bugün

Verilen şanstır bazen. Yutulmaya yüz tutmuş pişmanlıklar kadar.
Çocuğun gördüğü düştür barış,
Ananın gördüğü düştür barış,
Ağaçlar altında sevdalıların sevda sözleridir barış.
Gözlerinin içinde uçsuz bucaksız bir gülümseme,
Elinde yemiş dolu zembil
Ve alnında ter tomurcukları,
-Pencerede suyu soğutan testideki damlalar gibi-
Akşamüstü eve dönen babadır barış...

--rutkay aziz-
John Lennon'ın belirttiği gibi bir şekliyle ülkemizde gerçekleşmesi mümkün olmayan kavram. Çünkü ülkemizde BARIŞ diyen insanların çok büyük bir kısmı PKK destekçisi, arkalarında ABD ve AB benzeri kurum ve kuruluşlar var. Demokrasi de aynı şekilde... Bunlar temel anlamında güzel ama Türkiye vb. ülkelerin ağızlarına çalınan bir parmak baldan ibaret şeylerdirler ve tamamen bir 'ilüzyondurlar'.

Ne Barış Ne Demokrasi, bunlar eli kanlı insanlarla masaya oturucaksak gelmesin, olay bu kadar basit.
yannis ritsos şiiri.
ataol behramoğlu çevirisi.

BARIŞ/ Yannis RITSOS

Çocuğun gördüğü düştür barış.
Ananın gördüğü düştür barış.
Ağaçlar altında söylenen sevda sözleridir barış.

Akşam alacasında, gözlerinde ferah bir gülümseyişle döner ya baba
elinde yemiş dolu bir sepet;
ve serinlesin diye su, pencere önüne konmuş toprak testi gibi
ter damlalarıyla alnında...
barış budur işte.

Evrenin yüzündeki yara izleri kapandığı zaman
ağaçlar dikildiğinde top mermilerinin açtığı çukurlara,
yangının eritip tükettiği yüreklerde
ilk tomurcukları belirdiği zaman umudun,
ölüler rahatça uyuyabildiklerinde, kaygı duymaksızın artık,
boşa akmadığını bilerek, kanlarının,
barış budur işte.

Barış sıcak yemeklerden tüten kokudur akşamda
yüreği korkuyla ürpertmediğinde sokaktaki ani fren sesi
ve çalınan kapı, arkadaşlar demek olduğunda sadece.
Barış, açılan bir pencereden, ne zaman olursa olsun
gökyüzünün dolmasıdır içeriye;
gökyüzünün, renklerinden uzaklaşmış çanlarıyla
bayram günlerini çalan gözlerimizde.
Barış budur işte.

Bir tas sıcak süttür barış ve uyanan bir çocuğun
gözlerinin önüne tutulan kitaptır.
Başaklar uzanıp, ışık! ışık! - diye fısıldarlarken birbirlerine!
Işık taşarken ufkun yalağından.
Barış budur işte.
Kitaplık yapıldığı zaman hapishaneler
Geceleyin kapı kapı dolaştığı zaman bir türkü
ve dolunay, taptaze yüzünü gösterdiği zaman bir bulutun arkasından
cumartesi akşamı berberden pırıl pırıl çıkan bir işçi;
barış budur işte.

Geçen her gün yitirilmiş bir gün değil de
bir kök olduğu zaman
gecede sevincin yapraklarını canlandırmaya.
Geçen her gün kazanılmış bir gün olduğu zaman
dürüst bir insanın deliksiz uykusunun ardı sıra.
Ve sonunda, hissettiğimiz zaman yeniden
zamanın tüm köşe bucağında acıları kovmak için
ışıktan çizmelerini çektiğini güneşin.
Barış budur işte.

Barış, ışın demetleridir yaz tarlalarında,
iyilik alfabesidir o, dizlerinde şafağın.
Herkesin kardeşim demesidir birbirine, yarın yeni bir dünya
kuracağız demesidir;
ve kurmamızdır bu dünyayı türkülerle.
Barış budur işte.

Ölüm çok az yer tuttuğu için yüreklerde
mutluluğu gösterdiğinde güven dolu parmağı yolların
şair ve proleter eşitlikle çekebildiği gün içlerine
büyük karanfilini alacakaranlığın...
barış budur işte.

Barış sımsıkı kenetlenmiş elleridir insanların
sıcacık bir ekmektir o, masası üstünde dünyanın.
Barış, bir annenin gülümseyişinden başka bir şey değildir.

Ve toprakta derin izler açan sabanların
tek bir sözcüktür yazdıkları:
Barış
Ve bir tren ilerler geleceğe doğru
kayarak benim dizelerimin rayları üzerinden
buğdayla ve güllerle yüklü bir tren.
Bu tren, barıştır işte.

Kardeşler, barış içinde ancak
derin derin soluk alır evren.
tüm evren, taşıyarak tüm düşlerini.
Kardeşler, uzatın ellerinizi.
Barış budur işte.
yaralarımız seviştiği zaman gelecek olan düş'tür.
Barışa en çok hasretlik çekenler savaştan en çok çekenlerdir. Ateşin düştüğü yürekler ancak suyun anlamını kâmilen anlarlar. Acıyı çekenin ne çektiğini anlamak acı hakkında konuşmak kadar kolay değil. Barışın yanında olmaktan, barışa taraf olmaktan daha münasip bir yol yoktur acıyı anladığını göstermenin.

Ateşi ateş söndürmez. Acı çeken acısını başkasının acı çekmesini istemekle veya ona acı çektirmeye çalışmakla veya acının devamını arzulamakla dindiremez. Kan davası âdemoğlunun en ilkel ve en şeytani icatlarından birisidir. ister kanlı ister kansız olsun her hangi bir kan davası düşüncesinin arkasında sadece şeytani bir dürtü yatar. Hâlbuki şeytan bizim apaçık düşmanımızken hedef saptırıp bizlere farklı düşmanlıklar öğütlemesi ne de yaman bir tuzak.

Yanı başımızda bir zalim halkını acımasızca katlederken bizler aslında barışın ekmek kadar su kadar özgürlük kadar değerli bir şey olduğunu anlıyoruz.

Gelecek barış bir bölgenin veya bir halkın barışı değil topyekûn Türkiye’nin, Türkiye halklarının barışı olacaktır.

Oğlunu askere gönderen her ailenin içine yumruk gibi oturan, her bir ferdinin aklına girip fikrini allak bullak eden o tarifi imkânsız düşünceden herkesin azade olacak olması yetmez mi herkesin bu barışı sahiplenmesine? 15 ayın her bir gününü bir azap gibi yudumlayan annelerin, askerlik müddeti boyunca aklının bir kenarı dur durak bilmeden kemirilen babalar huzuru hak etmiyorlar mı sizce?

Bir evlat daha ölmesin bir yürek daha kora dönüşmesin diye feda edilmeyecek hiçbir şey yoktur. Bir masumun canından daha kıymetli bir şey yoktur. Ebed müebbed olan devlet değil halktır, millettir. Devleti bin yıl yaşasın diye mücadele eden mantık Beşar ve onun gibi diktatör zalimlerin mantığıdır, Muhammed’in (as), Ömer’in mantığı değil.

Herkesin eli mecburdur, gönlü mecburdur, vicdanı mecburdur barışa. Herkes tarafı olmak zorundadır barışın. Zira bütün çıkışlar kapalı artık.

http://www.genchacilar.or...ageID=KoseDetay&id=52
barış, silahların susması, barış küskünlüklerin, dargınlıkların son bulması, barış bir arada saygı içinde yaşamak, barış tahammül, barış doymak, barış her soydan yabancılaşmaktan kurtulmak, barış özgürleşerek özgürlüğü tarihe gömmektir.

barış tanımaktır, ihlali def etmektir, kabul etmektir, paylaşmaktır, huzurdur, barış kulluğa paydostur , barış çözümdür, barış çokken birlik olmaktır, barış cihan şümul ruhtur, barış siyasetin dili değil insanlığın dilidir.

türkiyenin cumhuriyetten beri en önemli, en muazzam, barışı hak eden; barışa en yakışan hamlesi çözüm iradesidir. kürt halkı ve türk halkının bu muazzam adımı atması, başarması cihan şümul önemdedir. bu hamlenin başarısı, yani türkiye barışı, iki muazzam savaş sonrasında bir gün bile huzuru yaşamayan bölgemizin barışı olacaktır. siyasetin zehirli diliyle konuşarak bu muazzam adımı atmak, adımı dünyaya mal etmek mümkün mü?

barış, barışa inanarak kazanılır. her meselede çözüm, zincirin en zayıf, ama en dirençli halkasını yakalamak ve düğümü "çözmektir". bu gün dünya için en zayıf, ama bir o kadar dirençli bölgesi, içinde yaşadığımız bölgedir. iki kadim halkın barışı, bölge huzuru için olmazsa olmazdır. barış, eski defterlerde kokuşmuş kinlerin tekrara tekrar hatırlanmasıyla kazanılmaz. barış unutmaktır biraz. barış, hiç yaşamadığımız hayatsa, eski hayat değersizdir. her adımda hatırlatmak, ama'ların karanlık dehlizlerine sığınmak; öç hayalleri kurmak, barış yolunu berhava eden siyaset dilidir. mevlana ne demişti; şimdi yeni şeyler söylemenin zamanıdır cancağızım.
insanların birbirleriyle iyi geçinmesi.

bazen işe yaramaz.
bir savaşla gelip(silahlı-psikolojik-bürokratik) bir savaşla bozulacak olan içinden küfretme sanatıdır.
____________**************____________
_________****_____________****_________
______****____________________****______
_____***b_____________________b_***_____
____**____b_________________b_____**____
___**_______b_____________b________**___
___**_________b_________b__________**___
__**____________b_____b_____________**__
__**______________b_b_______________**__
_**________________b_________________**_
__**_______________b________________**__
__**_______________b________________**__
___**______________b_______________**___
___**______________b_______________**___
____**_____________b______________**____
_____**____________b_____________**_____
______****_________b__________****______
_________****______b_______****_________
____________***************_________
türkçe mi türkçe nefis sözcük ve isimlerdendir. kelime başı b'lerinin korunarak geldiği belki de tek kelimedir. zira eski türkçede kelime başı b'leri günümüze gelene kadar v'ye dönüşmüştür.
en güzel isimlerden biri.belkide dünyada ki en güzel şeydir barış.ayrıca deri ceketli ve uzun saçlı rockerlerı getirir akla.
(bkz: barış manço) (bkz: barış akarsu)
dünyaya sonsuz ışık yılı uzaklıkta bir gezegen.
1 umut...
Ne güzeldir.
Barış, savaşın başka metotlarla devamı ve silahlı savaşa hazırlığın ayrı bir şeklidir.

nihal atsız

bazen korkaklik bazense stratejinin geregidir.
kuluçka makinası anasının çok sürmeden zor bir duruma düşeceğini anlayan her kekenin, her orospu çocuğunun son sığınağı.

sen üç-beş kürd rahatsız oluyor diye mustafa muğlalı'nın ismini kışladan kaldırırsın, kürd buna karşılık senin milli kahramanın kazım karabekir'in ismine tahammül etmez.

sen; 90larda kürd terörü ile mücadele edenleri içeri alırsın, adam sana ilk kurşun sıkanın heykelini diker.

eğer bu mücadelede barışsever taraf bu orospu çocuklarıysa, anton lavey'in dediği gibi mutluluğu barışta değil zaferde arayacağız.
Çocuğun gördüğü düştür barış.
Ananın gördüğü düştür barış.
Ağaçlar altında söylenen sevda sözleridir barış.

Kardeşler, barış içinde ancak...
derin derin soluk alır evren.
Tüm evren,
taşıyarak tüm düşlerini.
Kardeşler, uzatın ellerinizi.
Barış budur işte....
Hiçbir zaman hiçbir sebep yokken bir insanın dostu ile barıştığı görülmemiştir.
Çünkü barış iki düşman veya zıt kimseler arasında olur.
Anlamayanların kafasına sokması gereken terim.
Türkiye'de Barış ismini ilk
olarak Barış Manço almıştır.
savaş yerine barış olsaydı kızlar üzerine atlardı.
canım ülkem için barış nedir, ne değildir bilinmemektedir. Olamaz. ağrı olayları sonrası vurulan askerlere yardım eden köylülerin görüntüsü malumunuz izledik. sırrı sakık bu görüntülerden bir kareyi almış ve diyor ki. "işte biz barışız". Barışız dediği görüntüde 20 yaşında bir askerimiz kalaşnikoflarla vurulmuş can çekişiyor ve köylülerde askeri taşıyorlar.

hdp sevici faşistler. sizler bu tarz görüntülerden barışı anlıyor olabilirsiniz bunda yapacak bir şey yok.
bir kürt böyle bir şey yaşasa benim memleketimde bırakın biz barışız demeyi ben utancımdan insan içine çıkamam, onurumu kaybetmiş sayarım kendimi ... olması gereken budur. bu iğrençliktir. olması gerekenlerin olmadığı, olmaması gerekenlerin de olduğu saçma sapan politikaları barış havucu olarak görüyorsunuz. Akıl ziyanı bir hal... ayrıca orta dünyada olan bir algı.
silahların susması barıştan geçermiş.. 1. ve 2. dünya savaşı avrupa birliği ve almanya politikalarına bir bakarsanız orada bile bu algıyı göremezsiniz. Globalleşen ve teknolojinin egemen olduğu bütün dünyanın ortak bir kültürü benimsediği bir dünyada, artık kafayı diyorum hani biraz kumdan çıkarsak diyeceğim de demiyorum, siz anca askeri vurun sonra biz barışız diyin. barış olmadığınız aşikar asıl soru siz insan mısınız be olacak !

biri çakma solcu, diğeri çakma muhafazakar önümüze barış formülü koyuyorlar akıllarınca. ve diyorlar ki bu iki grup, "efenim kemalistler, ulusalcılar olursa barış olmaz, bunları dışarıda tutuyoruz".
Bir kere onlar hariç bunlar dahil ile bir toplumda sosyal mutabakat saglanamaz. Dolayisi ile kemalisler hariç politikası akla yatkın olmadığı gibi Kemalistlerin kurduğu ülkede de Kemalistler hariç demek bence olayın tarih anti epistemolojisinde nirvanadir.

diğer bir açıdan kemalizm ve diğer olgularin tarihi yönleri, rolleri bugün farklıdır. Bu farklar ve temel algıları akıl ile masaya yatırır ve öngörülü ve nitelikli politikalar geliştirilir...
var mı bunlar ? var aha da fotosu. https://www.facebook.com/...10153287965734722/?type=1

not : sırrı sakık'ın resmi sayfası.
hiçbir zaman kalıcı değildir... bireyler arasında dahi şayet işin içine "kan" girdiyse ve "gözyaşı" varsa barış sadece geçici kısırlıktır fazlası değil.

barış savaşın Orospusudur! canı istediğinde işini görür.
barış'ı tanıdığım yerde ne çiçekler vardı ne de başı bulutlarda bir çınar. simitçinin gevrek sesi bile giremezdi oraya. taş avluya kuşlar konardı yalnızca, bazen. adının anlamı dünyayı kucaklasa taşta büyümezdi barış. ama bunu bilmezdi anası. babasının sevdiği bir şarkıcının adıymış. yalnızca bu yüzden konmuş adı. neden orada olduklarını bilenler de bilmeyenler de sevdiler barış'ı. barış da onları sevdi. ama içlerinden birine tutkundu. bizimkisi alışılmadık türden bir sevda öyküsüydü. kuş kanadına binip çayırlara gitmeyi öğretti barış bana. düşle gerçek onun o yarım sözcüklerinde öylesine iç içe geçerdi ki dünyanın çirkinlikleri bir bulut gibi kayıp giderdi minik göğümüzden. küçücük avluda düşsel uçurtmalar uçurtmayı işte öylece öğrendim barış'dan.
bazen istiyorum ki bir siyasi partim olsun da ben ülkenin heryerinde siyasi konuşmalar yapayım, amacım kürtlerin pkk ya desteğini bitirip bu ülkenin parçaları olduğunu hatırlatmak olsun... lanet olsun, bazen sözlükte başlıklar görüyoruz herangi bir entry girilecek, laf atmak olsun diye kürt yazıyoruz, kimimiz türk yazıyorum hani ırkımız var ya diğer ırkda düşman ve laf atmış oluyoruz, sanki ükemmel herşey mükemmel ama hep şu 2 ırk hatalı, lanet olsun dilimize onu söylerken, canımız cehenneme, lanet olsun. şerefsizlik yapıyoruz, namertlik, geri zekalılık, utanmazlık yapıyoruz... bazen görüyorum başlık açıyoruz ve hedef olarak ya kürt ya türk halkını seçiyoruz, bakıyosunn başlık açıyo bilmem asker şunu yapmış, kaldı ki haber yalan ama önemi ne ki bunun? o düşman bellemiş ya türkü hani zaten bahane bulur. bakıyosun diğeri pkk ile ilgili başlık açıp yanına kürt yakıştırmasıyla işi bitiriyor, nede olsa tüm kürtler öyle ya! lanet olsun bu düşünmeden yaptığımız şeylere, lanet olsun. ne mutlu ki en azından böyle yapmamızın sebebini biliyoruz! yapıyoruz çünkü sanıyoruz ki bu sorunu çözemeyiz ve böyle gelmiş böyle gidiyor ya en azından bişey yapalım! ne yapalım? eeee ırkım şuysa düşmanım buysa ona laf atıyım hadi tamam görev başlasın, lanet olsun düşünmeden, allahın verdiği aklı kullanmadan tüm bu yaptıklarımıza. bazen başlık açasım geliyo bırakın ırkcılığı diye, bırakalım ırkcılığı diye... .. sonra vazgeçiyorum çünkü terörden beslenen türk, kürt yada herangi birileri beni destekleyenlerden çok olur ve rencide olurum diye... salak gibi başlık açtığımı sanarım diye, haklı olduğumu söyleyen olmazsa salak hissederim diye...
lanet olsun ki sözlükte bazı sevmediğim terör sempatizanları var, allah yukarıda bir insanı sırf ırkından dolayı sevmemezlik yaptıysam allah beni bildiği gibi yapsın.
görüyorum terörist savunup ona göre yazıyor, ulan terörist savunuyorsun tamam da niye kürt profiline giriyosun? karıştırmayacaksın kendi ırkını! onca desteklemeyen ne olacak? işte lanet olsun bunların dediği laflara sinirlenip gidip kürt başlıgından birine kötü bişey yazıyorum.... sonra pişman olup belli bi süre sonra gidip siliyorum, sırf bir kişi yüzünden ben bütün kürtlere nasıl derim o lafları? nasıl derim? sırf bir türk yüzünden nasıl dersin o lafları bütün türklere? nasıl? ırklarımız konuşacağımız ve sınıflandıracağımız son şey olmalı, biz dost ve kardeş olmalıyız, birbirimizden kurtulmak yerine sarılmaylıyız, sıkıca sarılmalıyız, bu entry hepimiz okuduğumuz da artık salakça olan ileri milliyetçiliği hafifletmeliyiz, lan bişeyi çözemiyo ki! anlamı yok yemin ederim yok be, ya beni bilen bilir ben böyle ülkücü gibi entry girerim dimi? teröristlere karşı laflar sürekli, dikkat ettiyseniz derdim terörist ve sempatizanları, kürtlükleri umrumda değil, ama düşünüyorum işte, tamam tüm türkiyede siyaset yapmaya gidecek bi konumum yok biliyorum zaten ama bulunduğum yerde insan çok, yani sözlükte... gelen mesajlara bakarken titizim ya birisi beni ırkcılıkla suçlarsa ben ne kadar utanırım!! hergün küfür edilen sevilmeyen ırkçılardan mı olurum yoksa? ya biz insan değilmiyiz? insanın ana amacı yaşamak değil mi? ya birileri benim dediğimi hep diyor, bu yazdığımı çok yazıyor ama önemsemiyoruz ki! umursamıyoruz ki! hala dışlamak, hala birbirimiz de açık aramak, nick altlarımıza ak it, kürtçü, ülkücü, atatürkcü falan yazıyoruz, gülüyorum ve dalga geçiyorum, bazen ülkücü gibi davranıp entry giriyorum teröre karşı, sonra kendime gülüyorum lan amacın ne ki? olm bırak milliyetçiliği insan olmanın değeri düştü lan diyorum!!! aynı şekilde kürt milliyetçiliği yapanlara bakıyorum, adamlar öylesine terörü benimsemiş ki;
kendi doğrusunu %100 haksız cıkarak şeyleri bile kabul etmiyor, reddediyor lan! neden diyosun? öyle diyor, ben kürdüm ve pkk benim için kurulmuş, hem bak bize zulm etmişler o yüzden biz pkk yı seviyoz bizim için kurulmuş, e peki bunları şimdi ki zamanın insanlarımı yaptı? e şuan bunlar çözülmüşken bida ne yapalım ? böyle gelmiş böyle gitmiş deyip kavgamı edelim? yeter lan, hiç gerçekten benim gibi düşünen yok mu lan! yokmu asıl amacımız yaşamak, tek taş üstünde yaşayayım ama yeter ki huzurlu olayım diyen yok mu? kaldı ki bizim tek taşdan çok şeyimiz var, hepimizin güzel bir ülkesi var adı "türkiye"
şimdi sen ülkenin adında türk var diye sevmeyecek misin? lan ne önemi var ki? demekki kürtler yokken türkler burayı savaşıp almış ve adını türkiye koymuş, sonra ülkeye kürtleri kabul edipp vatandaşlık vermişiz ve böyle gelmiş, ne var bunda allah aşkına? yanlışımı düzelt allah aşkına? ne var ya bunda?? olum hepimizin lan buralar hepimizin, olm en basit bi hastalıkda bunlar umrumuzda olmuyor ki, ölebiliriz olum biz canlıyız lan!! tüm bu yazdıklarımın ana sebebi;
"terörü savunacak bir ortam kalmamışkenn hala savunmak ve ülkeyi sahiplenmeyen bazı kürt kardeşlerimiz + türk kardeşlerimiz" birisi eziyet görse derim ki önce eziyeti bitir de artık onlarda bizi sevsin de terörü itelesin, ama problem yokken yine desteklemek, ayırmak, yeter lan. şu güneş hepimize doğuyor, birbirimize aslında gerçekte düşman olamayacak kadar bağlıyız lan! hanginiz burda sen kürtsün tüh yada sen türksün tüh dediği kişiyi gerçekte böyle aşağılar? hiçbiriniz, neden? çünkü onu tanırsın ve kişiliğine göre cümle biçersin, tekil bi insana ırk üzerinden konuşamazsın ki lan, konuşamazsın olum, en kral düşünen insan bile bir kişi be, 1 lan 1 kişi, lan şu evren varlığında küçük dünyamız da küçük bölgemizin doğusun da bazı insanlar yaşarmış, devlet kötülük yapmış ve teröristler ortaya çıkmış, sonra problemler aşılınca teröristler durmamış ve halk onları desteklemiş... ama o halk kandırılmış, okullarda eğitim görmesin diye o halkın öğretmeni öldürülmüş, ama o halk "hey terörist sen nnapıyosun ya diyememiş" diyemez ki çünkü öğretmeni öldürülmüş o hakın, o örğetmenin babası üzülmüş çünkü evladı öldü, sonra o köyün yaşlı amcası ertesi gün üzülmüş çünkü senin için teröristiz diyen teröristler oğlunu dağa gelmedi diye öldürmüş, sonra yeni polis olmuş 25 yaşında abimiz ölmüş, ailesi çok üzülmüş çünkü evlatları ölmüş, teröristler ve sevenleri sevinmiş çünkü düşmanlarını öldürdüler ya hani... uçak gece yarısı bomba atmış ve teröristler feci şekil de ölmüş, neden ki? çünkü o uçağın bombaları çok tehlikeli.... sabah o teröristlerin ailesi köyde ağlamış, tabuta sarılmışlar, neden ki? çünkü onların cocuguymuş, canıymış, kanıymış.. sonra herkes televizyon izlemiş, karşılıklı olarak ölümleri görmüş, sonra bazıları aklını kullanmış, yahu tamamda şuan problem yok neden hala savaş var ? demiş, ama onu kimse dinlememiş, çünkü o ortada kalmış, o bir milliyeti savunup diğer milliyeti aşağılamamış... kimse bu insanları tek bir noktaya alıp konuşma yapmamış, allah kahretsin hepsini, bir insanın insan olmasında ki, bedeninden daha güçlü olan şeyi "bilincini" öldürmüşler, devletin insanları öldürmüşler bilinçleri... devletin adamları ve yakın ailesi hiç korkmaz ki! senin bakış açın onlarla bir değil ki! senin köyünün kenarına teröristler gelebilir ama onlara gelemez ki! tıpkı bir bakıcının bakıcılıgını yaptıgı bir bebeği bebeğin annesi kadar sevmeninn imkansız olduğu gibi... onlardan çok şey bekleme zekana, aklına küfür edersin, sen insannın değerini bilip bitir artık, toplanın. bak batıda siz teröre karşı olun biz yanınızdayız diyenler akın akın, ben kürdüm ama terörü sevmiyorum çünkü yararı olmadı diyen insanların aldığı desteğe bakın!! sonra onu kandırmak için geçmiş tarihi silah gibi kullananlara bakın! insanlar sandığımız kadar zeki ama akıllı değil, belki aynı zaman da zekaları kadar akılları da olsa zekanın yönünü akılla belirlerdi, ama sen zekanı kullanmışsan ayrımcılığa!!!... bir düşün, bir düşün sen ölüyorsun lan. senin dini inancın var yada yok, inançsızlık savaşı desteklemez ama inanç barışı kesin olarak destekler!!!, büyük bi zekaya sahipsin, portakal, kiraz, elma ve bütün meyveler, ağaçlar ve herşey senin için var... ne güzel dimi hayat? bi anda var olmuşuz ve yaşıyoruz çünkü allahımız var.. varsın sen yok olarak gör, neticesinde varlığımız ve bilincimiz, bedenimize gerekli olan meylever, ağaçlar, ay, güneş, yer çekimi ve niceleri bizim için var, bakın sıradan bir güneş ve ay demiyorum... bizim yaşamamızı sağlayan güneş ve ay diyorum, bize özel be bize, insana özel lan! evreni düşünen ve algılayan tek canlıya be! o canlı ne yapıyor? bu toprak benim olsun yok benim olsun diye diğerini öldürüyor! bu kabul edilemez bir insanlık zekasıdı rezalet bişey bu, toplasan 100 kişilik insan kadrosu 7 milyarı yönetiyor, sistemi kuruyor, onlar kesin olarak zengin ama bu sistemde, onlar devlet adamı olum onlar halk değil ki! ama biz toplanıp onlara karşı olamıyoruz, biz birbirimizi aşalayıp duruyoruz, aa sözlükte bi yazar gördüm türkcülük yapıyor ben bunun her entrysini artılayayım, aaa bi yazar gördüm kürtülük yapıyor ben bunun bütün entrylerini artılayayım ve kendi belirlediğim "benim milliyetçilik anlayışım" kategorisine koyayım, hem bu adamı bi karşı ırkla tartışırken görürsem desteklerim, hemen olaya dahil olur savaşırım... hemen hemen, kaçınmam ki be! benim ırkım lan işte... bu sözlük ney? katılımcı bilgi amaçlı entry girilen sözlük ama "katılımcı" yani? senin de kendi fikrin asıl önemli olan şey, bu sözlüğe çok kişi geliyomu? bu sözlüğe türkiyede ki ünlülerin yarısı geliyor, bu sözlüğe ayda gelen insan sayısı dudaklarını uçuklatır, bu sözlük dünyanın en büyük 2.000 sitesi, türkiyenin en büyük 38. sitesi.... yani bu sözlükte dostluk ve ırkcılıgı yok etme işlemi bile bu büyük katkı sağlar, buraya üye olacaklar der ki ya dikkat edeyim laflarıma burası ırkcıları sevmez, ya üye olmayayım ya onlar gibi akıllı düşüneyim der... kaldı ki burada dostluğu, sevgiyi, insanlığı birbirimize aşılarsak bu hayatın her alanına yayılır çükü biz bitek sözlükte yaşamıyoruz ki!
size yalvarırım ırkcılık yapmayın, kürt tarihini anlatan yazı yazın, türk tarihini anlatan yazı yazın, araştırmalar yapın hatta türksen kürtü, kürtsen türkü araştır, ırkcılık yapmayın ama... olm ne önemi var ırkın? bıktım artık lan, istiyorum şurada güzel şeyler yapalım, olm bu sözlüğün bir yumruğu, bir gücü var lan! gelip artık dostça şeyler yazalım be! gelin projeymişcesine ırkıcılığı ve insanlığın değerini düşüren şeyleri kınayalım, insanlar böyle entry giremesin, insanlar ırk altında kategori kazanamasın, gelin burayı daha güzel kullanalım, yalvarırım lan, ciddi ciddi yalvarırım bunun için, çünkü insan iyi şeyleri yapmakla sorumludur, çünkü kötü şeyler öldürür ama iyi şeyler yaşatır, ölmeyen kişi olmam deme!! senin dediklerini herkes diyecek çünkü!! sonu yok bu saçmalığın, gerzekliğin, diyorum ya bazen bi salağın yaptığı ırkcılık yüzünden bende salak, geri zekalı, bir aptal gibi aynı şekil karşılık veriyorum, hatamı anlayıp entry siliyorum ve burada bu ayıbımı söylüyorum, lanet olsun bizim yaptığımız şeylere... ben ne dersem diyeyim terörden beslenenlerin işine gelmez, bi açık bulur zaten... bu ülkede kürtlerin özellikle kürt çocukların olduğu bölgeye sağlam eğitimli okullar yaparsan terörü desteklemeyen gençler olacağını biliyorum, ama asıl problemi söyleyipte bu konuşmanın mantığına ters söz söylemek istemiyorum, bazıları var eğitimli ama bakın ben karşı ırktanım ama sizi ve o çok grurlu bebek öldürenleri destekliyorumcular var! sanırım bu konuşmanın gidişine ters olmadı, çünkü direktmen suçlulara gitti laf, bu dediğim kişiler hem zengindir hem ünlü yada ünlü olmayanları da var ve orosbu cocugudur sadece bunlar... gelin, buraya gelsin kendini en çok terör sempatizanı sanan kişiler, ve türk olarak terör düşmanı kişiler... haklısın desin, birbirlerini tanısın, artık yeni ve güzel şeyler yapsın lan artık, eğer buraya gelipte o çok sevdiğiniz takıntılarınızdan ödün veremiyorsanız! kendinizi bir bok sanmayın çünkü hiç bir bok değilsiniz, kavramları insanın yaşamından önce tutan salaklarsınız. çünkü ben farkındayım aslında problemin sinek ısırığı olduğunu, birgün ülke olarak başka ülkeyle savaşırsa da sağ kalırsak anlayacağız nasıl da sinek ısırığını büyüttüğümüzü...
bu ülkede siyasileri öncü olarak kabul ettiğiniz sürece kaybedeceksiniz, kim lan önder kim? teröre destek verip içeri giren karımı önder? bebek öldürüp, siz savaşçısınız, siz şusunuz busunuz deyip onlara tecavüz etmek için evet tecavüz etmek için bir odaya "isim veren" mi? tecavüz etmeyi sıradanlaştırıp bir oda ve o odaya isim veren mi lan önder? önder kişi barışı sevendir tamam mı, önder kişi problemlerin sesini en yüksek şekilde duyurup sırf kolay diye teröre kaçmayandır, önder kişi hz muhammeddir, onu taklit edin bari be! şimdi objektif söylüyorum, bakıyorsun kürt siyasilere hepsi terör sempatizanı ve kürt halkı onlar yüzünden onlar gibi oluyor, en azından bir kısmı.. bakıyosun türk siyasilere, kürt düşmanlığı yok, terör seven yok(chp hariç), halkı ayıran yok, demek ki birazda olsa kürt vatandaşlar daha dikkat etmeli, çünkü öncü gördükleri güzel ülkemizi bölmenin peşinde! zeka denen olguyu kendilerinden uzaklaştırmanın peşinde! tüm problemler çözülmüşken kürt siyasi hareketi yine yaptı yapacağını! halkları birleştirmek varken teröre yine kuçak actı... zaten onlar teröris ki, onlar kürt halkını kucaklayamaz, bunu kabul etmiyorum ki, siz kabul edin ben etmiyorum, kürt siyasilere eleştirmemide kürtler üstüne alınmasın çünkü o kadar şey yazdım bak! bakın ne dedim? bakıcı bakıcılık yaptıgı çocuğu çocuğun annesi kadar sevemez! sizi terörü sevmeye iten o siyasetçilerin aile derdi yok! çünkü korunup destekleniyolar, siz? masum bir halk, onlar için konuşmak kolay, onlar için sorun değil, bakın o verdiğim bakıcı örneğini kesinlikle dikkatle anlayın. kürt siyasi hareketinin tehlikesi ve kürtlerin o hareketten bağımsız olmasını söyledim burada, aynı şekil de ! mhp nin de bir an önce kürt halkıyla bağ kurması lazım! bir an önce...
selahattin demirtaş, bu kadar terör ve ölen insan varken çok rahatsın değil mi? özgüvenin tam, mutluluğun herşeye rağmen öyle fazla ki allah arttırsın, ama rahatlığından hiç ödün verip terörü bitirmek istemez misin? tabi sen devlettensin, senin çocugun ve ailen senin garantinde ama mehmet, ahmet, veli, ali ve o uçakta "oğlumun suçu yoktu ama sen sokağa cıkın dedin ve çıkıp zarar gördü" diyen adamın garantisi yokki! onun bakısıcı rolünde ki kişi ne demiş bak! sokağa cık demiş, dersin tabi dersin.. akıllı bi adam sadece ama sadece sende ki gereksiz rahat davranışlara bakıp senin asla bi çözüm getiremeyecek biri olduğunu şıp diye anlar, potansiyeli olan bir kişi var oda recep tayyip erdoğan. sadece bu konu için. bak hani cihangir bilmem necisi diye bi laf var ya, işte onlar gerçek terör destekcisi, sırf bak sırf hayatlarında bi renk olsun ve marjinallik adına bişey olsun diye terör destekler, bu kadar alçak ve hainler işte.
güncel Önemli Başlıklar