sik kadar merkezi olan ama bünyesinde türkiye genelinde en fazla köyü barındıran çanakkale ilçesi
biga ya bağlı ağaköy e taşınan, çanakkale onsekiz mart üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi sayesinde biraz daha canlanmış olarak bulduğum,geç saatlere kadar açık kafeleri, barlarıyla daha bir güzel olmuş,küçük, şirin ama sıkıcı memleketim..
ortasından bir derenin geçtiği, hayvancılıkla geçinen, çok sayıda ilkel köyü olan, avcılar parkı ve portakal pastanesi dışında takılacak biryeri bulunmayan, çerkez nüfusun ağırlıklı olduğu, son yıllarda üniversite sayesinde hızla gelişen çok eski bir yerleşim birimi.
bereket döner vardı burda bi' zamanlar. hala var mıdır, ne olmuştur allah bilir?
köftesi çok güzel olan bir ilçemiz.biga köftesi olarak bilinir.merkezinden granikos çayı geçer.büyük iskenderin bu akarsu kenarında yaptığı bir savaştan söz edilir.hatta köylerinden birinin adı iskender köydür.
çanakkale 18 mart üniversitesi idari bilimler fakültesini kazanan ögrencilerin deniz kıyısında bir yer olarak tasavur ettikleri yerdir. nitekim bilmedikleri biga ilçe merkezinin deniz kıyısından uzak oluşudur.
(bkz: yarımdan büyük)
(bkz: bereket döner)
(bkz: anlayan anladı)
(bkz: swh)
peynir helvası ve peynır tatlısıyla* meşhur bir çanakkale ilçesi.*
Ali fuat turan.
ABDiAĞA
ADLiYE
AĞAKÖY
AHMETLER
AKKAYRAK
AKKÖPRÜ
AKPINAR
AKSAZ
AKYAPRAK
AMBAROBA
ARABAALAN
ARABAKONAĞI
AŞAĞIDEMiRCi
AYITDERE
AZiZiYE
BAHÇELi
BAKACAK
BAKACAKLIÇiFTLiĞi
BEKiRLi
BEZiRGANLAR
BOZLAR
CAMiALAN
CiHADiYE
ÇAKIRLI
ÇAVUŞKÖY
ÇELiKGÜRÜ
ÇELTiK
ÇEŞMEALTI
ÇINARDERE
ÇINARKÖPRÜ
ÇÖMLEKÇi
DANiŞMENT
DEĞiRMENCiK
DEREKÖY
DiKMEN
DOĞANCI
EĞRiDERE
ELMALI
EMiRORMAN
ESKiBALIKLI
EYBEKLi
GEMiCiKIRI
GEREDELLi
GERLENGEÇ
GEYiKKIRI
GÖKTEPE
GÜLEÇ
GÜNDOĞDU
GÜRÇEŞME
GÜRGENDERE
GÜVEMALANI
HACIHÜSEYiNYAYLASI
HACIKÖY
HACIPEHLiVAN
HARMANLI
HASOBA
HAVDAN
HiSARLI
ILICABAŞI
IŞIKELi
iDRiSKORU
iLYASALANI
iSKENDERKÖY
KAHVETEPE
KALAFAT
KALDIRIMBAŞI
KANiBEY
KAPANBELENi
KARAAĞAÇ
KARACAALi
KARAHAMZALAR
KARAPÜRCEK
KAŞIKCIOBA
KATRANCI
KAYAPINAR
KAYNARCA
KAZMALI
KEMER
KEPEKLi
KOCAGÜR
KURUOBA
OSMANiYE
OTLUKDERE
OVACIK
ÖRTÜLÜCE
PAŞAÇAYI
PEKMEZLi
RAMAZANLAR
SARICA
SARIKAYA
SARISIVAT
SARNIÇKÖY
SAVAŞTEPE
SAZOBA
SELVi
SIĞIRCIK
SiNEKÇi
ŞAKiRBEY
ŞiRiNKÖY
TOKATKIRI
TÜRKBAKACAK
YANIÇ
YENiCE
YENiMAHALLE
YEŞiLKÖY
YOLiNDi
YUKARIDEMiRCi

adlı köylere sahip bir çanakkale ilçesi.
iki yılımı geçirdiğim cicibici küçücük ilçedir.turuncu dolmuşları hastaneye ve yüksek okula çıkar , mavi dolmuşlar fakülteye gider.
ekmek arası,elit cafesi ve bereket döneri meşhurdur.köprünün ilerisinde-ki ben en son bıraktığımda iki tane ana köprü bir iki tanede kapalı köprü vardı hala öyle mi bilmiyorum- genellikle bayanların gittiği çay bahçesinin hemen yukarısında (adını unuttum)küçücük bir cafe vardır bu yerde bir vafıl yapılırki sormayın parmaklarınızı yersiniz birde gece 2 ye kadar açık olan bayram marketi vardır.halk pazarı çarşambalarıdır ve görebileceğiniz en düzenli ve temiz pazara sahiptir.bahriye üç ok parkı meşhurdur yazları öğrenciler çimlere yayılır ders çalışır.ilçenin ortasından bir dere geçer vakti zamanında arkadaşlarla baya bir tartışmışızdır yarısı yukarı yarısı aşağı akıyor diye bu teori bende hala muallaktadır.güzeldir sakindir kimse kimseye karışmaz ama şort,parmak arası terlik gibi şeyleri giyince bi rahatsız olursunuz çanakkalenin en tutucu yerlerinden biridir ve insanları çok iyi içer yaz akşamları balkonlarda aileleri şarap devirirken görmek kimseyi şaşırtmaz.her on kişiden sekizi öğrencidir.öğrenciyi yolmada birebir yerlerdendir tabi istisnalarda vardır.belediye kültür merkezi güzeldir.abbas güçlü bile gelmiştir buraya hatta orda bende vardım adam paso alkış alkış diye tutturmuştu midem kaldırmamış eve hasta dönmüştüm.heryer iki adımlıktır.birde harika bir dağ manzarası vardır.huzur evi dağın tepesindedir ve burası ile ilgili çeşitli rivayetler dolanmaktadır.devlet yurdu çok ters yerdedir kız erkek karma kantin kullanılmaktadır ve tv yüzünden baya tartışmalar olmuştur.kaloriferli ev bulmak zordur sobalı evde oturmak dahada zordur.en yakın denize yarım saat mesafededir.burasıda ekmek arası balık için mükemmel bir yerdir yüzmek için siddetle tavsiye edilmemektedir.koylara giderseniz dikkat edin öle didim altın kum misali bir sahili yoktur iki adım attıktan sonra 15 metre(kabul ediyorum biraz abarttım) derinliğe dalabilirsiniz.
büyük bir şehre nazaran sakin kendi haline bir ilçedir ve ben iki yılımı mükemmel geçirmişimdir.
çanakkale ilinin anadolu kısmındaki en gelişmiş ilçedir. bundan 10 sene önce çan devlet hastanesinde uzman doktor zor bulunurken biga devlet hastanesinde bir çok uzman doktor bulunur millet çare bulmak için biga'ya giderdi.
Lazca'da dayak kelimesinin karşılığı.
eski adı pegai olan peynir tatlısı ve biga köftesyle meshur olan güzel çanakkale ilçesidir.ama döner yemeden gelmeyin cok pişman olursunuz.
koftesi ve tatlısıyla meshur, sıkıcı got içi kadar olan memleketim. bereket doner yiyeceginiz zaman dikkat edin. sogansız istediginizde sadece sogan koyabiliyorlar.
burada 4 yıl boyunca öğrenci olmak ciddi sabır ister. her 1. sınıf ilkönce okulu bitirmeyi değil, yatay geçişi ya da tekrar öss ye girmeyi düşünür. biga böyledir, öğrenci sevmez, kendini sevdirmez.
küçük bir çanakkale ilçesidir. üniversiteye veya başka bir iş için gideceklere biraz bilgi vermek gerekirse:

+ izmir, eskişehir, bursa gibi yerlerden ziyade daha kötü bir yerdir fakat doğu illerinden, örneğin ısparta gibi bir yerden de daha iyidir. ilk seçeneğiniz olmasın fakat son seçenek te değildir.

+ esnafı soğuk gelebilir ama alışmak gerek, en azından sorun çıkarmıyorlar o açıdan rahat oluyoruz. gittiğiniz kafelerde, pastanelerde vb. yerlerde biraz samimi davranırsanız bir kaç gidiş gelişte ''hasan abi hayırlı işler'' konumuna gelebilirsiniz. bir çok yerde bu tip ilişkiler kurmanız sizin için iyi olacaktır.

+ çingenelerin de bulunmasına rağmen yerli halkı milliyetçi kimliğe sahiptir, kendi halinizde takılmanız halinde sokakta rahatça gezebilirsiniz fakat okul dışından bir kıza asılmak, laf atmak gibi bir durumda bulunduğunuz halde esnafa çaktırmamaya çalışın. küçük olduğu için insanlar birbirlerini tanımakta ve kollamaktadır, sarkıntılığın sonucu dayak olabilir.

+ sineması vardır fakat bütün yabancı filmlerin gelmesini beklemeyin, gelse bile büyük şehirlerde yaşayan arkadaşlarınızdan 2 hafta sonra izleyebilirsiniz filmi.

+ 3. maddede yazdığım olaya inat kızları güzeldir, 2. maddedeki gibi kendinizi kabul ettirirseniz bu konuda yardım alabilirsiniz.*
+ benden önemli bir not: adidas'a girerken dikkat edin kapının hemen karşısında bulunan reyonlara giderken merdiveni görmemiştim, kafanızı gözünüzü seviyorsanız siz görün, gösterin.

+ köfte, peynir helvası, lokum gibi yiyeceklerin güzelliğinden bahsedilmiş ama bende tavsiye ediyorum.

+ kampüs ağaköy yakınlarında olduğu için inek, keçi, koyun görmeye alışın. yadırgamayın.

+ ortama uyum sağlamaya çalışmanız sizi için iyi olacaktır, içinizdeki köylü insanını çıkartın. size ters gözlerle bakılmasını engelleyecektir.

+ çay boyundaki dondurmacılardan meyve parçacıklı dondurmaları kesinlikle deneyin ve fırında dondurma keyfine varın.( dışına çikolata ve hindistan cevizi döküyorlar fırında katılaşıyor falan filan)

+ zorlayarak tekrar ekliyorum, yerli halka uyum sağlamanız ve çevre edinmeniz sorunsuz yaşamanızı sağlayacaktır. daha fazla bilgi vermek isterdim ama bu saatte aklıma başka bir şey gelmiyor.*
en son olarak özetlemek gerekirse, küçük ve sıkıcı olmasının yanında yaşanılmaz değildir.
m.ö. 334 yılında makedonya kralı büyük iskender tarafından krallığına katılan biga, daha sonra uzun yıllar bizanslıların yönetiminde kalmış.
çanakkale nin en büyük ilçesidir.
sallasan ülkücüye denk gelecek olan şehirdir. ama nedense içlerinde yaşarlar bunu.
yerel halk istanbul kadar kozmopolittir. Boşnak, arnavut, çerkez, pomak, manav vs gibi etnik kökenler belirli köylerde lokalize olarak kültürlerini ve dillerini yaşatırlar. Çingene nüfus namazgah mahallesinde yaşar.
buraya gelen çoğu öğrenci gibi merkez diyerek geldiğim ama karşılığında göt olmakla birlikte dört sene kalacak olmanın verdiği duygunun birleştiği,gelişmeye çalışan eyalet.farklı lan burası bana göre değil.
beklentileri karşılayamayan ilçedir.
yaşamayı bilenin mutlu olabileceği,bilmeyenin de hiç sevmeyeceği,bulnduğun süre zarfında ençok ihtiyaç duyulacak şeyin kafa arkadaşlar olduğu,hayatın pek pahalı olmadığı,genel olarak mutlu insanların yaşadığı ,küçük,esnafının çok çakal olduğu, sudemin vazgeçilmez olduğu , bazılarının çok sevdiği bazılarının da büyük hayal kırıklığına uğrayarak okulu bırakmaya kadar gidebilecek psikolojik bunalımlar yaşadığı güzel memleketimdir.
ilçeye bağlı beldeler:

-balıklıçeşme
-gümüşçay
-karabiga
-kozçeşme
-yeniçiftlik