bugün

annaneye göre biraz daha fesat bakışları vardır, mesafelidir, annane tontonluğuna sahip değildir..
-ama abi her babaanne aynı zamanda bir annanede değilmidir?
-doğru galiba..
harçlık bankası.
kırmızı ruju yanağına sürüp allık yapmak, kiraz yıkamak, domatesli pilav, patates kızartması, bir sonraki güne kalan patates kızartmasının üstüne kırılan yumurta * ilk gözağrım torunum, elele bakkala gidip plastik top satın almak, saydırmaca oynamak, şır şır yaptın mı, elindeki ilaç parasını harçlık diye vermek, minübüs arkasından sallanan el, eve girince ara.
üniversite okurken kaybedilen, ölüm haberini tek başınasın üzülme oralarda diye vermedik denen, cenazesi görülemeyen belki de annem'den daha çok sevmiş olan babanem. *
evlen artık diye tuturup, horul horul horlamasının haricinde...
bir de odamı alması, yatağımda yatması, her konuda burnunun dikine gitmesi
gibi özellikleriyle candan bezdirebilme yeteneğine sahip, azı karar, fazlası zarar insan.
ellerinden öperiz.*
Küçükken nadiren yatıya kalınan ve onunla birllikte tgrt de huzura doğru programını izleme mağduru kalınan mekan. aynı zamanda yolsuz kalınca baş vurulan bankamatik, kıymetli torun statüsünün zirveye ulaştığı nokta.
eğer alt katınızda oturuyorsa her sabah siz okula giderken sizin için kalkıp sizi kapıdan geçiren ve zihin açıklığı dileyen bi melektir babaanne...
tonton falandırlar velakin ne hikmetse hepsi oğulcudur. hepsi olmasa da çoğu öyledir. babalar yanlış yapmaz. yapsa da görmezden gelinebilir. velhasıl suç, her daim gelindedir.

ya da yalnızca problem benim tontonumdadır.

öksürüyorum..

babaanne: ahh vah yine hastasın..
melis: yok babaane hasta değilim. gıcık tutuyo bazen
babaane: yok yok hasta olmuşun sen.(bizim sülalede genetik bu teşhis koymak.) küçüklükten beri böyle ah vah bikbik annene söyle de bi doktora götürsün seni. marazsın zaten
melis: tamam babaane, tamam. (konuyu kapatmada başarılı söz öbeği)

görüldüğü gibi, kötü durumlarda babanın sıfatı dahi zikredilmez. ama, iyi olan her şeyi babaya borçluyumdur.

ilintili not: karakterimiz hasta masta değil, faranjittir. en kroniğinden. ama bunu babaanneye izah etmez, edemez. aksi takdirde, iyi bir şey olmamasından dolayı, konudan bağımsız bihaber anneye atıflarda bulunacaktır.

aglamayan melis, kpss sınavına girmiştir. ve mevzusu açılır.

babaanne: afferim kızım. baba sözü dinleyince işte insan daha farklı olur. düşüncen olsun, geleceğin bikbik..
melis: annem daha çok istedi ama girmemi babaane (eheh.)
babaanne: anladım da işte, sen baba sözü dinlemesen böyle düzgün kararlar bikbik
melis: peki babaane. neyse ben kaçayım artık, geç oldu.
babaanne: tamam çucüm vakitli git geç kalma da sonra babanlar merak etmesin
melis: hıhım. (ayakkabı giyme faslı)
babaanne: yine gel kızım e mi? özlüyoruz bak deden de bikbik
melis: tabi tabi uğrarım yine sonra. (el öpme faslı bittabi)

('sonra' hep aylar sonra gidilir)

'ama iyi olan her şeyi babaya borçluyumdur'.

hatta; (bkz: beni babam yaptı ben oldum)
özlenen...
Anne ya da babayla tartışıldıktan sonra sığınılcak ender insanlardandır,candır.diğeri icin: (bkz: anneanne)
babanın annesi olan insana verilen sıfat. bir türlü kendini sevdiremeyen kadın, torunlarını her zaman çocuklarından aşağıda gören ve kıskanan insan. ayrıca; arkamdan söylediği laflar da kulaklarıma çalınıyor, daha bir uyuz oluyorum. sırf yaşlılığına hürmeten duymamazlıktan gelmek zorunda kalıyorum. ah be kadın, yapma böyle şeyler. bak sonra sözlüğe yazmak zorunda kalıyorum seni.
babanın babaannesini, kendi babaannesi olarak gören biri için, özlenen kadındır. samimi ve karşılıksız sevgisi, torununun torunu olan biri için inanılmaz nimettir. hele ki çocuk, sevginin gerçekliğini sorgularken.

yazarın notu: özledim seni, hatırlarken bile gözlerimi dolu dolu yapmayı başarabilen, dünyaya gelecek ender kadınlardan biri. büyüdüm ama bak, hala inanamıyorum insanlara.
candır. her zaman özlenendir.
tangolara saygımız var!
zamandan yana kaygımız var!
ne olur anla babaanne!
rakınrol diye dansımız var!

sözleri ile gönüllerde taht kuran whisky şarkısı ve aynı adı taşıyan albümü.
güzel supangle yapan insanlardır. bkz:dr.oetker reklamı. ama benimki yapmayı bilmez. hamsterı bile köpek zanneder.
onları tanıdığımızdan itibaren hep yaşlıdırlar. anne ve babadan farlıdırlar çünkü size tecrübesiz anne ve babanızdan daha doğru davranmayı bilirler. hiçbir zaman çekirdek aile 3-4 kişi olmamıştır. babaanneler olmadan hiç bir çekirdek meyve vermez.
yüzünü dahi görmediğim aile bireyi, bencil ve muhtardır.
rahmetli oldu, tam bir huzur verici idi. daha sık görmeyi isterdim. içimde kalmıştır hep
benim için babaanne, yanına çağırdığı zaman nerede kalacam dediğimde mememde yatarsın diyen cici insan, makarnaya makarnama diyen, leğene i leğen diyen, sofra bezine sofra mendili diyen, dişlerini yıllardır değişmeyen yarı şeffaf plastik bardağına koyan. yanında kimse olmadığında komşu komşu dolaşan, hergün kilometrelerce yol yürümekten usanmayan fakat ilgi istediği için yaşlandım diyendir. arayıp hal hatır sorduğunuzda sevince boğulan, yanlız kaldığı akşamlar evinin penceresinin önünde otorup, ankara metrosunun geçişini izleyen kişidir. sabah erkenden kalkıp kahvaltı hazırlar yanına gittiğimde. öğlenleri şekerleme yapar. ben uyurken sürekli gelip üstüm örtülü olsada örtmeye çalışır. üşümesem bile üşürsün der. birtanedir aslında, keşke yaşlanmasa..
benim sahip olduğumun ölümsüz olduğuna inandığım varlık zira kendi sülalesine morukgiller denmekteymiş.*
kendisi biraz önce tiyatroyu tanımladı: "biz nasıl küçükken evcilik oynuyorduk bunlar da işte yalandan bişeyler yapıyor." evet.
okul okumamış, cahil biriyse bu babaanne, 80'ine vurdu mu 8 yaşındaki çocuğa döner. bunaltır, ev halkına kısa süreli sıkıntılar verir. çok konuşur, laf anlamaz. papağan gibi her lafı her gün tekrarlar. allah'ım, yaşlı olunca beni de babaannem gibi yapma diye dua ettirir.
darphane.
merkez bankası.
sadece fotoğraflarda gördüğüm, sıcaklığını hiç hissedemediğim akrabam.
Ölümü beni derinden etkileyen annemdir.
yoktur bir zamandır, öte dünyaya göçüp gitmiştir. varlığında da iyi anılar bırakmamış, annemi üzüp durmuş, "kaynana" olma işlevini eksiksiz yerine getirmiştir. Yine de babamı doğurmuş olmasının verdiği duyguyla mekanın cennet olsun babaanne, nur içinde yat.