1. 215.
  baybars
  Şu görseli hazırlayan hangi beyninin nöronlarını siktiğimin amsalağı lütfen çıksın ortaya.
  1.si baybarsın memleketini istila edip esir eden ve ardından köle olarak satan araplar değil moğollar.
  2.si eyyubiler köken olarak arap değil kürt ama hanedan hiç bir zaman araplık kürtlük davası gütmemiş ve türk emirleri ile beraber eyyubi devletini idare etmiştir.
  3.sü bu adamlar kendilerine kölemen diyordu. Kıpçak ağzında köleyim anlamına gelir. Memlukler hakim güç olduktan sonra bile kölelikten askerliğe giden bu memluk sistemini bırakmadılar devam ertirdiler.

  Bu şizofren ırkçılar kendi uydurdukları yalanlara inanmayı bırakmadılar amk. Yav vallahi bular eğitilmezdir...
  ... eduardo elric
 2. 214.
  Haclılari misir bolgesinden supuren adam. Bu yuzden hacli kaynaklarinda korkunc biri olarak gosterilir. Eyyubi gibi haclilarla anlassaydi guzel bir filmini izlerdik gevur yapimi.

  Selcuklu kaynaklarinda da kendisinden findiktar diye bahsedilir. Asagilama anlami guden bu kelimenin anlamini cozemedim.

  Ayrica mogollarin gotunu kestiginden olsa gerek mevlana da dusmandir kendisine. Misir sultani ve esek gibisinden bir menkibesi var.

  Ayrica akka'da tapinakcilarin taptigi bir putu (bkz: baphomet)?imha ettirip denize attirdigi yazilidir.

  Turk tarihinin en buyuk kahramanlarindan biridir net.
  2 ... gaspirali
 3. 213.
  1223 yılında Kıpçak‟ta doğmuştur.
  Baybars, uzun boylu, açık mavi gözlü, sağ gözünde akça bir leke olan görünüşünün yanında zekâ ve yeteneğiyle de dikkatleri üzerine çeken biri olarak bilinmektedir.

  Baybars tahmini on dört yaşlarında iken Moğollar Kıpçak bölgesini istila etmişler ve buralarda yağma hareketlerinde bulunup birçok kişiyi esir almışlardır. Bu sırada esir alınanlar arasında Baybars da bulunmaktadır.

  Baybars esir olarak önce Sivas’a daha sonra Halep’e ve oradan Şam’a götürülmüş ve burada köle olarak satılmıştır. Baybars,Şam’da Eyyubi Sultanı Melikü’s-Salih‟’bağlı memlûklerden Aytekin el-
  Bundukdarî tarafından satın alınmıştır.

  Aytekin el-Bundukdarî, Baybars’ı satın aldıktan bir süre sonra onu Hama Eyyubilerinden el-Melik Mansur’a satmak istemiştir. Fakat el-Melik Mansur‟un annesi, Baybars‟ı görünce onun esmer tenli olduğu halde gözlerinin gök mavisi olmasını hayırlı saymamıştır. Bunun üzerine el-Melik Mansur, Baybars‟ı satın almaktan vazgeçmiştir.
  Ardından baybarsın efendisi onu kahirede bir memluk subayına satar ve baybars burada kişisel yetenekleri sayesinde yükselir.
  27 yasındayken Son eyyubi sultanı turanşaha karşı başlatılan ayaklanmada büyük rol oynar. Sultana karşı kılıcını çekip yaralama cesaretini gösteren ilk kişi olarak isyanın önde gelen figürlerinden biri olmuştur ve orduda pek çok destekçi toplamıştır. Ama asıl büyük ününü ayn calutta moğol ordusunu tuzağa çekmekteki başarısıyla kazanmıştır.
  Aslında o esnada memluk ordusunda komutan olan baybars ve sultan kutuz hulagu'nun büyük han möngke öldükten sonra veraset savaşlarına katılmak üzere iç asyaya gitmesini fırsat fırsat bilip moğolların işgal ettiği yerleri geri almak üzere sefere çıkmıştır. Yani aslında tam olarak hulagu ile savaşmış sayılmazlar. Moğol birliklerinin pek çoğu da hulagu ile birlikte gitmişti.
  hulagu sağ kolu ketboğaya birkaç bin kişilik garnizonlar bırakmıştı. Kutuz komutanı baybarsı öncü birlik olarak önden salar kendisi ise daha kalabalık birliklerini saklar. Moğol ketboğa savaşa hızlı dalar. Baybars geri çekilir gibi yapar ve moğol komutan ne olduğunu anlamadan daha kalabalık bir mısır ordusu tarafından sağdan ve soldan kuşatılır. Bütün moğol birliği kılıçtan geçirilir. Ketboğa yakanır yakalanmaz boynu vurulur.

  Ancak baybars bu zaferden sonra ele geçirdikleri halep civarında yarı bağımsız bir valilik ister. Kutuz 37 yaşındaki komutanının gelecekte rakip bir otorite olmasını istemez ve reddeder. Onu da yanına alıp kahireye döner.

  Kahireye 3 günlük mesafe varken sultanen kutuz en sevdiği spor olan tavşan avına çıkar. O yokken bir isyan çıkarmasından endişelendiği baybarsı da yanına alır. Küçük bir grupla arazide dağılıp av ararken sultan dinlenmeye karar verir baybars da yanındanır Bir memluk emiri sultanın elini öpecekmiş gibi yaklaşır sultanın elini tuttuğu anda baybars kılıcını çekip sultan kutuz'un sırtına saplar. iki suç ortağı ardından atlarına bindiği gibi dörtnala suç mahalinden kaçarak memluk ordugahına geri dönerler. Ordugaha gidince hemen bütün memluk askerlerin saygı duyduğu yaşlı komutan aktay'ı bulular. Ve huzuruna çıkıp 'biz sultanı öldürdük' derler. Aktay sorar ' hanginiz onu kendi elleriyle öldürdü' baybars hiç duraksamadan 'ben' der. Yaşlı komutan ona yaklaşır ve sultanın otağına davet edip oturtur ardından biat etmek üzere önünde eğilir. Onu gören diğer askerler de aynını yapar. Kısa süra sonra tüm ordu yeni sultanını alkışlar. Kahire girdiğinde otoritesini zorluk çektirmeden kabul ettirir. Baybars döneminde ülke yeniden kalkınır. Hüküm sürdüğü topraklar tekrar eski şaşalı günlerine döner. Yeni sultan kahireyi güzelleştirir her yere köprüler ve yollar inşa eder. Atnı zamanda posta teşkilatını da güçlendirir.

  Artık diğer hedefi moğollarla ortaklık eden ve hatta halep'i istila ettiğinde hristiyan olan ketbuğanın daveti ile gelip onunla yanyana üç hristiyan lider omuz omuza şehrin kapılarından geçerek kendilerini aşağılayan ermeni kralı hetum ve damadı antakya kontu bohemond u yok etmektir. 1261 de hetumun ülkesini istila etmek üzere sefere çıkar ama karşısına moğollar dikilir. Hulagu artık suriyeyi istila edecek durumda olmasa da sağ kolunu katleden adamlara ermeni müttefiklerini yedirmeye de niyeti yoktur. Baybars bunun üzerine fırsat çıkana kadar sabreder. Bu fırsat 4 sene sonra 1265te hulagu ölünce karşısına çıkar. Şimdi siktim ananızı amk ermenileri moğol abiniz de nalları dikti bakalım şimdi sizi kim kurtaracak dercesine klikya ermenilerinin (şimdiki adana çukurovadaydı) üzerine yürür. Şehirleri yakıp yıkar başkentleri sus yamamen yerle bir edilir tek bir dikili taş kalmaz. Nüfusun büyük bir bölümü öldürülür. Baybars kalan 40bin kişiyi de tutsak esip götürür. Ermeni krallığı daha da belini doğrultamaz.
  Ardından akka frenlerine saldırır ve onlardan bir kale alır. Hiç hızını kesmeden trablusşama gider. Antakya kontu buhemond orada bulunmaktadır. Ama baybars onunla orda savaşmaktan vaz geçip önce antakyayı almaya karar verir. Antakya 170 yıldır frenklerin elinde şaşalı bir şehirdir. Kökeni çok eskilere giden özel bir merkezdir. Ancak baybars' a ancak 4 gün dayanabilirler. Baybars selahaddin'in zamanında fethettiği kudus ve diğer frenk şehirlerinde yaptığı gibi hoş görü, cömertlik, merhamet ve alicenaplık gösterileri sergilemez. Antakya surlarını deldiği gibi birlikleri şehre dağılır. Nufusun tamamı ya öldürülür ya köle yapılır şehirden geriye zamanla üstünde biten yeşilliklerin örterek gizleyebileceği bir harabe kalır.
  Ardından trablusşamdaki kont bohemonda alaycı bir mektup göderir

  baybars

  Bu olaydan sonra doğu frenkleri bir daha önemli bir tehdit olacak hale gelemez. Sultan fransa kralının savaşmak izere geldiği haberini aldığında bütğn ordusunu toplar ancak fransa kralı. Yolda ölür ve ordusu dağılır. Enerjisini toplamışken baybars. Selahaddin in bile boyun eğdiremediği sövalyelerin krakı olarak bilinen krak kalesini ele geçirir sonraki tçyıllarda hem frenkler hem hulagu'nun oğlu abaka suriyeye sayısız akın düzenler ama baybars akınların hepsini püskürtür. Baybars 1277de zehirlenerek öldürüldüğünde frenk toprakları suriye sahil şeridinde tesbih tanesi gibi dizilmiş küçük noktalardan ibarettir.

  Baybars'ın özelliği önüne çıkan herşeyi hiç bir ahlaki kuruntuya sahip olmaksızın ya da alicenaplık gösterilerine girmeden bertaraf etmesidir. Ondan önceki eyyubiler dönemindeki gibi düşmanla ateşkesler yapıp diyaloğa girmek, düşmana merhemet göstermek, dürüstlük gösterileri sergilemek gibi şeyler baybarsta asla bulunmaz. O her zaman için hazır fırsatı varken düşmanını ezip yok etmeye dayalı bir strateji ile ilerlemiştir. Ve bu strateji onu kölelikten sultanlığa taşımıstır.
  1 ... eduardo elric
 4. 212.
  büyük türk komutanlarındandır. deşti kıpçakta doğmuştur. bizans esir etmiş köle pazarında eyyubi sultanına bağlı türk memlük büyüklerinden aytekin el bunduktariye satılmıştır. kölelikten askerliğe ve ordu komutanlığına terfi eden baybars, eyyubiler türk komutan aybeg tarafından devrilince ordunun önemli kurmaylarından olmuştur. aybegten sonra başa geçen türk asıllı komutan melik kutuzun ikinci adamıdır. melik kutuzdan ayn calut zaferinin ödülü olarak suriye valiliğini istemiş, kutuz baybarsın hırslı kişiliğini bildiği için valiliği vermemiştir. kutuza kin besleyen baybars, bir av partisinde kutuz kendisini ortadan kaldırmanın planını yaparken kendisi yanındaki komutan arkadaşlarıyla kutuzu öldürmüştür.
  1 ... melikbaybars
 5. 211.
  bir kıpçak türküdür en az selehaddin kadar haçlılara zarar vermiştir zaten son darbeyi de baybars vurmuştur.
  ... thugs
 6. 210.
  moğolları ayn calut'a gömen türk yiğidi. moğollar ki, o dönem yecüc mecüc gibi görülüp, direnilmeden boyun eğilirdi. yenilmez imajı vardır.

  baybars, moğolları feci yenmiştir. moğol ordusunu imha etmiştir.
  1 -1 ... saldirayterk
 7. 207.
  kudüste hülagünün eline vermemiştir. mengü ibnelik edip ölünce hülagünün tebrize çekilmesi üzerine ayn calutta ketboğanın eline vermiştir.
  ... baba kreyzi
 8. 206.
  En sevdiğim Türklerden biri. Moğol istilasını durduran adam.
  2 ... sassanach
 9. 205.
  https://youtu.be/OhJ9GY7CLN8

  Güzel bir şarkıdır.
  ... kalahari dogumlu kutup ayisi
 10. 204.
  Sıkı komutandır.
  ... usualsuspects