1. 1.
    bu tarz başlayan cümleler dinleyenler arasında kiminde heyecan uyandırırken, kimisinde karşı tarafın ukalalığı olarak algılanır. söyleyen için ise söylesen bir türlü söylemesen bir türlü fikri doğurur ve ikileme düşürür.
    (bkz: amerikaya gittiğini belli etmeye çalışan insan modeli)
    10 ... city walk
  2. 2.
    (bkz: neşeli günler) ziya karakteri(sener sen):
    -hmm çocuklar ben amerikadeyken, bi partide bu sarışın* neydi adı bunun?
    +Farrah, amca
    -Heh bu Farah çok asıldı bana da ben yüz vermedim..*
    4 ... wunsch
  3. 3.
    şener şen in unutulmaz bir repliği.
    2 ... kurabiyecanavari
  4. 4.
    amerikayı çok iyi bilmeyen bir bok var zanneden her cümleye ben amerikadayken diye başlayınca herkesin ona hayranlık duyacağını sanan insandır.bu insanlara harita da van ın yerini sorsan gösteremez
    2 ... yandesk
  5. 5.
    ing.
    when i was in the usa...
    2 -1 ... lefter
  6. 6.
    ted ankara koleji ortaokul din hocalarından mustafa gökçe'nin her ders sarfettiği cümle.
    1 ... shyer
  7. 7.
    şener şen'in hayat verdiği ziya karakterinin hafızalara kazınmış repliği.
    bir çok kez oynanmıştır üç kağıtçı, palavracı rolü. türlü türlü oyuncular tarafından. genelde de çok tutmuştur. sevilmiştir. günümüzde mehmet ali erbil, cem yılmaz vb. oyuncular tarafından da başarıyla oynanmaktadır. sevilmektedir.
    ama tüm bu oyunculardan hangisi 'ben amerika'dayken' sözünü şener şen kadar güzel söyleyebilir.
    normalde ekran karşısında veya beyaz perdede palavracı bir karakter izlendiğinde gülünür, geçilir. en fazla 'şu cem yılmaz'da ne komik adam yahu' denir.
    ama ziya öyle miydi?
    o ben amerika'dayken dediğinde izleyen herkes 'ya şu ziya da ne kolpacı adam'der. öyle güler.şener şen o kadar gerçekçi ve samimi oynamıştır ki bu rolü.
    işte bu yüzdendir ki akıllara kazınmıştır bu replik.hafızalardan silinmez.
    ne diyelim büyüksün şener şen.
    ... wakabayashi genzo
  8. 8.
    work & travel ile amerikaya giden üniversite öğrencilerinin artık bıktıran amerika macelarını anlatmak için her azını açtığında lafı ağzına tıkabileceğiniz söz. şener şen gibi tonlandığında oramı kahkahaya boğabilir.
    2 ... nicome
  9. 9.
    amerika zaten oradaydı...
    şeklinde ağza tıkılabilecek cümle.
    1 ... sıçtırtma lamasına
  10. 10.
    kaygısızlar'da fast food lokantasının müdürünün en çok kullandığı iki sözden biri.
    diğeri: stupid
    2 -1 ... kutupsal form