bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    Türk Edebiyat Tarihi'ne "Bayrak Şairi" olarak adını yazdıran Arif Nihat Asya , 1904 yılında Çatalca'nın inceğiz Köyün'nde dünyaya gelmiştir.ilköğrenimine köyünde başlamış, daha sonra istanbul'a gelir. Önce Haseki Mahalle Mektebi'ne daha sonra Gülşen'i Maarif Rüştiyesi'ne devam eder.

Yatılı olarak girdiği Bolu Sultanisi kapatılınca, Kastamonu Sultanisi'ne aktarılır. Milli Mücadele Dönemi'nde Ankara'da bulunur. Bu dönem onun şiire başladığı, Türklük ve vatan aşkı ile şiirler kaleme aldığı tarihlerdir. 1928 yılında Darülmuallimin'i Aliye'den edebiyat öğretmeni olarak mezun olur ve Adana kolej ve öğretmen okullarında edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yapar.

1948 yılında Edirne'ye tayin edilir. 1950-54 döneminde Adana Milletvekilliği, 1954 yılında Eskişehir milletvekilliği yapar. 1962 yılında ise Ankara Gazi Lisesi'nden emekli olur.

Arif Nihat Asya, Türklük ve Türk Dünyası sevdalısıdır. Şiirlerinde bu dünyalardan da sesler getirmeye çalışır. Kimi zaman oradan uzak kalışımızın hüznünü yansıtır, kimi zaman da oralarda yaşanmış Türk kahramanlıklarını anlatır.

5 Ocak 1974 tarihinde Ankara'da vefat etti.
    4 ... palta
  2. 2.
    taninmamis bir insan,
    eski besiktasli nihat daha cok taninmis ornegin.
    5 -6 ... ultra populer
  3. 3.
    Seccaden kumlardı.
    Devirlerden, diyarlardan
    Gelip, göklerde buluşan
    Ezanların vardı!.
    Mescit mümin, minber mümin...
    Taşardı kubbelerden tekbir,
    Dolardı kubbelere amin..
    3 ... farabi
  4. 4.
    (bkz: naat)
    ... white pages
  5. 5.
    beni en çok etkileyen şiiri; "ağıt" olan şair.

sözlerini de yazayım tam olsun.

ağıt

Ağlayın, parmakları nur
    Sularından kınalı kızlarım
    Ağlasın Meraga göklerinden
    Meraga'ya bakıp yıldızlarım

Yollara Kürşadlar uzanmış ölü
    Ağlasın Akülke, ağlasın Sütgölü
    Yiğitlerim uyur gurbet ellerde
    Kimi Semerkant'ta bekler beni
    Kimi Caber'de

Caber yok, Tiyanşan yok, Aral yok
    Ben nasıl varım?
    Ağla ey Tanrı dağlarıdan
    indirilmiş Tanrım

Şu yakın suların
    Kolu neden bükülmez
    Fırat niçin, Dicle niçin, Aras niçin
    Benden doğar, bana dökülmez?

Ben ki ateşle konuşurdum.selle konuşurdum
    idil'le Tuna'yla Nil'le konuşurdum
    ''Sangaryos''u ''Sakarya'' yapan
    ''ikonyom''u ''Konya'' yapan
    Dille konuşurdum.

(bkz: fatih in istanbul u fethettiği yaştasın)
    (bkz: bir bayrak rüzgar bekliyor)
    2 ... kemalturna
  6. 6.
    Türk edebiyatının unutılmaz şahsiyetidir.Türk' e Türklüğü anlatan, anadolunun
    mert insnının güzelliklerini şiire döken aynı zaman da yaz dığı şiirleriyle tarihi bize anlatan bir şahsiyettir. Şiirlerini her okuyan ayrı bir lezzet alır. Şiirleri öyle akıcıdır ki insanı rahatlatır.
    1 -1 ... veterinary38
  7. 7.
    her şairin akıllara yer eden bir şiiri olduğu gibi kendisinin de bir bayrak rüzgar bekliyor şiiri akıllarda yer etmiştir. naat'ı ise oldukça etkileyicidir. dursun ali erzincanlı'nın sesinden dinlenebilir. milliyetçi bir çizgisi olan ve siyasetle de ilgilenmiş bir şairdir, hemen her şair gibi ideolojik kamplaşma ortaına şiirleri, edebi yetkinliği değil dünya görüşü ön plana çıkarılmıştır. ne acı.

http://www.youtube.com/watch?v=6DI6niEQgv0+
    1 ... kisinin degeri aradigi seydir
  8. 8.
    bayrak şairi..
    3 ... kalamara41
  9. 9.
    "dua" isimli oldukça güzel bir şiiri vardır.

(bkz: dua)
    ... palta
  10. 10.
    (bkz: bayrağa seslenen şair)
    2 ... pygmalion