bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Eski Türk devletlerinde,özellikle Selçuklularda şehzadelerin eğitimi veya bağımsız olarak bir eyaletin yönetimi ile görevli vezir.
  ... italiano
 2. 2.
  ısparta'nın ilçesi...
  süleyman demirel'in has memleketi...
  1 ... ferrole
 3. 3.
  Ispartanın günayinde yer alan, S. Demirel'in köyü olan islamköy'üde sınırları içerisinde bulunduran 15ooo nüfuslu bir ilçedir. Ispartanın yazlık mekanı diye bilinir, Ispartanın geneli düşünüldüğünde oldukça ağaçlık bir yer denilebilir. ilçenin doğu tarafında bulunan kısık vadi görülmesi gerçekten gereken bir yerdir.
  ... yastivirseba
 4. 4.
  osmanlı'daki muadili için (bkz: lala)
  ... pyndemonium
 5. 5.
  selçuklularda hükümdar çocuklarının eğitim ve yetiştirmelerinden sorumlu görevli.
  ... erdinch
 6. 6.
  osmanlıda melikler vali olarak atandığında, yanlarında onlara bir nevi öğretmenlik yapmaları için gönderilen devlet adamlarına verilen isim.
  1 ... seytanin fisildadiklari
 7. 7.
  sakarya fırat dizisinin çekildiği yer.
  2 ... sertacgecgel
 8. 8.
  osmanlı'daki karşılığı lala olan, selçuklular döneminde, şehzadelerin eyaletlere gönderilirken yanlarında bulunan hocalara verilen addır.

  her ne kadar şehzadelerin yetişrilmesinde katkıda bulunsalar da, o şehzadeleri kendi lehlerinde, mevcut otoriteye karşı kışkırttıkları da olmuştur. yani bir nevi, eğitimini üstlendiği şehzadeyi güçlendirirken, kendini de güçlendiriyordu bunlar.
  ... fotograftaki yabanci
 9. 9.
  4 tane köye sahip olan ısparta ilçesi.
  ... spratt
 10. 10.
  Isparta iline bağlı ilçe ve bu ilçenin merkezi olan kasabailçenin nüfusu 7561, yalnız kasaba nüfusu 5.010 (1990). Kuleönü Ovası’nın kuzey kenarında bulunan kasaba, Ortaçağ’da önemli bir mer­kezdi. Sonradan, isparta’nın gelişmesi nedeniyle sönükleşmiştir. Halı­cılık ve gülcülük, halkın başlıca geçim kaynağıdır.

  Kaynak: http://www.yeniansikloped...ey-isparta/#ixzz2OPPOfZBQ
  ... hasmet ibriktaroglu