bugün

yaşamın mucizelerindendir, dünyanın en güzel canlılarından biridir. öyle ki yılmaz erdoğan oyuna verdiği isimde haklıdır, çünkü çok şey fark eder.

(bkz: sen hiç ateş böceği gördün mü)
tarık akın'ın adamın altına sıçırttığı filmi. diyaloğa bağlı kalmadığı filmin pek çok sahnesinde belli oluyor.

--spoiler--
tarık akan ve necla nazır otomobildedir. otostop çeken bir alman turist kız tarık akan'ın isteği üzerine arabaya alınır;

- ar yu amerikan?
+ nein, aus deutschland.
- ooo, doçland. goying izmir ha?
+ ja ja, izmir.
- ah ulan ah! senin gibi karıyı versinler elime, hak yoluna getirmezsem şerefsizim.
+ was?*
- orman diyorum? ha? sonra, do do?(eliyle münasip bir hareket yaparak)
+ do do? jaa...
--spoiler--
böcek dünyasının en atraksiyonlu, kanımca en karizmatik canlısı. en sevimlisi için lütfen (bkz: uğur böceği)
yazarın notu: ben hiç ateş böceği görmedim ömrü hayatımda.. bir gün yeterince uslu bir çocuk olursam önce şirinleri, sonra ateş böceklerini görebileceğimi ümid ediyorum.
bazı türlerin, bir insanın kitap okumasına yetecek kadar ışık yayabilmekte... çok eskiden Çin ve Japonya'da yoksul öğrencilerin, geceleri kitap okumak için bu canlıdan faydalanmışlardır, Brezilya'da da bu böceklerin sırt kısmından delik açılarak, kabak fenerlerinin içine yerleştirilip, kulübelerin aydınlatılmasında kullanılmışlardır. Brezilya yerlilerinin de gece yolculuğuna çıkacakları zaman bu böcekleri ayak bileklerine veya saçlarına takmışlardır...
vakti zamanında bunları öldürüp alınlarımıza yapıştırır araba farı gibi kullanırdık. amma ve lakin zamanla kararırdı ışıkları bunların. hakkınızı helal edin ateş böcekleri bu yaptığımız soykırım değildi ama katliamdı.
Kın kanatlılardan, karanlıkta ışıldama özelliği olan böcek.
4-5 yaşlarındayken, çemenzardaki müstakil evin arka bahçesinde; her gece yıldız yağmuru sandığımız manzarayı oluştururdu bunlar. sabahtan kuyuya düşmeyeyim diye girmeme izin verilmeyen o bahçeden yıldız toplayamadığıma üzülürdüm hep. sonra bir akşam, hiç yıldız yağmadı bahçeye. sabah olduğunda; balkonda onlarca ölü ateş böceği.. "yıldız değildi onlar salak; belediye ilaçlama yaptı".

o günden beri hiç yıldız yağmadı dünyama..
aptal gönlüm bir ateş böceğine sevdalandı.. ateş böceğiyse sokak lambasının sıcağına sevdalıydı.. benim gönlümün yanışını, alevini, ışığını görmedi.. hiç görmedi.. ateş böceği bir sokak lambasına sevdalandı.. ben beklerken onu yandı yüreğim.. gün ışıdı, sokak lambası söndü.. ateş böceği söndü.. yüreğim söndü.. ben susup, bu oyuna baka baka göre göre girmiş olmanın aptallığıyla çöktüm bi kaldırım taşına..

söyleyemedim!
ben sadece seni sevdim! diyemedim..
gece oldu, yukarda ay vardı.. kaldırım soğuktu.. ben sadece seni sevdim diyemedim.. susadım dedim.. su almaya gitti.. aslında beni hiç sevmemişti.. ateşböceği gece yanan lambanın peşindeydi.. bense ateş böceğinin.. hava soğudu, üşüdü benim ellerim.. neden geldim, neden bu oyuna girdim bilemedim.. sustum ben sadece.. kaldırım taşı sustu.. sokak sustu.. üzüldük.. hepsi bu..
(bkz: kovaladıkça kaçan yaratık)
ışık organları karınlarının son kısmında bulunan böcek.
iki gün önce karşılaştım kendisiyle.ilk görüşümdü.aldım telefonu video çektim.1.3 mp den de sadece 3 saniyede bir karanlıkta ışık yakan bir cisim gibi görünen bir böcek çekmesi beklenirdi zaten.
Tarık akan ve necla nazırın oynadığı keyifli izlenilesi en güzel filmlerden...

--spoiler--
hamişine pi pi kaydın mı kız?
--spoiler--
1974 - 78 arası çalınmadığı film yok gibidir. güzin ve baha'nın tek ama çok büyük başarısıdır.

http://yetmisler-seksenle...genclik-basmda-duman.html
(bkz: hamişine mamay pi pi kaysana vatandaş)

(bkz: hapişina nanay pi pi kaydın mı)
http://www.youtube.com/watch?v=9pIUZNLnrTo&feature=related
dün gece odamın ışığını söndürdüğümde perdemde bulunduğunu fark edip dakikalarca izlediğim canlıdır. aynı anda konuşmakta olduğum kişiye bunu söylediğimde ise anlattığı anı bu canlıyı benim gözümde daha bi' sevimli kılmıştır. anlattığına göre çocukluğunda arkadaşlarıyla akşam olup da ateş böceği gördüklerinde öldürmeyin oğlum derlermiş, öldürürseniz gece eviniz yanar. * sonra çıkarmış bi' yaramaz, yakalar öldürürmüş; onlar da üzerine giderlermiş çocuğun eviniz yanacak diye. evet, bu kadar. burada vermek istediğim mesaj şu ki ateş böceği güzel bi' şeydir; ama çocukluk kadar da değildir. * * *
en güzel versiyonu güzin ile baha'nın olanıdır .
10 şubat 2013 galatasaray m.park antalya maçında galatasaray taraftarlarının tribünde cep telefonlarıyla oluşturduğu görüntü.

ışık saçan böcek.
önce drink sonra dodo ya? Şeklindeki sahnesi ile tarzancanın çıkış yerini gösteren filmdir.
1975 yapımı, eğlenceli olmasının yanında insanı yer yer hüzünlendiren, hayat mücadelesininin komediyle karıştırılarak verildiği harika bir tarık akan ve necla nazır filmi.

dolandırıcı olan bu iki gencimiz beraber iş yapmak için çıktıkları izmir yolculuğunda birbirlerine aşık olurlar. sonrasında fakirlik durumu işleri biraz bozmaktadır ve olaylar gelişir.

tarık akanın, hayatın tek başınayken güzel olduğunu, ama birine aşıkken ona iyi bir hayat sunmanın tam bir sorumluluk ve eğer zengin değilse üzüntü verici bir erkek psikolojisi olduğunu anlatan bir cümlesi vardır filmde.
bunların yanında sürekli bozulan sarı araba, devamlı elma yiyen necla nazır ve dolandırıcılık üzerine kurdukları izmir yolculuğunda geçen komik olaylar filmin güzel yanları tabisi.

filmi izledikten sonra iç çekilen yerler sadece kahramanlarımızın durumları değil tabiki. mesela gökyüzünün artık bu filmdeki kadar mavi olmadığı gerçeği.günümüzdeki kirlilikten midir nedir bilmem.ama gökyüzü bu yeşilçam filmlerindeki gibi mavi değil gibi geliyor bana sanki. ayrıca esas kızımız gibi kızların pek kalmaması, aynı şekilde kafasına saksı yiyince bile ortalığı yıkmak yerine olgun davranan erkek modelininde yok olmuş olması bu sebeplerden bazıları.

yine, bira içmenin siyasi bi olay olmaması o zamanlar. yada efsane izmirin efsane sahil mekanlarının da artık mevcut olmaması insana iç çektiren detaylarıdır bu filmin.

tam bir başyapıt olup eğlenceli ve komiktir. ne zaman tv de denk gelinse değiştirmeye kıyamadığım filmlerden.
ve tanrı en cool böceği yarattı.
(bkz: ışıklı böcek)
(bkz: ses çıkaran böcek)
Ateş böcekleri karın kısımlarında yeşil-sarı ışık üretir. Ateş böceklerinde ışık üreten hücreler, oksijen ve "lusiferaz" adlı bir kimyasalla reaksiyona giren "lusiferin" adlı bir kimyasal içerir. Böcek, hücrelerine nefes alma tüpleriyle sağladığı hava miktarını ayarlayarak ışığının yanıp sönmesini kontrol eder. Normal elektrik ampulleri %10 verimle çalışırlar, %90'ı ise ısı olarak açığa çıkar. Buna karşın ateş böcekleri %100'lük bir verimle ışık üretirler.

-süper yaradılış.
kıçında yanıp sönen ampulü varmış gibi havada uçuşan bir tür canlı.
an itibariyke nr1 turkte mithat can özerin seslendiği şarkıdır.
Her saat başı kral tv'de dönen artık bıktırmış şarkı.