bir benzetmeyle açıklanacak olursa, ağzına sıçanın kim olduğunu önemsemeyen, sorunun ağza sıçanın kim olduğunda değil de ağza sıçma işinin kendisinde olduğunu anlamış kişinin yapacağı eylem. yahu bir kere kim başa geçerse geçsin, mini etek giymiş bir güzel hatuna laf atan ve bulduğu her fırsatta bu türden tacizlerle ezikliklerini bastırmaya çalışan abazanlar, onun bunun namazına orucuna karışan faşistler, en basit olaylarda dahi yalan söyleyen, aldatan, eşşoğlueşeklik yapan ve bütün bunları içselleştirerek, kültürün bir parçası sayarak bunların karşısında durmayan ibneler varlıklarını sürdürmeyecek mi?! kimi kandırıyorsunuz kardeşim, çapınız ne ki çevrenizi dikkate alalım?

boş oy atanları kötülemeleri gerektiği öğretilen ve buna kayıtsız şartsız riayet ederek, boş oy atanları tümden hedef alan, apolitizm, antipolitizm, anarşizm vs. nedir bilip bilmeden bu konularda atıp tutan, ahkam kesen bilinçsiz boş beyin sürüsü, size sesleniyorum; apolitik olmanın kötü bir şey olması ya da onun da politik bir duruş olması, bu durumun onun kendisiyle çeliştiğini gösterip göstermemesi konularına hiç girmiyorum; ulan politika dediğiniz şey sizin bütün gün orada burada sürtmek ya da mayışık mayışık oturmak, bulmaca ya da arka sayfasında gördüğünüz hatun için arada sırada aldığınız gazeteye ne olmuş ne bitmiş diye tesadüfen bakıp bir felaket haberine üzülerek iktidara küfretmek mi? ne yaptınız inançlarınız uğruna da oy kullanmayan adamı kötülüyorsunuz embesiller?

oy moy kullanmayacağım; varsın birkaç sülüğün gözünde, farklı görünmeye çalışan bilinçsiz apolitik olayım. eskiler ne güzel demiş "cihat ikidir." diye: büyük cihat, küçük cihat. büyük cihat insanın kendisiyle olan iç savaşıdır, kendisi eğriyken elalemi doğrultmaya çalışmak zarar vermek için kötü niyetin gerekmediğini gösteren güzel örneklerdendir. ne yapacağıma kendim karar vermiyorsan, "konulmuş önümüze bir sandık, sisteme uyalım da (ya da bize sisteme karşı olduklarını söyleyenlerin dediklerini sorgusuz sualsiz kabul edelim de) boş gelip boş gitmişliğimizin ezikliğinin bıraktığı tatminsizlik açığını bununla kapatalım." diye düşünüyorsan kendinle olan savaşını bitirmemişsindir ve boş oy kullanmayı kötüleyen o sülüklerle aynı derecedesindir. saplantılarından ve ezikliğinden kaynaklanan hayallerine inanmayı bırak; hiç olmazsa, ağzına sıçıldığının farkına var!
oy atmak bir seçimse ,boş oy atmak da bir seçimdir. Herkesin boş oy atma ve tepkisini boyle gosterme hakkı vardır.
desteklenecek, fikirlerine uygun bir parti olmayan bir ülkede yapılması pek de garip olmayan eylem.
olaya fransız kalmaktır.
eh işte butonuna basmaktır.
edit:bu entry'e eh işte veren sözlük yazarının hoşluğunu tebrik ediyorum.*
çürümüş boş siyaset yapan partiler var olduğu sürece olası para cezasına karşı yapılan mantıklı durum. bazen boykot olarak da gösterir kendini.
tek başına yapılan bir protestodur.
ne olursa olsun herkesin bi görüşü olması gerektiğine inandığımdan yapılmamasını istediğim eylemdir. diyorsanız ki benim görüşüm bunlar arasında yok o zaman git bi parti aç. (bkz: demokrasi)
tamamen saçmalıktır. kullanılması gereken bi haktır.
ancak düzenin meşruiyeti olmadığını gösterebilecek bir güç tarafından propaganda edilecek kadar etkili olursa, bir sonuç alınabilir.
sözgelimi türkiye'de yüzde 40ların oy atmadığı zamanlar olmuştur. sonuç? yine onlar kazanmıştır.
bilinçsiz seçmen , madem boşa oy atacaksın niye pazar gününü okul dersliklerinde harcıyorsun git iki levrek bir ufak al çık tepeye seçimi kazan.
gayet demokratik bir harekettir.

hatta anayasada karşılığı bile vardır.

eğer bütün vatandaşlar bu dirayeti aynı anda sergileyebilseler cumhurbaşkanı meclis'i feshetmek zorunda kalır da biz de şu cahil iktidar ve onun külüstür muhalefetinden kurtuluruz.
kağıda oy vereceğiniz kişiyi kendiniz yazıyorsanız (bkz: ilkokul başkanlık seçimi) kağıda spider-man , batman , tarzan gibi isimler yazma ile eş değer olan durumdur.
özellikle bir görüşü paylaşır gibi yapıp boş oy atmak insanı çileden çıkartandır.boş oy atıp devletin yönetimini boşa harcayacağına gitme yahu oy kullanma cezanı öde bari devlete daha olumlu bir katkın olsun kardeşim.boşken dolmuş olursun ülke borçlarının milyonyüzde birini ödemiş olursun.
kurgu dışında kalmaktır. tercih ettiğim ve edeceğimdir.
akpye oy atmaktır.
amaç sosyal mesaj vermektir.
zira oylar sayılırken sandık heyeti dışında kimsenin bilmediği durumdur.
seçim zamanında hiçbir partiye oy vermemektir.
okunu hakeden bir parti bulamamanın sonucu...
eksi yada artı vereceği konusunda kararsız kişinin yapacağı eylemdir. bu sevmediği bir yazarın beğendiği bir yazı yazması olabilir, ne iyi, ne kötü bir entry olabilir, olabilir de olabilir.
Ne yapacağını bilmeyen kararsız kişilerdir. Belki adayların hepsini tanıyor olup onlara zarar değil yarar sağladığını düşünen kimselerdir.
Boş oy atmanın mantıksız bir tarafı yoktur aksine anlayana çok güzel göndermedir ne kötünün iyisi diye oy vermektir ne de ülkeyi ikiye parcalayana oy vermeye benzer bu devlete yakışmayan partilere tepkidir hiç biriniz laik değilsiniz bu devlete buna karşı en güzel tepkidir.
salak insan işidir. sonra ben bu hükümeti beğenmiyorum ben muhalefeti beğenmiyorum der bi de utanmadan. şikayet etmeye hakkı yok halbuki.
protesto oyu olarakta bilinir. kesinlikle tavsiye etmiyoruz. protestonuzu oyunuzu adam gibi kullanarakta yapabilirsiniz.
korkaklıktır. cesaretin varsa; ya adam gibi bir partiye oy verirsin. hem cesaretin hem aklın varsa, oy kullanmaya gitmezsin.