bugün
diktatörler dönemi,italyan lideri.avrupa'nın da ilk faşist lideri olma özelliği taşır.kurduğu kara gömlekler adlı örgütle,1922 yılında yönetimi kral 3.viktor emmanuel'den devraldı.adolf hitler'le berlin-roma mihverini kuran "duçe",hitler'in etkisinde kaldı.1943'te müttefiklerin yaptığı çıkarmayla yakalanma tehlikesi geçirdiyse de hitler'in yardımıyla viyana'ya kaçırıldı.ancak 1945'te italyan mukavemet birlikleri tarafından yakalanmış ve sevgilisiyle birlikte kurşuna dizilmiştir.
(bkz: paolo di canio) faşisti son dönemde gollerinden sonra bu adamın selamını verir.Kendisi federasyondan taze ceza almıştır bu yüzden.
Linç edilerek öldürülmüştür.
ayrıca fanatik bir lazio tafartarı.
(bkz: il duce mussolini)

faşizmin ete kemiğe bürünmüş halidir.
duce adamın ismi değildir,führer'in italyancasıdır..

(bkz: yol gösterici)
nazardan korktuğu için bir tek ölüm emri bile imzalamamış amerikan destekli diktatör.

1922'de parlamentoyu basıp italyan cumhuriyetini yıktığında roma'da görevli abd büyükelçisi "burada hoş bir ihtilal oluyor. telhike yok. çok heyecanlı ve çok renkli." diye görüş bildirdi.
1931 yılında Dışişleri bakanı henry stimson italya'yı ziyaret ettiğinde düzeni yerine getirdiği için kendisini kutladı ve faşizmin italyanların ihtiyaç duydukları şey olduğunu söyledi.

1933'te Roosevelt Mussolini'nin "kendisini çok etkilediğini, hayran olunacak bir italyan centilmeni" olduğunu söyledi.
(bkz: dünyayı kana bulamak)
(bkz: faşizm)
Avrupa'nın ilk faşist lideri olan Benito Mussolini Forli'de doğdu. Gençliğinde öğretmenlik yaptı. 1902'de askerlik yapmamak için isviçre'ye gitti. 1904'te geri dönen Mussolini 10 sene boyunca gazetecilik yaptı. Birinci Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine orduya yazıldı ve savaşta aktif olarak görev yaptı. Savaşta yaralanan Mussolini Milano'ya döndü ve burada sağ görüşlü Faşizm taraftarı "Il Popolo d'Italia" gazetesinin editörü oldu.

Benito Mussolini, Birinci Dünya Savaşı sonrasında italya'da çıkan kaosu iyi değerlendirdi. Çökmüş ekonomi, siyasi kargaşa içindeki italya'da Mussolini çeşitli sağcı grupları kurduğu Faşist partisinin bünyesinde topladı ve onları organize etti. Mussolini (halk arasındaki lakabıyla Il Duce "Duçe" ) ülkenin problemlerini çözeceğini vaat ediyor ve eski Roma imparatorluğu'nu tekrar kuracağını söylüyordu. Bunun yanında kurduğu Kara Gömlekliler adlı örgütle şiddeti artırıyor özellikle de aynı kendisi gibi ekonomik durumun kargaşasında faydalanarak büyük bir sıçrama yapan komünist gruplarla çatışıyordu. Mussolini'nin izlediği politikalar meyvesini vermeye başladı. Ve en nihayet Ekim 1922'de Mussolini Kral Viktor Emmanuel III'ü yönetimi kendisine devretmekle tehdit etti aksi takdirde 26.000 taraftarı ile Roma'ya yürüyecek ve bunu kendi yapacaktı. Komünist hareketinde önüne geçmek isteyen Kral bu teklifi kabul etti ve italya'da Duçe dönemi başladı.

Mussolini'nin başa geçmesiyle baskı ortamı başladı. Duçe Faşist Parti dışındaki diğer partileri kapattı, sendika hareketleri kanun dışı ilan etti, kitapve gazetelere sansür getirdi, eğitimi sıkı kontrol altına aldı ve bunun gibi bir çok düzenleme yaptı. Mussolini tüm ülkeyi tren rayları ve otobanlarla adeta ördü. Çiftçileri sürekli teşvik etti , tarım ve endüstrinin canlanmasını sağladı buna bağlı olarak da italya'da işsizlik azaldı. Tüm bunlar Mussolini'nin popülaritesini arttırdı.

Fakat popülaritesini daha da arttırmak isteyen Mussolini 1935'te Habeşis-tan'ın işgaline başladı. 1936'da Habeşistan'ın işgalini tamamladı ve aynı yıl Adolf Hitler'le Roma-Berlin mihverini kurdu. Bu tarihten sonra devamlı Hitler'in etkisinde kalan Mussolini 10 Temmuz 1940'da Müttefiklere savaş ilan etti. Ama italyan Ordusu Kuzey Afrika ve Balkanlar seferlerinde mağlup oldu. Fakat her seferinde imdada Hitler yetişti.

1943'te Müttefikler italya'ya çıkarma yaptılar. Kral Viktor Emmanuel III Mussolini'yi görevden aldı. Fakat Duçe Hitler'in komandoları tarafından 12 Eylül 1943'de Gran Sasso'da tutuklu bulunduğu otelden kurtarıldı ve uçakla Viyana'ya kaçırıldı. italya'da kendine bağlı birliklerle mücadeleyi sürdüren Mussolini Nisan 1945'de yani savaşın son günlerinde kaçmaya çalışırken italyan Mukavemet'ine mensup savaşçılar tarafından öldürüldü. Ertesi gün Mussolini'nin,sevgilisinin ve birkaç yandaşının cesedi Milano'da Loreto Meydanı'nda sallanıyordu.

Kaynak : kimkimdir
eskinin sosyalisti olan italyan faşist lider. sosyalist düşüncelerini 1. dünya savaşı sonrası müttefiklerin vaadedilen toprakları vermemsi ile değiştirmiş; faşist kimlik takınmıştır. bir anlamda avrupa nın kendi eli ile yarattığı canavarlardandır.ilginç olan şudur ki 1926 yılına kadar musolini dünyada barışın sağlanması için kurulan paktlar ve antlaşmalalara öncülük edenlerden olmuştur. avrupada da bu süreye kadar barışın hamisi olarak taktir görmüştür. her şey bir yana bugünkü birleşmiş milletlerin atası olan milletler cemiyeti için "plütokratik * devletlerin kendi çıkarlarını korumak için kurduğu bir örgüttür" tanımlamasını yapmıştır. ve onun kararlarını tanımanın anlamsız oldugunu iddia etmiştir. herhalde bu bugünkü bm ye de cuk oturan, çok doğru bir tanımdır. *
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.