1. 1.
    gozun kirici ortamlarinda ozellikle korneada kirma kusurunun tum meridyenlerde ayni olmayip bazi eksenlerin daha kirici, bazi eksenlerin de daha az kirici olmasi durumudur. sekilleri hafif kirik veya yamuk olarak gormekle sonuclanir.
    2 ... radament
  2. 2.
    "n" harfini "ğ" olarak görebilme yetisine sahip olmanızı sağlayan göz rahatsızlığı.
    4 ... amdusias
  3. 3.
    eğer gözünüzde astigmat varsa ve gözlüğünüzü kafanıza göre takıp çıkarıyorsanız gözlerinizin ebesini sikiyorsunuz demektir. takmak gerek evet.
    5 -2 ... kabizkugu
  4. 4.
    en sikik göz bozukluğudur. renk körlüğü gibi komik tarafı yoktur. her şeyi aptal saptal görmenize neden olur. ya bulanık görürsünüz, ya yamuk yumuk görürsünüz ya da her şeyi birbirine geçmiş gibi görürsünüz. sinir bozma etkisi de vardır. görürken anlarsınız bir mallık olduğunu ama bir türlü de düzeltemezsiniz.
    7 ... fidelcastro
  5. 5.
    allahın belasıdır direk. ameliyatla falan bile hiç düzelme ihtimali yoktur aksine genetiktir . illaki ileri nesillere aktaracaksınızdır . dünya gözünüze hiç bir zaman gerçekte olduğu gibi görünmeyecektir.
    8 -2 ... purenelia
  6. 6.
    yolda gördüğünüz kişiyi hep tanıdıklarınıza benzetip selam verdirtecek, hatta gidip sarılmanın eşiğinden döndürecek ya da yolda gördüğünüz tanıdığınıza selam verdirtmeyecek ve sonra da o kişileri size darılttırabilecek göz bozukluğudur.
    renkli lens de takamaz kişi bu göz bozukluğu yüzünden.
    7 ... peri16
  7. 7.
    miyop ve hipermetrop gibi uzaklık veya yakınlıkla ilgisi olmayıp bulanık görmeye yol açan hastalıktır.
    4 ... haqoo
  8. 8.
    sanırım charles darwin bir astigmattı. neden diye soracak olursanız bende astigmatım çünkü. akşamları sokak lambasının altından geçen insanların kafasını, ışığı tam olarak algılayamadığım için maymun kafası gibi görüyorum. akşamları hepiniz maymunsunuz bana göre.

(bkz: kurt adamlar)
    17 -3 ... alan shearer
  9. 9.
    uzağı görmekte hayli zorlananların muzdarip olduğu göz rahatsızlığı.
    1 -1 ... berkedede
  10. 10.
    kendi içinde, çokça türü olan rahatsızlık.

genelde güneş gözlüğü takınca farkediliyor. etrafı, çukur çukur veyahut, tümsek görüyorsanız gidin annenize babanıza danışın. onlar sizi doktora götürecektir.

gördüklerime de inanmayacaksam neye inanacağım artık sözlük ?
    3 ... aglamayan melis