bugün

ciğerin küçük parçalar halinde doğranarak yapılan bir tür meze
soğuk yenen güzel bir rakı mezesidir.
Otelcilik geçmişimde çalıştığım otel yemek kuponu verirdi.Ama onunla da et yemeği yemek mümkün olmazdı.Bir sebze yemeğinin yanında ya pilav ya da tatlıyı tercih ederdik.Ta ki günün birinde yanıma oturan adam Arnavut Ciğeri yemeye karar verene kadar.Hafif yağ içinde kare kesilip (büyük zar şeklinde) una bulanmış ciğerler öyle iştah açıcı göründü ki gözüme resmen aş erdim.Yanında ince kıyılmış soğan,onun üzerine atılmış sumak ve ciğer için de limon gelirdi.Belki de o kadar güzel bir şey değildi,lakin bana o an için dünyanın en müthiş yemeği gibi gelmişti.Nitekim o günden sonra yemeklere iki günde bir çıkmaya başladım.Yemeğe çıkmadığım gün gevrek,bisküvi gibi şeylerle idare ediyordum.Sadece bir gün sonra arnavut ciğeri yiyebilmek için.Şimdilerde çalıştığım şirketinyemekhanesinde çıkar zaman zaman.Çok şükür ki herkesin sevdiği bir yemek değil.O yüzden bir çok arkadaşımdan tabağıma takviye yapmak itibariyle doyarım o gün ciğere.Elbette şirket yemekhanesinde ne kadar kaliteli yapılabileceği malum.Ama günün birinde yolunuz Bornova Küçükpark'a düşerse orada "Acıktım" adlı bir lokanta var,orayı bulun.Sahibi ortayaşlı bir Arnavut'tur.Şanslıysanız yani o gün yapmışsa orada Arnavut Ciğeri yiyin.reklam gibi oldu ama inanın müthiş bir şeydi.Ciğer A vitamini açısında oldukça zengindir.
cigerlerin kuşbaşı dogranıp una bulanmasıyla yapılır. sonra kızgın yağda kızartılır. sonra küp şeklinde dogranmış patateslerle de karıstırılarak servis yapılır.
lezzetlidir, bilenden yenmelidir.
malzemeler:
1 koyun karaciğeri
yarım bardak bn
1 bardak sıvı yağ
1.5 .orba kaşığı kırmızı biber
2 soğan
1 demet Maydanoz
tuz

tarifi:
ciğerin zarını soyun. yarım parmak eninde dilimlere doğrayın. yıkayıp, sularını süzün. ciğerlerin suyu iyice süzülüp, kuruyunca una bulayın. kızgın sıvı yağa ikişer üçer atın. bir dakika kadar pişirip tavadan alın. çıkarıp üzerine tuz serpin.
tavadaki yağın üçte birine kırmızı biberi serpin. kızdırıp, ciğerlerin üzerine gezdirin. soğanları soyup, piyazlık doğrayın. tuz, serpip, elinizle mıncıklayarak, tuzu soğana yedirin. içine ince kıyılmış maydanozu karıştırın. ciğerin yanında servis yapın.

yapılmışının daima taliplisi olan bir çeşit meze.

http://www.yemektarifleri.org
Argoda sırp sniperlarının yemekten en çok hoşlandığı ciğer olarak bulmacalarda sorulmasını temenni ettiğim bir yemek türü.
yanında sumaklala yogurulmuş soğan olmazsa olmazıdır. üstünede limonu sıkacaksın. bu arada ne kadar zor gozuksede çok kolay bir öğrenci yemeğidir.
(bkz: cigerci naci)
(bkz: çerkes tavuğu)
yugoslavya göçmeni olan aile evlerinde sıkça pişirilen yemektir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.