bugün

aselsan'da çalışan üç genç mühendisin, arkasında soru işaretleri bırakan intiharlarıdır.

Yer: Pursaklar-Ayancık Yolu(Ankara)

Aselsan'da çok önemli projolere imza atan 31 yaşındaki makine mühendisi Hüseyin Başbilen bir aracın içinde ölü bulunuyor. ODTÜ mezunu mühendisin sol el bileğinde ve boynunda kesik izleri var. Otopsi sonucu "intihar etmiştir"deniliyor.

Tarih: 16 Ocak 2007

Yer: Gölbaşı(Ankara)

Aselsan'da çalışan ODTÜ mezunu elektrik mühendisi 30 yaşındaki Ali Ünsem Ünal aracının içinde tabancayla intihar ediyor.3 yıldır Aselsan'da çalışan mühendis ölüyor.

Tarih: 26 Ocak 2007

Yer: Batıkent(Ankara)

26 yaşındaki ODTÜ mezunu elektrik mühendisi Evrim Yançeken evinde intihar ediyor.2 yıldır ASELSAN’da görev yapan 26 yaşındaki Evrim Yançeken, 7. kattaki evinin pencerisinden atlıyor. Genç mühendis ölüyor.

Yüksek lisans yapan genç mühendisin, uzun süredir tez için çalıştığı ve bu nedenle psikolojisinin bozulduğu iddia edildi. Bir de intihar notu bırakmış: "Artık dayanamıyorum. Psikolojim çok bozuldu. Yüksek lisans tezimle ilgili büyük sıkıntılar yaşıyorum. intiharımdan kimse sorumlu değil. Ailemin üzülmesini istemiyorum.

*7 Ağustos'taki ilk intiharda şüpheler vardı. Mühendis Hüseyin Başbilen'in vücudundaki kesikler için "kendi yaptı" dendi.

*Gölbaşı'ndaki 2. intihar da mühendis Ali Ünsem Ünal,aracının içinde başından vurulmuş bulundu. "intihar etti" dendi.

*Batıkent'teki 3. intiharda ise Evrim Yançeken intihar notunu yazıp 7. kattan kendini attı.

Dikkat ederseniz 3 ölüm de farklı biçimde gerçekleşiyor.

3 farklı intihar metodunu uyguluyor mühendisler.

intiharlar son 6 aya sıkışmış.

ilginç. Aselsan, TSK'nın dışa bağımlılığını azaltmak için kurulmuş bir şirket.En önemli özelliği aviyonik bakımından bunu büyük ölçüde başarmış olması.Bu aviyonik meselesi çok önemli. 650 milyon dolara F-16'larımızı ABD modernize edecek ya, işte o uçaklarda bizimkilerin yapamadığı tek şey aviyonik sistemler.Dışa bağımlılık o yüzden.

Türkiye'nin en parlak üniversitesinden mezun olmuş 3 parlak mühendis.

Türkiye'nin en parlak kuruluşlarından birinde iş buluyorlar.

Türkiye standartlarına göre hayli iyi maaş alıyorlar.

Ve "yüksek lisans tezi sıkıntısı" onları intihara sürüklüyor.

Yüksek lisans neden yapılır? Daha iyi maaş, daha iyi mevkii için.

Adam zaten 26 yaşında bunu başarmış.

Diğerleri de...

Aselsan'ın internet sayfasına giriyorum,intiharlarla ilgili tek açıklama yok.

Türkiye'nin en gözde kurumunun 3 mühendisi intihar ediyor, herkes "sus-pus".

Ölenler Aselsan'ın çalışanı değil yalnızca,

Bu ülkenin yetiştirdiği beyinler,

Olay sadece "ruhsal sıkıntı" ise, ilk intiharın ardından çalışanlarına yönelik tedbir almayan Aselsan yönetimi yine kusurlu sayılır.Türkiye'nin en gözde mühendisleri bu ölümleri görünce Aselsan'da çalışmak ister mi? Kurum, adeta içine kapanarak kendi bacağına kurşun sıkmış olmuyor mu?

Yanıtı gizlidir ama yine soralım: Bu mühendisler hangi proje üzeride çalışıyorlardı? Geleceklerini garanti altına almış 3 kişinin ard arda intihar etmesini "yüksek lisans" notu açıklamaya yetmiyor.

http://www.haberturk.com/...cat=110&dt=2007/01/29
duyan insanı komplo teorileri düşünmeye sevkedecek derecede karmaşık olan olay bütünüdür.

acaba bu genç beyinler aselsan da yeni bir icadın veya gizli bir askeri projenin oluşturduğu stresle mi intihar ettiler yada bunu duyan yabancı kaynaklar mı projeyi baltalamak istedi. acaba bu ölen üç mühendisin proje konuları neydi. ortak çalışma konuları olduğu eğer ortaya çıkarsa işte o zaman bir komplo teorisinin gerçekleştiğine tanık olunabilir.
çok gizli bir projede çalıştıkları açığa çıkmış üç mühendisin intihar süsü verilerek öldürülmesidir.
kesin amerika'nın işi repliği artık kahve kültürünün en önemli lafı haline geldiği için söylerken insan çekiniyor ama gerek geçmiş dönemlerdeki benzer olaylar gerek günümüz ele alındığında depresyone girdi-kendini vurdu çok havada kalıyor. ne zaman bunların arkasındakileri gerçekten bulabileceğiz merak ediyorum, faili meçhuller, cinayetler, intihar süsleri, yeter artık, bir tane de yürekli adam yok mu olması gereken yerde, herkesi vuramazlar ya..

hepsi odtü mezunu, hepsi aselsan'da ve hepsi projelerde görev alacak bilgi ve yaşta, n bilinmeyenli bir denklem, çözelim diyorum, hoş geçmişte tam çözülecekken çözecek olanları vurdular, bir kısmı sağcılara, bir kısmı ülkücülere, bir kısmı ulusalcılara, bir kısmı da başıboş serserilere havale edildi. işin altında başka işler var diyenler de komplocu bir millet olan türk milleti mensupları oldu. ne güzel memleket be.
boyle yetenekli genc beyinlerin olmesi elbette cok uzucu ve bu konunun arastirilmasi gerekli. fakat bunlar arasinda bir baglanti oldugu dusunulmesi ve komplolar uretilmesi, biraz abarti geliyor bana.intihar susu verilmis gibi dursa bile bunlar arasinda bir baglanti oldugunu dusunmuyorum.sadece medya dikkat cekmeye calisiyor boyle olaylarda ki olaylarin tarihine bakilirsa anlasilir durum.en sonuncusu uzerinden bir ay gecmis.
mezun olunca aselsan'a iş başvurusu yapılmaması gerektiğini bizlere anlatmış olan olaydır. ya aselsan öyle bir yer ki, odtü makina'yı şeref listesinde bitirenlere böyle bir psikolojik baskı uyguluyor ve adamlar intihar ediyor, ya da bu insanlar öldürülüyor ve devletin kılı kıpırdamıyor.

peki ne için? odtü makina'yı şeref listesinde bitirdikten sonra abd'ye gidip rahat rahat hayatını idame ettirmek varken, ülkesinde kalıp ülkesine hizmet etmeyi düşünen bu beyinlerin ölümlerini aydınlatamayan devlet için...

ayrıca bir iddia da şöyledir: http://www.aktifhaber.com/read_news.php?nID=105622
yaptıkları ar-ge çalışmalarından ötürü intihar edip hayatlarını kaybetmedikleri ayan beyan ortada olan başarılı insanlardır. Hadi diyelim ki biri araştırma projesini beceremedi diye bunu kendine yediremeyip delirdi de intihar etti, diğerleri ne oldu o halde? Hepsi mi ruh hastası bu insanların? E Aselsan da salak değil ya gidip bu kadar kalifiye üç elemanını herhangi bir sebepten dolayı öldürsün? anlaşılan yurdumuzdaki CIA ajanları işkence uçaklarından çıkıp çoktan düzlüğe inmiş.Yazık, gerçekten çok yazık, üçüne de Allah rahmet eylesin.

(bkz: derin teknoloji)
inandırıcı olmayan intiharlardır.
ilgili olarak: (bkz: karoshi)
araştırılması gereken haber.odtü mühendislik fakültesi türkiye nin en ağır ders programı olan fakültelerinden biri. okadar mezun olup bir yükseklisans tezi için intihar etmeyecekleri aşikar.olayın örtbas edilmeye çalışıldığıda.
konuyla ilgili son gelişme için...
http://www.habernokta.com/detay.php?id=2871
(bkz: aselsan ın kamuoyu açıklaması)
insanlarımızı binbir zorluk ile yetiştirip mühendis yapıyoruz. hem de yurt dışına ya da amerikaya kaptırmadan ülkede tutuyoruz ve de ülkenin geleceğine katkıda bulunacak bu insanlar basit nedenlerden ''öldü'' , ''intihar etti'' diyoruz. yani buna inanan var mı ya? aslını merak içinde bekliyoruz.
çok hazin bir hadisedir. bu olayla ilgili tarafıma gelen bir e-postada anlatılanlar;

ASELSAN'DAKI SIR COZULDU

Bundan bir kac yil oncesine kadar F-16 uretim merkezi TAI de
ucaklarin dost-dusman tanimlamasini yapan elektronik sistemi bir tane dahi Turk
muhendisin giremedigi bir bolumde uretiliyordu. Bu sistem Turk F-16 sinin bir ucak ile karsilastiginda karsidakinin dost mu dusman mi oldugunu pilota iletiyordu. Yalniz burada bir sorun
vardi. Bir Turk F-16 si stratejik kadim dostkarimizdan (!) ABD, Ingiliz
veya Yunan ucaklarindan biri ile karsilastiginda onlari DOST goruyordu.
Bu da bir savas halinde Bu kadim dostlarimizin (!) bizi sinek avlar gibi
avlayabilmesi anlamini tasiyordu. Aselsan muhendisleri 6 ay gibi kisa
bir surede ABD tarafindan bize gudulen bu ucak tanima sisteminin hakimiyetini
leyhimize cevirmeyi basardi. *ABD'nin yillarca calisarak kurdugu tezgah,
dahi Turk muhendisleri tarafindan kisa bir zamanda bertaraf edilmisti.

Peki dahi muhendislerimiz simdi ne ile ugrasiyorlardi?

Kadim dostumuz (!) ABD, sadece ucak tanima sistemini elinde tutma
kozunu elinde bulundurmuyordu. Bundan daha vahim ve onemli bir kozu var:
ABD, herhangi bir savas veya askeri operasyon sirasinda ABD tarafindan
satilmis veya modernize edilmis elektronik sisteme sahip ucak,
helikopter, tank, zirhli birlikler, izleme sistemleri gibi hayati araclari
UYDUSUNDAN VERDIGI BIR EMIR ILE SAF DISI BIRAKABILIYOR.
Yani, kendi yaptigi bu elektronik sistemler istendigi anda uzaktan
kumanda misali uydulardan kontrol edilebiliyor. Bu Turk Ordusunun savas
baslamadan yenilgisi anlamina geliyor.
alıntı:
Iste 3 dahi muhendisin katlinin nedeni :

Aselsan muhendisleri, ucak tanima sistemlerinin
*MILLILESTIRILMESI*konusundaki basarisindan sonra, benzer bir
basariyi bu ABD gudumlu
lektronik sistemlerinin kontrol disi birakilmasi, uydu mudahalesini
bertaraf edecek yeni elektronik sistemlerin gelistirilerek silahli
gucumuzun*MILLILESTIRILMESI* icin calisiyorlardi. Bunlardan 3 gencimiz kadim
dostumuz (!) tarafindan *SEHIT *edildi.

Dostumuz bu sistemi *ESREF BITLIS PASA'NIN SEHIT EDILMESINDE DE*
icinde bulundugu ( helikopterde) ? kullanmisti.

Uyumaya devam etmek isteyenler, *UYUMAYA DEVAM EDIN!*
onları öldüren, öldürtenler kadar ölümlerini bertaraf eden türk yetkililerininde şerefsizlikle tanımlanabilecek hadise..
uzun namlulu tüfeklere gece görüş dürbününe ısı algılayıcısı da ekleyen dünya da bu şekil de bir ilk gerçekleştirilen 3 mühendisin öldürülmesidir. neden üçünün de intihar süsü farklı. çünkü hepsi aynı olsa en ilgisiz insan bile suikast olduğunu anlayabilir.
düşündüren intiharlardır.

israilden teklif aldı ve öldü

http://internethaber.com/news_detail.php?id=90971
türkiye tarafından da gizlenilmiş olması kuvvetle muhtemel ölüm..
--spoiler--
ASELSAN'daki mühendis intiharları askeri harekete geçirdi. 'Suikast' iddiaları üzerine Genelkurmay, bir uzmanı karargaha davet edip 'Ölüm Dalgası' hakkında brifing aldı.

ASELSAN'da çalışan 3 Türk mühendisinin intihar olarak açıklanan ölümleriyle ilgili "uzaktan beyin kontrolü ile suikast yapıldı" iddialarını Genelkurmay Başkanlığı'nın da dikkate aldığı ortaya çıktı.
--spoiler--
bu ülkede, ancak türk filmlerinde görülebilecek ölüm nedenlerine inanan bireyler oldugu sürece, varlığından rahatsızlık duyulan her bireyin başına gelebilecek; üzücü * , aynı zamanda da düşündürücü ve ilerleyen zamanlarda yine tekrarlanacak döngü * .
yalandır. intihar değil cinayettir. adamların intihar için tek bir sebebi yok. neden intihar ettiler? vatana hayırlı oldukları için mi? sanmıyorum.
TESADÜFTÜR.BAŞKA BiR iHTiMALi YOKTUR. EĞER iNTiHAR OLMADIĞINI iSPATLARSAN SENDE TESADÜFLERE UĞRARSIN.
hiçbirşey göründüğü gibi değildir. bu eski bir gerçeklik olmakla birlikte; günümüzde -tuhaf veya olmayan- tüm olayların matruşka bebekleri gibi işin içinde birşey olmasından öteye geçmesi ve derinleştiğinin kesin oldugu mutlak gerçektir. görmeyi bilen için komplo teorisi diye bişey yoktur. ama şu vardır: bunlar komplo teorisidir, kedidir kedi. siz dizilere vs. odaklanın. cambaza bakın.
üç genç insanın intiharı kabul edilmeyecek olduğundan olsa gerek üzerinde bir çok komplo teorisinin dolandığı durumdur. aylardır dönen forward mailler, bu mailleri köşelerine taşıyan gazeteciler, üzerine yapılan programlar... hele ki bir programda elektormanyetik dalgalarla bu üç mühendisi intihar ettirmeye yönelik girişimlerde bulunabileceği ihtimali üzerinde durulmuş olması da ilginç bir mevzuydu.

olay yargıya da taşınmıştır, ama sonuç alınabilir ve de olay netlik kazanabilir mi muamma.
o 3 kişinin ne üzerine çalıştığını bilmeden intihar, intihar süsü demek öyle her kişinin harcı değil bir kere. bilmediğin her şeye sırf entrylerim çoğalsın diye yazmayacaksın.

aynı bilimsel teknoloji üzerine çalışan 3 kişinin 3 günde intihar etmesine tesadüf diyenler zannediyorum ki asıl onlar hiçbir şey bilmiyor. her şeyi tesadüflere bindirip gitmek kolay tabi.