1. 21.
  her hafta evimize sürpriz(!) ziyaretlerde bulunan ve mutlaka 1 gece kalan şirin varlık. dedemi evde tek başına bırakıp bırakıp geldiği için son gelişinde, "babaanne dedem yakında senin üstüne kuma getirir demedi deme bak ona göre. adamcağızla ilgilendiğin yok ki ne zaman arasak mutlaka gezmektesin, bu yaştan sonra yuvan dağılmasın, babam üvey anne elinde maskara olmasın" diyerek gözünü korkutmaya çalıştığımda "ya kolaydı o kadar ben onu yıllarca bekledim" deyip dudak bükmesiyle daha da bi sevdirmiştir. ne var ki zorla bana yemek yedirmeye çalışması beni çileden çıkarmış, deli olmama ramak kala evine dönmüştür.
  3 ... gonulcelen
 2. 22.
  gecenin bir vakti tam entrynin ortasındayken elindeki kolonyalı mendille monitörü yarım saat boyunca silmek, yazarın konsantresini bozmak...
  (bkz: işte babaanne)
  4 -1 ... tazefasulle
 3. 23.
  super olanını barış manço nun kaptiği akraba.
  1 ... aksak tirtil
 4. 24.
  ne zaman "konuştuğun kız var mı?" diye sorsa * "hayır" cevabını aldığından ötürü "yavrum, ibne misin sen?" diye soran, tüm gün kadın programları izleyip dekolte giyinenlerin cehennem azabına maruz bırakılacağını söyleyen; lakin gençlik fotoğraflarında pek bir açık saçık görünen, okuma yazma bilmediğinden tüm alt yazıları ve haber yazılarını biz torunlarına okutturan, zamanında arsa yüzünden komşularla yapılan kavgada vurduğu kürek darbesiyle komşuya beyin kanaması geçirttiren bir insan. unutmadan, bayramda para da vermiyor.
  5 ... potatiumk
 5. 25.
  BABAANNE
  Hüzün tomurcuğu oldu yüreğim çelişkilerim kendinden aciz, dönülesi yolların esrarengiz bilinmezinde hangi yöne dönsem çıkmaz sokak. Aldanır yüreğim yüreklerin yürekliliğinde, yalnızlığın soğutan hissi kaç yıla kaç mevsime sığar, isyan kendine başkaldırır kendinden bezdirir yinede bir umuttur yarına öğretilen öğretilerde kalan. Bugünlerin hüznünü süzsem azalır mı içimdeki burukluk değişir mi bu buhranlar de bana.
  Ben boşuna mı katlandım bunca acıya bunca yaşanmışlıklara,yüreğimden süzülüp gidiyor değer verdiğim şeyler, sabahlar ayazına çekiyor ama insanların ayazından sıcak yinede, donuk bedenden zarar gelmese de donuk ruhlardan gelirmiş anladım.Tesbih tadını aratıyor akşamlar içime sinmiyor maneviyatın güzelliği, hissimi bir başkasına vereli kendim kendini bulamıyor. Yokluğun kaygısı mı bu.
  Şartsız yaşanan olguların içimi acıtısı nedenlerle mi olmalıydı, acıtmalımıydım içimi acıtanın içini,belalar mı savurmalıydım iki dakika rahatlama için. nedenler mi bulmalıydım nedensiz cevaplar almak için de bana.
  Senin kanatlarının altında sakladığın sakındığın, yüreğime akıttığın o duyguların bu kadar çabuk yok olmasına göz mü yumayım.
  Hasretlerim çoğalıyor, eskilerin tadı yok artık. bildiğimiz gülen gözler, sıcak bakışlarda.Karayağız yalnızlıkları yaşıyor insanlar, kim kime yansısa yok ediyor tümlükleri.
  Sandık kokusu sarardı odaları her çeyizini açtığında ve en derinlerde kefen dururdu ne çok korkardım ölümden, ne çok. ölüm ayrılıkları getirirdi ,ölüm sevdiklerin gitmesiydi ve sen gittin, doğruladın düşündüklerimi, ayrılığın ağır tadında sensizliği yaşamanın, zamana sığan olgularda,geçmişte ki anlatılarının derin bakışında gördüm ki, ölümü ölüm yapan ölü ruhlarımızın kabullenmeyişiymiş…Her olasılığa hazır olmanın nedenleri gibi.
  Hüznümü soyunsam da ,üşüdü bir kere yüreğim.

  Artık deniz mavisi gibi engin sevmeyecek bu deli adam, ve inanmayacak sahte sevdayı anlatan anlatımlara. bir bakışın yansıttığı aşkın sahteliğine de inanmayacak.
  Tomurcuklar huzurdan yana olsun artık.
  2 -1 ... cmoslogic
 6. 26.
  (bkz: babaannenin ölmesi)
  1 ... deli bozgun dolu dizgin
 7. 27.
  buyukanne.ilerde olacagım için hakkında kotu seyler yazamayacagım sozcuk.
  1 ... nllss
 8. 28.
  epeydir göremiyordum, kırk takla atmama rağmen. şehir dışından geldim dedim, hemen bakıp çıkacağım dedim, çok yaklaşmam dedim hijyen için ama hayır almadılar, yoğun bakıma ziyaretçi alamıyoruz dediler. haftalar sonra servise çıktığında gittim, kapıyı açtım. karşımda, yatıyor uyur gibi. ama uyku değil. küçücük kalmış. oysa ne uzun ne babayiğit kadındı...fatma kadın ki on beş çocuk anası, beşi üvey; ama ayrı gayrı yok, "babanızın emaneti onlar, geçimsizlik etmeyin"... her nefes alışı eziyet gibi, belli ki canı yanıyor. sonra sokuluyorum, öpüyorum, hatırlamıyor, tanımıyor. her cümle başında "babana da sana da kurban olurum" dediğin torunun seni çok özlüyor babaanne. ve ne dileyeceğini bilmiyor senin için, bu kadar canın yanarken...

  edit: dün onu kaybettik. korkacağımı düşünürdüm ama hiç korkunç değildi. ben bir ölüyü öptüm, korkmadan, koklayarak; hala sıcacıktı. özleyeceğim seni babaanne...
  3 ... ruyagordum
 9. 29.
  -kizim sen cabuk evlenme sakin, dayanmaz benim yüregim*
  -ahahah babane bu da nerden cikti simdi
  -yok öyle önüne ilk cikanla evlenme, sana güzel bi kismet bulalim. bizim birsen in oglu var ya kibrista bilgisayarcilik okuyomus
  -birsen? aa hooijdonk u diyosun sen*
  -hooijdonk deme kadina
  -ahahah babane yalcinla mi evleneyim simdi yani ahahaha git ya
  -ama kizim öyle deme, bak kac senelik kiracimiz cok iyi bi aile. ....
  -*bir kulaktan gir digerinden cik*

  (bkz: to be continued)
  1 ... nonsense
 10. 30.
  annenin kaynana politikası sonuncunda torunları tarafında sevileyen ninedir.
  1 ... minti