bugün

bilindiğinin aksine Bonsai; ağaçları özel saksılarda, özel tekniklerle budayarak, şekillendirerek ve bodurlaştırarak büyüterek estetik bir görüntü kazandırma sanatıdır.ağaçların büyüklükleri önemsizdir.sadece ufak yapraklı olanlar terci edilir.
bon+sai;
bon:tabak
sai:bitki.bir kap içinde büyütülen bodur ağaç.daha çok çinde yetistirilir.
uğraşması sabır isteyen bir iştir. halk arasında sabır ağacı da denir...
ekmesi ayrı, biçmesi ayrı dert olan, sabır taşı olsan çatlatmayı başaran bitki!
intihar etmeye çalışan minyatür ağacım. ağaçtır kolay ölmez diye aldığım bonsai, takribi 8 ay sonrasında yapraklarını dökmüş, hayata küsmüştür. ammavelakin yaprağını döken cinsi de var, ama bu onlardan değil. budadım, sıvı gübre verdim bana mısın demedi. sanırım profesyonal bir yardıma ihtiyacı var.

(bkz: çok dertliyim sözlük)
(bkz: bonsai katili)
feng shui'ye göre evde bulunması uğursuzluk getiren ağaç.
yaklaşık 4000 yıl önce Mısır'da çoğunlukla kullanım kolaylığı, hareketlilik ve elverişlilik gibi sebeplerle başladı fakat ilk kez Çinliler M.Ö. 200lü yıllarda estetik amaçlarla ağaçları saksıya diktiler.
bonsainin özel bir tür ağaç zannedilmesi genel bir yanılgıdır. yalnızca, küçük yapraklı agaçlar tercih edilir. bu şekile gelebilmesini saglayan özel saksı, özel tekniklerle budamak ve şekillendirmektir.
Cok büyük sabır gerektiren bir iştir. cogunlukla ilk başladıgınızda bir kaç bonsainizi kurumaktan kurtaramazsınız.

--spoiler--
görsel
http://www.bildirgec.org/...+son+sey/bonsai-wypas.jpg
görsel
http://www.limousinemontr...com/Bonsai%20Montreal.jpg
--spoiler--
bulunduğu evin neşe kaynağı olan cüce ağaç. Bakım ister,sevgi ister,sabır ister.Saksıda bakılan çocuk gibi birşeydir.özel budama yöntemleriyle cüce bırakılmıştır.ağacın genleriyle oynama gibi bir olay söz konusu değildir.
japon cüce ağaç yetiştirme sanatı.
http://www.cjle.org/images/bonsai.jpg

http://www.bonsai4me.com/...nJuly06/bonsai%200605.jpg

yetiştirme sanatıdır bonsai. aşırı keyif verici olmakla beraber minik bir devdir.
insanların doğaya hükmettiğinin bir kanıtıdır.
the karate kid filminde bay miyagi* nin yaptığı sanattır.
Twin Peaks in en eğlenceli anının gerçekleşmesine zemin hazırlamış bitki. aynı zamanda david lynch in * twin peaks in deli special agent ı rolüyle ortama neşe katışına şahitlik etmişliği vardır.
O sahne için;
http://www.youtube.com/watch?v=Qg8PdPNHvWA&feature=related
büyük bir ağacı küçük bir saksı içine sıkıştırmak.
acı veriyor saksı sanki ağaca. ağaçları yanyana dizip orman yapmak varken hapsetmek niye.
serpme ege kahvaltısıyla gönlümüze taht kurmuş eskişehir deki kahvaltı salonu. mekanın içinde bir çok bonsai yi bir arada görmek mümkün.
kesinlikle bauhaus, koçtaş vs. gibi yerlerden alınmaması gerekir..

3 ay önce heveslenip saksı içinde küçük bir ağaç aldım.. ağaç günden güne sağlıksızlaştı.. toprağını değiştirmek için söktüm ağacı.. dibi komple böcek yumurtaları ile dolmuştu.. mercimek tanesi büyüklüğünde beyaz yumurtalar kökleri toprağı her yeri kaplamıştı..

kökleri topraktan komple temizleyip, steril ettiğim yeni toprağa ektim ama tutmadı.. şimdi ağacımın günden güne kuruması izlemekteyim..
eskişehir sınırları dahilinde kahvaltı denince akla ilk gelen mekandır.
sanat diye diye buna da el atma arzusu dürttü omzumdan.
Burcu hediye etti bu minik ağacı ama kargoyla gelemeyeceğini akıl edememiş. Zavallı kurumuş kalmış.
odamı ona göre düzenledim, sabahları asla perdelerini açmayan ben uyanır uyanmaz bu işi yapıyorum.
internette ilgili her videoyu izledim uyguladım, ama çok mutsuz duruyor, kuruyor.
uyanınca bakıp, beceriksiz diyorum kendime. Bugün giyindim gittim çiçekçiye. olanı biteni anlattım.
adam birden demesin mi "ablacım kargoyla geldiyse o gidici sana yenisini verelim" diye. ağzının ortasına ağaç dikesim geldi.
hiç umut yok mu falan diyorum mutsuz mutsuz. elime bir ilaç tutuşturdu kullanımını anlattı.
uyguladım. sonucunu nisan ayında alabileceğim için size mutlu bir haber veremeyeceğim ama ümitliyim.
Ya bulaşacaksanız şunu bilin de öyle bulaşın bu merete ; sağlıksızlaştığı zaman çok mutsuz oluyorsunuz ancak böyle her yeni yaprağı gördüğünüzde inanılmaz mutlu oluyorsunuz.

bi de allah yaprak bitlerinin belasını versin ya !
Japonlar tarafından 19.yy i . Başlarında dünyaya tanıtılan, belli ağaç gruplarını budayarak bodur ağaç tipine inkılap ettiren ağaç budama sanatı.
kimyasal, uyuşturucu olanı insanların kendisinden geçmesini sağlar. evet.
küçük saksıda, tohum ya da fide evresinde ki bitkiyi budayarak, telleyerek vs. şekil verip ev süsü haline getirme sanatıdır. bitkini büyümesi yıllar sürebileceği için sabır ister. saksısı, toprağı, yeri uygun olanlar için fide haldeki bitkilerle başlaması tavsiye edilir daha erken sonuç alabilirsiniz.

aynı şekilde bitkinin hastalanması vs. çok kolay olabileceği için bir anda elinizden kaybetme ihtimali de vardır.

kimyasal bir uyuşturucu olan bonzai ile karıştırılır.
şu aralar merak sarıp araştırdığım dünya tatlısı bodur saksı ağaçları hepsi birbirinden güzel.
bakımının oldukça güç ve sabır işi olduğu, belli bir bahçecilik bilgisi istemesi beni biraz ürkütsede sanırım sıfırdan tohum alıp başlayacağım.
saksıda yetiştirilen küçük ve sevimli ağaçlardır. japonya kökenli olan bu bitkiler sonraları çin'de de yaygınlaşmıştır.

not : uyuşturucu olan bonzai ile karıştırılmamalıdır, hiçbir alakaları yoktur.

görsel

görsel

görsel

görsel