönüllüler hasan dır. 2013 yapımı karaoğlan filmiyle yeniden hayat verecektir camoka ya.
2 camoka var biri karaoğlanla savaşan biri cengiz han ın kardeşi.
Kankası Cengiz Han'dan çok daha büyük adamdı aslında; ama Cengiz Han gibi, büyük bir reisin evladı değildi. Güçlü, korkusuz, yerine göre acımasız ama hayatı ve eğlenmeyi çok seven, gece hayatına düşkün bir çocuktu. Sonuç olarak, ''Durumumuz yoktu, okuyamadık kardeş'' dercesine, onurlu bir şekilde çekildi bu hayattan.
kurultay tarafından "gür han" lakabı verilen alp.
macarlar ona "gürkhan" derler.
bizdeki "gürkan" ismi de camoka'dan gelmektedir.
istediği onurlu yani kansız ölüm yerine getirilmiş, camoka bir çuvala konulmuştur. daha sonra tokmaklarla vura vura öldürülmüştür. 1206...
genelde akıllı adama camoka demezler..
o da mı motoru yakmış?
Cengizhan'ın sattığı kan kardeşi.
Camoka senin için, sadece dostluğu için mücadeleye girişsin ve töreyi çiğnesin.

Sen git kardeşinin adamlarını bu töre diyerek sahiplen, adama cephe al.

cengiz han'la çatışmasının sebebi subay tayininde cengiz han'ın getirdiği liyakat sistemini kabul etmemesi ancak soyluların subay olabileceği konusundaki direnişiydi.

Camoka onurlu bir adamdır. yakalandığında cengiz tarafından affedilmiş ancak kendisi idam edilmek istemiştir. kan akmaması için beli kırılarak idam edilmiştir.