bugün

ben bu yaz neredeydim?
Sen nerdeyken nerdeyken?
doğrusu 'ben amerika daykene' dir.
(bkz: ziya)
Efsane bir Şener Şen repliğidir.
Akla geldikçe güldürür.
şener şen ile özdeşleşmiş repliktir. evet.
unutulmayan repliktir. ben amerikadayken diye başlar ve sonun atma ziyaaaaaaaa diye biter. büyük ustalara saygılar.
sık kullandığım türk sinemasının en unutulmaz repliklerinden biri. hem de sadece 2 kelimeyken.
(bkz: atma ziya)
başka hiçbir ecnebi memleketi bu tadı vermez

(bkz: bendeniz ingiltere deyken monşer)
yine böyle sallardım diye devam eder.
"çok pis "gangbang"e maruz kalmıştım."

"hani siz götünde şampanya patlattık diyorsunuz ya, orda direkt patlatıyorlar."

gibi diyaloglarla sona ermesi muhtemel başlangıç şablonu.

ayrıca (bkz: kaygısızlar)
(bkz: sen nerdeyken nerdeyken) *
- ben ameriadayken ...
+ sen nerdeyken nerdeyken ?
- amerikadayken!
+ haa amerikadayken!
- evettt bigün arkadaşlar beni özel bi partiye çağırdı. bu farah da geldi. o zamanlar figürandı tabi. bana çok asıldı ama yüz vermedim karıya!
+ ulan ziya anladık atıyorsun. bari yutulur cinsten olsun be oğlum!
- aa abi sen de benim hiçbir sözüme inanmıyorsun ya!
+ ulan sen de biraz ölçlü at!
- e tamam ölçülü atarız!
(bkz: yaran yeşilçam replikleri)
genelde work and travel şahıslarından sıkça duyabileceğiniz kelime topluluğu.
yanas soyle yanas. bak simdi; universite 4 sene, is hayati 1 sene amerika'da ikamet ettim gecen haziran'in 10'una kadar da oradayim. annemin her gorusunde oh oglum ayi gibi olmussun yeme su musibetlerin yemeklerini demesi, su anda boy 173, kilo 83 gomlegin ust dugmesini acik birakip, saclari geriye tarayan, zamaninda cok elestirdigim tiplerden biri olmam, etraftaki turklerle kufur ede ede yururken (ki adamlar cok buyuk firmalarda mudur, muhendis gibi mevkilerde) yasli bir amcanin, ayip oloor evladim hic kufur edilir mi ortalik yerde diye elestirmesi sonrasinda bu beyefendinin osman ertugrul bey oldugunu ogrenmemiz ve saygi durusuna gecmemiz. hep amerika iste bunlar . al sana amerika.
yanas soyle yanas. bak simdi; universite 4 sene, is hayati 1 sene amerika\'da ikamet ettim haziran\'in 10\'una kadar da buradayim. annemin her gorusunde oh oglum ayi gibi olmussun yeme su musibetlerin yemeklerini demesi, su anda boy 173, kilo 83 gomlegin ust dugmesini acik birakip, saclari geriye tarayan, zamaninda cok elestirdigim tiplerden biri olmam, etraftaki turklerle kufur ede ede yururken (ki adamlar cok buyuk firmalarda mudur, muhendis gibi mevkilerde) yasli bir amcanin, ayip oloor evladim hic kufur edilir mi ortalik yerde diye elestirmesi sonrasinda bu beyefendinin osman ertugrul bey oldugunu ogrenmemiz ve saygi durusuna gecmemiz. hep amerika iste bunlar . al sana amerika.
(bkz: nerdeyken nerdeyken)
'ben amerikadayken içeri girmek için kapıyı çeker dışarı çıkmak için iterdim.' cümlesindeki gibi Türk ve Amerikan sosyal yaşamlarındaki farklılıklara dıkkat çekmek için söze başlarken kullandığım cümlecik.
"ben amerikadayken" diye başlayan fakat hiçbir zaman orada hayatta kalmak için eşşekler gibi çalıştım gündüzleri pizza, dergi, gazete dağıttım, ordan çıkıp geceleri de markette raf dizdim vs şeklinde devam etmeyen, hep öyle süperdim böyle şahaneydim x yemeye çok alıştım buralarda yok çok özledim ama bulamadım şeklinde devam eden, sefaleti gizleme amaçlı cümleler ile olaya ve ortama giriş yapma bölümü.
(bkz: stupid)
(bkz: kaygısızlar)
(bkz: sallama ziya din kardeşiyiz)