bugün

John Curran’ın 2013 yılı yapımı filminin adıdır.

Türkçe olarak da "çöldeki izler" adını almıştır.

Film; Avustralyalı yazar Robyn Davidson’ın kendi anılarını kaleme aldığı aynı adlı kitabından bir uyarlamadır.

Mia Wasikowska'nın Davidson’ı canlandırdığı film, yazarın köpeği ve dört deveyle 1977 yılında Avustralya çöllerinde yaptığı yolculuğu konu alıyor.

Adam Driver ise, Davidson’ın yolculuğunu kaydeden National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan rolünde.

Film; genç bir kadının meydan okuyuşuyla, feminizmden, hikayenin geçtiği avustralya'daki sömürgeciliğe kadar pek çok temaya da değiniyor. film bir anlamda Robyn Davidson’ın kendisini de keşfetmek için yaptığı bu yolculuğu anlatıyor.
öğreti gibi film. öyle güzeldi ki hem coğrafi hem içsel yolculuğa çıkartıyor sizi. her kırılma noktasını aştığında biraz daha güçleniyor sanki insan. hangi izleri takip etmeli, var olanları mı kendi çizdiklerini mi ? korkularınla yüzleşmeye hazır mısın ?

aşırı sıcak olan şu günlerle filmdeki sıcaklığı karşılaştırınca insan serinliyor. ve bu da kuraklığın, suyun yada doğanın değerini bir kez daha düşünmemizi sağlıyor. bir de hayvan yada insan olsun dostluğun önemini hatırlatıyor. en önemlisi aşıladığı umut insanın yüreğine su serpiyor.

Görsel, duygusal olarak doyurucu, uzun zamandır izlediğim en iyi filmlerden. yaşanmış bir yolculuk ve onun en iyi anlatımı. daha ne olsun.

gerçi film sonunda var biraz ama, merak edenler Robyn Davidson' un national geographic fotoğrafları diye aratacaktır mutlaka:

görsel
görsel
görsel
görsel
filmin senaryosu gerçeklerden uyarlanmıştır. Bu yaşanılanın filmleştirilme hikayesi ise aynı hoşluktadır. Yönetmen new york'tan avustralya'ya yerleştiği vakit bu hikayeyi yaşayıp anılarını kitaplaştıran robyn davidson'ın kitabıyla karşılaşıyor. Ve bu yazarın hikayesini kendi hikayesine benzetiyor. Bu sebeple bunu filmleştirmek istiyor.
tam 195 gün süren zorlu maceranın öyküsü... beni etkilemiş film. bir kere oyuncu seçimi mükemmel (bkz: robyn davidson) ablamızı mia wasikowska çok başarılı bir şekilde yansıtmıştır. ayrıca rick smolan için de iyi bir seçimdir adam driver.

--spoiler--
daha yolun başı sayılacak ilk ayını tamamladığında nereden geldim ben buraya umutsuzluğuna düşmüşken bir anda gelen azim ve kararlılıkla bundan sonra ki yolculuğu boyunca bir daha tökezlememesi hayranlık uyandırıcıdır. öncelikle benim cesaret edemeyeceğim bir yolculuk bırakın yolculuğu daha yolculuk başlamadan 8 ay parasız çalışıp verilen sözün yerine getirilmemesini bile umursamayışı kararlılığını gösterir. aborjin eddy'nin iletişim kurma çabası gülümseten detay olarak işlenmiş. filme odaklanmışken köpeği diggity'i vurmak zorunda kalması es vermemi sağladı ve çölü aşıp hint okyanusu'na ulaştığında sanki kendim başarmış gibi sevindirdi.
--spoiler--