bugün

biri tanrının varlığına ve gücüne inanırken, diğeri her boku tesadüfle açıklamayı tercih eder.

ikisinin de tek ortak noktası, herhangi bir dine inanmalarıdır.
biri inanmamak için inanmaz, diğeri inanmak için inanır. ikisininde ne kendine ne de kimseye hayrı olacağını sanmıyorum, ama inançlara saygılı bir insan olarak, fikirlerini saygı ile karşılıyorum.
hakem tanrı olacaksa sonucunun belli olduğu karşılaşmadır.
(bkz: ateist ile deist arasındaki farklar)
deistlik ateistliğin bir alt basamağıdır.ateist hiçbir şekilde tanrının varlığına inanmaz deistler ise tanrının varlığına inanır ama hep bir sorgulama içindedir bu sorgulama ister istemez ateistliğe giden yolu oluşturur.
deist: ateist olduğunu kabul etmeyen sevimli, iyi aile çocuğu.
2 karşılaştırmanın felsefe kitapındaki açılımı yaklaşık olarak şu şekildedir:

ateist: tanrı yoktur. tanrı olmadığına göre dinde yoktur.

deist: tanrı vardır. tanrı mükemmel ve kusursuz olduğu için dine, peygambere, kitaplara gerek yoktur.
ikisi de allah a küfür eder çok sinirlenince, yani pek de bir farkı yoktur. çirkef çirkeftir.
ortak görüşü dinler yalan olan ateizm düşünce akımının ve deizm inancının karşılaştırılmasıır.
biz de demin tam o konudan bahsediyorduk. Güneş tanrısından başladık, sonrasında olay maymunlara geldi tabi. Oradan dinazorlar, Adem'le Havva derken sonuç "neyse, çok irdelemeyelim bence" oldu.
Deistim sorun bana cevaplıyayım.
biri herhangi bir yaratıcının var olmadığına her şeyin evrimsel süreç sonucunda gerçekleştiğine inanır. diğeri en azından başlangıçta bir yaratıcının olduğuna inanır. ancak bu yaratıcıyı illa tanrı olarak tanımlamaz. mesela Bi enerji olabilir der. bu inanışta yaradan dünyayı yaratmış işleyişi için doğa kanunları koymuştur, lakin hali hazırda insanlara karışmamaktadır.
biri allah'a inanmazken digeri inanır ama teizm karşıtidir. Yani allah'in insanlarla vahiy aracılığı ile iletisime geçmesini reddeder. Kisaca deistler sadece yaratip bir kenara cekilen pasif bir tanri tasavvuruna sahiptirler...

işin hulasasi kanatimce ikisinin de aynı pokun laciverti olduklari yönündedir. Huzur islamda, gelin ahiretimizi hep beraber kazanalim kardeşler. ..
ikisi de dine inanmaz, biri tanrıya inanır diğeri tanrıya da inanmaz, hepsi bu.
ateist dinsizin geçimsizi deist dinlinin tutarsızıdır. en temizi agnostiklerdir, muhabbetleri baldan datlı olur.
geçersiz versus.

deist dediğin, allah'tan korktuğu için ateist olamayan adamdır.

bir nevi level farkı yani.
kazanan monoteist olur.
Deist;Allahtan sonra yarattigi yada allahin emir buyurdugu seylerin inkar edendir. Ateost ise Allah ile beraber yaratyillarini da inkar eden. Cahiller sizi .
Satanist alır.
Biri îmansız, biri ise dinsizdir.
ikiside cehennemliktir.
ben sizin zihniyetinize ölüyüm.
deistler alsa ne olur ki?

deistlere göre tanrı var ama varlığının bir anlamı yok. bu yüzden zaten doğru dürüst bir tanrı tanımı bile yapamıyorlar. o yüzden dinin etkisinden sıyrılamıyorlar.

deistlere göre tanrı var ama varlığının bir amacı yok, var sadece. biz ateistler de yok diyoruz yoksa gene bir amacı olmaması mantıklı ama varsa sadece var olmak için mi var?

eğer tanrı dünyayı yarattıysa sadece ben varım arkadaşlar siz kafanıza göre takılın demek için mi yarattı?

işte ben de bunu anlamıyorum, yoksa onun bir gerekliliği olmaz ama varsa o varlığın da bir gerekliliği olması lazım ve deistlerin bu konuda dürüst olup bilmiyoruz demesi gerek.

dinde olan saçmalıkları görüp dini açıklamaları yeterli bulmayabilirler ama dinle sınırlı değil ki bunlar. dinlerin açıklaması yetersiz veya saçma sapan olabilir o zaman sizin bir açıklama getirmeniz gerekir.

ha bir anlamı yoksa o zaman kıyaslamaya gerek yok, bizce de bir anlamı yok. siz sadece var diye inanıyorsunuz ama sadece var. olmasa da olurmuş yani.
deistler tembel insanlardır aga. tartışamazsın bile adamlarla. ne bi ateist gidip deistle doğru düzgün tartışabilir ne de bi teist gidip deistle doğru düzgün tartışabilir.

tanrı var. ama yok. varmış ama gitmiş. yani şimdi emekli olmuş ama önceden varmış.

hayır yani madem bırakıp gidecekti koskoca tanrı niye dünyayı yarattı?

son anda işi mi çıkmış ne olmuş?

teistin yanında olm tanrı var lan tabi, ateistin yanında var ama bizi ziklemiyo. aman tartışmaya girmeyeyim inanışıdır. tembel inanışıdır.
Agnostiğin alacağı versus.