bugün

(bkz: cerkez tavugu)
bir çerkesin yaptığı zaman ve ceviz yağı ile yapıldığında orgazm hissi veren yiyecek.
bezelye, havuç, patates, mayonez, tavuk, ceviz ve zeytin yağının karıştırılıp salata diye sunulduğu, çoğu kimseye göre salata bana göre ise bildiğin yemek olan gıdadır.
tavuk rondo dan cevizle çekilip önüne çerkes tavuğu diye konuluyor, yok bizde öyle bir şey kardeşim ! tavuk elle didilir, çeviz taneleri belli bir iriliğin üzerindedir, çerkes elinden çıkması daha bir leziz yapar, annemin yaptığının üzerine de tanımam.

diğer çerkes yemekleri için.

pıshalive, halive, haluğhane, şips bağste. (isimleri türkçe yazdığında çok anlamsız görünsede, lezzetleri tartışmaya açık değildir)
çerkes kökenli arkadaşımda yediğim ve çok sevdiğim yemek.
O benim. Ben buralardayken atıp tutmayın Çerkes Tavuğu hakkında.
Buraya 1 Çerkes Tavuğu yeter.
Efendi tavuktur. Gelenek göreneklerine göre babasının yanında çocuklarını sevmez falan.
bu nasıl tavuk sa ben bayan sanmıştım harunmuş.
tavuğun göğüs ve budunu ayırılıp önce haşlamaya bırakıır, daha sonra bir kaba alınarak liflerine ayrılnır. başka bir kapta sarımsaklı yoğurt hazırlanır ve tavuğun üzerine dökülür. son olarak yoğurdun üstüne kızmış ceviz yağı gezdirilir.
bayılarak yediğim, kolay yapımlı, maleiyetsiz bir yemektir
bana nedense ağır gelmiş yiycek belki ben doğru yerde yiyemedim.
rakı sofrasını seven tavuktur.
Onlarca tarifi olan ve herkesin kafadan uydurup yoğurtları bezelyeleri havada uçuşturduğu soğuk yemek tarifi. Pratik ve lezzetlidir.

https://www.uludagsozluk....rkes-tavu%C4%9Fu-1599635/

Kolay tarifi : isteyenler sadece tavuğun göğsünü, isteyenler de bir bütün tavuğun göğsünü, butlarını ve sırtını kullansın.

Bir bütün tavuğu haşlayalım. Soğuduktan sonra suyundan ayırıp bütün etleri ince ince didelim.
7 dilim bayat ekmek içi,
1 su bardağı ceviz,
Tuz,
4 - 5 diş sarımsak (isteğe göre artabilir),
2 su bardağı tavuk suyu,
Miksere konarak çekilir.
Çekilen karışım didilmiş tavuk etleriyle beraber bir kabın içerisinde karıştırılır. Karışım servis tabağına alınır.

Diğer tarafta 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve
1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
küçük bir tavada kızdırılarak servis tabağına alınan çerkes tavuğu üzerinde gezdirilir. Üzeri cevizlerle süslenir.

Çerkes tavuğu yapıldıktan sonra en az 1 saat buzdolabında dinlendirilirse daha lezzetli olur.

Yeşil salatalar, patates salatası, pirinç pilavı, zeytinyağlı bezelye yanında harika bir ikili oluşturur.

Afiyetle bayanlar baylar.
çerkes tavuğu soğuk bir meze değildir. sıcak sulu bir ana yemektir.
biraz mantıklı bir insan kafkasya gibi soğuk bir yerin halkının yemeklerinin soğuk olmayacağını akıl edebilir.
sarımsaklı tarator sosuyla yapılan o soğuk vıcık şey çerkes tavuğu değil; kim bilir hangi altın günü yapan beceriksiz mücellanın uydurduğu bir tarif.
(#38434166) annenizin Çerkes olduğuna ve bu mutfağı bildiğine emin miyiz? Yok saydığınız lezzetlere inanamıyorum ve son derece şaşkınım.

Kimi Çerkesler çok sever ve sık yapar kimileri ise Türklerde görmüş ve "bu muymuş bizim tavuk?" demiştir.

Not: isterseniz tavuk etlerini de robottan geçirip tam bir püremsi meze olarak tüketebilirsiniz.