bugün

diktatörler dönemi,italyan lideri.avrupa'nın da ilk faşist lideri olma özelliği taşır.kurduğu kara gömlekler adlı örgütle,1922 yılında yönetimi kral 3.viktor emmanuel'den devraldı.adolf hitler'le berlin-roma mihverini kuran "duçe",hitler'in etkisinde kaldı.1943'te müttefiklerin yaptığı çıkarmayla yakalanma tehlikesi geçirdiyse de hitler'in yardımıyla viyana'ya kaçırıldı.ancak 1945'te italyan mukavemet birlikleri tarafından yakalanmış ve sevgilisiyle birlikte kurşuna dizilmiştir.
(bkz: paolo di canio) faşisti son dönemde gollerinden sonra bu adamın selamını verir.Kendisi federasyondan taze ceza almıştır bu yüzden.
Linç edilerek öldürülmüştür.
ayrıca fanatik bir lazio tafartarı.
(bkz: il duce mussolini)

faşizmin ete kemiğe bürünmüş halidir.
duce adamın ismi değildir,führer'in italyancasıdır..

(bkz: yol gösterici)
nazardan korktuğu için bir tek ölüm emri bile imzalamamış amerikan destekli diktatör.

1922'de parlamentoyu basıp italyan cumhuriyetini yıktığında roma'da görevli abd büyükelçisi "burada hoş bir ihtilal oluyor. telhike yok. çok heyecanlı ve çok renkli." diye görüş bildirdi.
1931 yılında Dışişleri bakanı henry stimson italya'yı ziyaret ettiğinde düzeni yerine getirdiği için kendisini kutladı ve faşizmin italyanların ihtiyaç duydukları şey olduğunu söyledi.

1933'te Roosevelt Mussolini'nin "kendisini çok etkilediğini, hayran olunacak bir italyan centilmeni" olduğunu söyledi.
(bkz: dünyayı kana bulamak)
(bkz: faşizm)
Avrupa'nın ilk faşist lideri olan Benito Mussolini Forli'de doğdu. Gençliğinde öğretmenlik yaptı. 1902'de askerlik yapmamak için isviçre'ye gitti. 1904'te geri dönen Mussolini 10 sene boyunca gazetecilik yaptı. Birinci Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine orduya yazıldı ve savaşta aktif olarak görev yaptı. Savaşta yaralanan Mussolini Milano'ya döndü ve burada sağ görüşlü Faşizm taraftarı "Il Popolo d'Italia" gazetesinin editörü oldu.

Benito Mussolini, Birinci Dünya Savaşı sonrasında italya'da çıkan kaosu iyi değerlendirdi. Çökmüş ekonomi, siyasi kargaşa içindeki italya'da Mussolini çeşitli sağcı grupları kurduğu Faşist partisinin bünyesinde topladı ve onları organize etti. Mussolini (halk arasındaki lakabıyla Il Duce "Duçe" ) ülkenin problemlerini çözeceğini vaat ediyor ve eski Roma imparatorluğu'nu tekrar kuracağını söylüyordu. Bunun yanında kurduğu Kara Gömlekliler adlı örgütle şiddeti artırıyor özellikle de aynı kendisi gibi ekonomik durumun kargaşasında faydalanarak büyük bir sıçrama yapan komünist gruplarla çatışıyordu. Mussolini'nin izlediği politikalar meyvesini vermeye başladı. Ve en nihayet Ekim 1922'de Mussolini Kral Viktor Emmanuel III'ü yönetimi kendisine devretmekle tehdit etti aksi takdirde 26.000 taraftarı ile Roma'ya yürüyecek ve bunu kendi yapacaktı. Komünist hareketinde önüne geçmek isteyen Kral bu teklifi kabul etti ve italya'da Duçe dönemi başladı.

Mussolini'nin başa geçmesiyle baskı ortamı başladı. Duçe Faşist Parti dışındaki diğer partileri kapattı, sendika hareketleri kanun dışı ilan etti, kitapve gazetelere sansür getirdi, eğitimi sıkı kontrol altına aldı ve bunun gibi bir çok düzenleme yaptı. Mussolini tüm ülkeyi tren rayları ve otobanlarla adeta ördü. Çiftçileri sürekli teşvik etti , tarım ve endüstrinin canlanmasını sağladı buna bağlı olarak da italya'da işsizlik azaldı. Tüm bunlar Mussolini'nin popülaritesini arttırdı.

Fakat popülaritesini daha da arttırmak isteyen Mussolini 1935'te Habeşis-tan'ın işgaline başladı. 1936'da Habeşistan'ın işgalini tamamladı ve aynı yıl Adolf Hitler'le Roma-Berlin mihverini kurdu. Bu tarihten sonra devamlı Hitler'in etkisinde kalan Mussolini 10 Temmuz 1940'da Müttefiklere savaş ilan etti. Ama italyan Ordusu Kuzey Afrika ve Balkanlar seferlerinde mağlup oldu. Fakat her seferinde imdada Hitler yetişti.

1943'te Müttefikler italya'ya çıkarma yaptılar. Kral Viktor Emmanuel III Mussolini'yi görevden aldı. Fakat Duçe Hitler'in komandoları tarafından 12 Eylül 1943'de Gran Sasso'da tutuklu bulunduğu otelden kurtarıldı ve uçakla Viyana'ya kaçırıldı. italya'da kendine bağlı birliklerle mücadeleyi sürdüren Mussolini Nisan 1945'de yani savaşın son günlerinde kaçmaya çalışırken italyan Mukavemet'ine mensup savaşçılar tarafından öldürüldü. Ertesi gün Mussolini'nin,sevgilisinin ve birkaç yandaşının cesedi Milano'da Loreto Meydanı'nda sallanıyordu.

Kaynak : kimkimdir
eskinin sosyalisti olan italyan faşist lider. sosyalist düşüncelerini 1. dünya savaşı sonrası müttefiklerin vaadedilen toprakları vermemsi ile değiştirmiş; faşist kimlik takınmıştır. bir anlamda avrupa nın kendi eli ile yarattığı canavarlardandır.ilginç olan şudur ki 1926 yılına kadar musolini dünyada barışın sağlanması için kurulan paktlar ve antlaşmalalara öncülük edenlerden olmuştur. avrupada da bu süreye kadar barışın hamisi olarak taktir görmüştür. her şey bir yana bugünkü birleşmiş milletlerin atası olan milletler cemiyeti için "plütokratik * devletlerin kendi çıkarlarını korumak için kurduğu bir örgüttür" tanımlamasını yapmıştır. ve onun kararlarını tanımanın anlamsız oldugunu iddia etmiştir. herhalde bu bugünkü bm ye de cuk oturan, çok doğru bir tanımdır. *
italya'nın trablusgarp'ta osmanlılar'la savaşmasına tepki gösterdiği için tutuklanan italyan führer'i.
Benito Mussolini

1883 yılında italya'nın Forli kentinde doğan Benito Mussolini, II. Dünya Savaşı sırasında italya'nın başbakanıydı ve Adolf Hitler ile birlikte faşizmin en önemli uygulayıcılarındandı.

Üniversite eğitiminin ardından öğretmenlik yaparak çalışmaya başladı. 1902'de zorunlu askerlik görevinden kaçmak için isviçre'ye gitti.

1904'te italya'ya geri dönerek italyan Sosyalist Partisi'ne katıldı ve partinin yayın organı olan 'Avanti' gazetesinde çalıştı.

Bir süre gazetenin başyazarlığını da üstlenen Mussolini, I. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine orduya yazıldı. Savaşta yaralanarak Milano'ya döndü ve burada sağ görüşlü 'Il Popolo D'Italia' gazetesinin editörü oldu.

Mussolini, çökmüş bir ekonomi ve siyasi kargaşa içindeki italya'da çeşitli sağcı grupları kurduğu faşist partisinin bünyesinde topladı.

'Duçe' lakabını kullanan Mussolini, ülkenin problemlerini çözeceğini vaat ediyor ve eski Roma imparatorluğu'nun ihtişamlı günlerine geri dönüleceğine söz veriyordu.

Partinin gençlik teşkilatı olarak kurulan Kara Gömlekliler Örgütü ise ekonomik durumun kargaşasında faydalanarak büyük bir sıçrama yapan komünist gruplarla ve grevci işçilerle çatışıyordu.

Ekim 1922'de Kral III. Victor Emmanuel'i yönetimini Faşist Parti'ye devretmesi için tehdit etti. Aksi takdirde 26 bin taraftarı ile Roma'ya yürüyecekti. Komünist hareketin de önüne geçmek isteyen Kral bu teklifi kabul etti.

Duçe, ilk olarak Faşist Parti dışındaki diğer partileri kapattı, sendika hareketleri kanun dışı ilan etti, kitap ve gazetelere sansür getirdi, eğitimi sıkı kontrol altına aldı.

Bu arada devlet güdümünde ekonominin faşistleştirilmesi amacıyla tüm ülke tren rayları ve otobanlarla kaplandı. Çiftçileri sürekli teşvik etti, tarım ve endüstrinin canlanmasını sağladı. Buna bağlı olarak işsizlik azaldı.

Uluslararası arenada güçlendiğini ispat etmek için 1935'te Habeşistan'a asker çıkardı. Uzun ve nedensiz bir savaş sonunda Habeşistan'ı işgal eden italya, 1936 yılında Nazi Almanya'sı ile Roma-Berlin Mihveri'ni kurdu.

Bu tarihten sonra devamlı Adolf Hitler'in etkisinde kalan Mussolini, 10 temmuz 1940'da müttefiklere savaş ilan etti. II. Dünya Savaşı'nda italyan ordusu Kuzey Afrika ve Balkanlar'da müttefik kuvvetlerine karşı mağlup oldu.

Nazi Almanya'sından aldığı destekle işgal ettiği bölgelerde direndi ancak italya'da gücünü kaybetmeye başladı.

Komünistler önderliğindeki direnişçilerin ülkede etkili olması ve müttefiklerin 1943'de Sicilya'ya çıkartma yapmasının ardından Kral III. Victor Emmanuel, Mussolini'yi görevden aldı.

Almanya, Kuzey italya'yı işgal etti ve Alman paraşütçüleri Mussolini'yi 12 eylül 1943'de Gran Sasso'da tutuklu bulunduğu otelden kurtararak uçakla Viyana'ya kaçırdı.

italya'da kendine bağlı birliklerle mücadeleyi sürdüren Mussolini 28 nisan 1945'de yani savaşın son günlerinde kaçmaya çalışırken italyan direnişine mensup partizanlar tarafından öldürüldü.

Ertesi gün Benito Mussolini'nin, metresi Clara Petacci'nin ve birkaç yandaşının cesedi Milano'daki Loreto Meydanı'nda başaşağı sallandırıldı.

Savaş öncesinde ve savaş boyunca içinde bulunduğu durumu, Nazım Hikmet, 'Taranta Babu'ya Mektuplar' isimli eserinde başarılı bir şekilde işlemişti:

"mussolini çok konuşuyor taranta - babu!
tek başına
yapayalnız
karanlıklara
bırakılmış bir çocuk gibi
bağıra bağıra
kendi sesiyle uyanarak,
korkuyla tutuşup
korkuyla yanarak
durup dinlenmeden konuşuyor.
mussolini çok konuşuyor taranta - babu
çok korktuğu için
çok konuşuyor!"

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=175359
çakal liderdir. ikinci dünya savaşı'nda almanya'nın yanında hemen savaşa girmemiş, almanya fransa'nın ünlü maginot savunma hattı'nı geçip paris'e ilerlemeye başlayınca italya'yı savaşa sokmuştur. arnavutluk, yunanistan gibi devletlere saldırmış babayı almıştır. hayallerini kurduğu büyük afrika imparatorluğu çalışmalarında da babayı almıştır. her türlü babayı almıştır.
hitler'le iyi anlaşırdı. sosyalizm yanlısıyken faşizmi kurmuş olmasıyla dönekliğin iyi bir sembolüdür.
kendisinin, sevgilisinin ve birkaç yandaşının cesedi Milano'da Loreto Meydanı'nda başaşağı sallandırılan faşist lider.
italya'nın duce lakaplı faşist lideri...

sosyalist bir ailenin çocuğuydu. küçük bir çocukken bile şiddet düşkünü ve despot bir mizaca sahipti. hatta henüz 11 yaşındayken ismi bir bıçakla yaralama olayına karıştı ve bunun sonucu olarak da bir süre okuldan uzaklaştırıldı.

özellikle koyu bir sosyalist olan babasına duyduğu hayranlık onu ilerliyen yıllar içinde babası gibi bir sosyalist yaptı. italyan sosyalist partisine katıldı ve partinin yayın organı olan avanti gazatesinde yazarlık yaptı. fakat birinci dünya savaşı sırasında savaş karşıtı bir tavır alan sosyalist kesimle ciddi bir görüş ayrılığı içine girdi. sosyalist kesimle yaşadığı görüş ayrılıkları sonrası önce avanti gazetesindeki görevinden istifa etti daha sonra da italyan sosyalist partisinden kovuldu. bu gelişmeler sonrasında politik görüşünde önemli değişmeler meydana gelen mussolini başka bir gazetede sosyalizm karşıtı yazılar yazmaya başladı. bir süre sonrada orduya katıldı...

orduda yaklaşık iki yıl boyunca görev yaptı ve bir eğitim sırasında yaralanarak zorunlu olarak terhis oldu. birinci dünya savaşı sonrasında çökmüş ekonomi ve siyasi kargaşa içindeki italya'da mussolini, çeşitli sağcı grupları, kurduğu faşist partisinin bünyesinde topladı. partinin gençlik teşkilatı olarak kurulan kara gömleklilerörgütü ise ekonomik durumun kargaşasında faydalanarak büyük bir sıçrama yapan komünist gruplarla ve grevci işçilerle çatışıyordu. kara gömlekliler sayseinde kısa sürede italya'da önemli bir güç sahibi olan duce ekim 1922'de italya yönetimini devr aldı...

duce'nin italyası ilerliyen yıllar boyunca kısa sürede süper bir güç haline gelen hitler yönetimindeki almanya'nın en büyük müttefiki oldu. ancak hitler'in aksine mussolini bir yahudi düşmanı değildi.

ikinci dünya savaşı yıllarında almanyadan aldığı desteğe rağmen kuzey afrika ve balkanlarda aldığı hayal kırıklığı yaratan mağlubiyetlerle hitler'e ayak bağı olmaktan ileri gidemedi...

tarih sayfalarında ismi sık sık geçen mussolimi aslında kaba kuvveti seven ve kriz anlarını iyi değerlendirmiş kötü bir liderden başka bir şey değildir zannımca.
ikinci Dünya Savaşı' nda almanya + japonya ittifakına italya'yı da sokmuştur. Ayrıca Hitler'in yakın arkadaşıdır.
adolf hitler' in idolü.
tarihin en büyük ikinci faşistidir. birincisi için ise bkz vermeye gerek bile yoktur.
layığını bulmuş "insan"?! ***
iktidarının ilk yıllarında kansız ancak otorite ve disiplininden ödün vermeyen bir yönetim uygulamıştır. sonraları akdeniz üzerindeki emelleri onu ırkçı nazilere yakınlaştırmıştır. aslında ilk zamanlarda küçük gördüğü ve beğenmediği hitler e yakınlaşmış komünistlere ve yahudilere karşı kanlı bir temizlik hareketine girişmiştir. özellikle içte masonlukla uğraşması başarısız olmasına neden olmuştur. nitekim mussolinin milli benlik vaad edilen ordusu tüm cephelerde başarısız olmuş ve faşizm de rafa kaldırılmıştır.
sosyalist bir gazeteci idi ne garip değil mi?
Ulusalcılara örnek olacak kişiliklerden biri...Feyz alınması, yetmediği noktalarda aynı dönemde yaşamış başka faşist önderlerden de yararlanılması tavsiye edilir.
roma'daki villasının altında ortaçağdan kalma katakomblar vardır. kan çekiyor.
sınav esnasında benito mussolini yerine benito berlusconi yazmama neden olan ve bunun yüzünden 20 puanın kırılmasına sebebiyet veren cüce faşist.