1. 1.
  17 ve 18. yüzyıllarda yaşamış klasik besteci. Gitar için yazdığı leziz konçertolar vardır. Aslında bir papaz olduğu söylenir. Four seasons'da özellikle winter'daki keman partisyonu insanı çıldırtır. italyandır. Barok dönem bestecisidir.
  8 -1 ... hendrix
 2. 2.
  Dort mevsimi ile taninan italyan besteci
  4 ... gkbayrak
 3. 3.
  1687 yılında Venedikte dünyaya gelen ünlü betekar.Lakabı kızıl rahiptir.Kendileri dünyanın en başarılı kemancılarından birisidir.inanılmaz güzellikte bestelerin sahibidir.Hele ki four season-spring gerçekten dinlenmesine doyum olmayan bir eserdir.
  uzun yıllar dini eğitim almış bu sırada da müzik okuluna gitmiştir.
  vivaldinin 500 den fazla konçertosu vbulunmaktadır.klasik müzikle ilgilenmiyenler bile dört mevsim konçertosunu bilirler en azından adını duymamış olsalarda tanırlar.ayrıca 90 ın üzerinde opera yazdığı söylenir fakat şu anda bilenenlerin sayısı 50 civarındadır.
  1741 yılında hayata veda etmiştir.ölümünün üzerinden yaklaşık 300 yıl geçmesine karşın halen büyük bir saygı görmektedir.
  1 ... msd
 4. 4.
  konçertonun babası..
  1 -1 ... piano-forte
 5. 5.
  (bkz: 4 mevsim) eserleri * mutlaka dinlenmesi gereken barok dönemi bestecilerinden.kemanı en güzel konuşturanlardan.
  ... kekistanlihobbit
 6. 6.
  mesvimleri müzikle anlatmak gibi üstün bir sanatsal zekaya sahip olan, müziğinde yaylı calgılara agırlık veren, aslında papaz olan, 17.yy da italya'da yasamış klasik müziğin en önde gelen isimlerinden biridir.Klasik müzikle ilgisi olmayanların bile bildiği dört mevsim koncertosu en sevilen eseridir.
  1 ... crazy horse
 7. 7.
  Antonio Lucio Vivaldi, barok çağının en büyük kemancı ve bestecilerinden biri, 4 Mart 1678'de Venedik'te doğdu. Babası St. Mark kilisesinin orkestrasında çalan usta bir kemancıydı. Vivaldi henüz kendi eserleriyle ün kazanmadan önce babasıyla birlikte ikili keman konserleri verdi ve bu konserler tanınmasında da büyük ölçüde etkili oldu.

  Bir papaz eğitimi alan Antonio Vivaldi 1703 yılında resmen papazlık görevine atandı. Ama aynı yıl başka bir işe daha girdi. Ospedale della Pietà adındaki bir kızlar yetimhanede keman öğretmeni oldu. Buradaki görevi yetim ya da sakat kızlara keman çalmayı öğretmek ve onlara konserlerde seslendirmeleri için her ay iki konçerto yazmaktı. Venedik'teki yetimhanede verilen bu konserler bir süre sonra bir gün konseri veren kızlarla tanışmak üzere katıldığı bir yemekten sonra, ayrılırken "bu çirkin kızların tümüne aşık" olduğunu yazar. Bir süre sonra kent seçkinleri de kızlarını bu aynı yetimhane okuluna göndermeye başladılar. Vivaldi daha sonraki yaşamının hemen hemen tümünü burada geçirdi. Ne var ki operaya olan ilgisi onu sık sık Venedik'ten uzaklaştırıyordu. 1710 yılında opera yazmaya başlayan Vivaldi bundan sonra kendini özellikle opera yazmaya verdi. Bilinen 49 operasından 22'si saklanıp bugüne kadar gelmiştir.

  Opera, her ne kadar Vivaldi için önemli olsa da, bugün Vivaldi'nin önemi bestelediği keman eserleri yatar. Çok usta bir çalgıcı olan Vivaldi'nin keman çalışını izlemiş olan Alman gezgin Johann Friedrich Armand von Uffenbach onun için "kimse bugüne kadar böyle çalmadı ve bundan sonra da çalamaz" diyordu. Yolculukları yüzünden Pieta'dan ayrılan Vivaldi, bu zamanlarda bile yetimhane için konçerto yazmayı bırakmadı. Yaklaşık 230'u keman için olmak üzere, 450 konçerto yazmıştır. Vivaldi operalarını sahneletmek üzere gitmiş olduğu Viyana'da 27 Temmuz 1741 yılında öldü. Bundan sonra bütünüyle unutulmuş görünen Vivaldi'nin adı yüzyılımıza dek pek tanınmadı. Ancak 1920'den sonra yapılan araştırmalar sonucunda Vivaldi'nin yüzlerce eseri gün ışığına çıkmaya başladı. Ve 1960'lara gelindiğinde Vivaldi özellikle "Dört Mevsim"i ile dünyanın en büyük bestecilerinden biri olarak kabul edilmeye başlandı.
  1 -1 ... gothic evil
 8. 8.
  dört mevsim isimli eserinde melodilerin mevsimlere uyarlanışını harika betimlemiş olan ünlü italyan besteci. mevzu bahis eserin tamamı 38 dakika 42 saniye sürmektedir.
  ... hataliysam ara
 9. 9.
  unlu eserin orjinal adı; (dort mevsim/four season)
  (bkz: le quattro stagioni)
  1 ... kabaktadi
 10. 10.
  keman konçertoları ile dinleyeni, saniyeler içinde zirvelere, oradan da yedi kat yerin dibine götürebilen üstad.
  pazar günleri için idealdir.
  ... pilotmont