1. 1.
  a932 doğumlu dünyaca ünlü Çekoslavak yönetmen.getirmiş olduğu uslubun sinemaya kazandırdıkları tatışmıyacak olan kişi.
  en önemli filmelri arasında:
  aydaki adam
  amadeus
  hair müzikali
  valmont
  Taking Off
  I Miss Sonia Henie bulunmaktadır.

  ayrıca 2006 yılında gösterime girecek olan Amarillo Slim
  Goya's Ghosts filmleride şuanda yapım aşamasındadır.
  ... msd
 2. 2.
  adı duyulduğu zaman (bkz: guguk kuşu) dememek çok ayıptır. kuru fasulye pilav gibidirler ayrılırlarsa tat vermezler
  3 ... 3 cay biri acik
 3. 3.
  uzun bir aradan sonra sinemaya 2006'da dönüş yapmış dahi yönetmen. (bkz: Goya s Ghosts)
  ... diyonsos
 4. 4.
  1975'te çektiği Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo's Nest) ve 1984'te yönettiği Amadeus filmleri ona En iyi Yönetmen Akademi Ödülü'nü getirdi, Skandalın Adı Larry Flynt (The People vs. Larry Flynt) filmiyle de bu ödüle aday gösterildi.
  1951-1956 yılları arasında Prag'daki Müzik ve Dramatik Sanatlar Akademisi ile Film Akademisinde (FAMU) eğitim gördü. 1960'lı yılların başındaki Çekoslovak sineması bağlamında, Milos Forman'ın ilk filmleri olan cerny Petr (Maça Ası) ve Konkurs bir devrim olarak nitelendi. Bu filmlerde Çek yazarlarının ve geç yeni gerçekçilik akımının, özellikle Ermanno Olmi'nin etkileri oldukça belirgindi. Forman bu ilk filmlerinde sosyalist sanat kavramının ifadeleri olarak benimsendi. Mevcut şartlar Forman'ı Çek Yeni Dalgası'nın tartışmasız yıldızı haline getirdi. Üslubu, aktör-dışı faktörlerin duyarlı kullanımı; canlandırma, doğal seslendirme ve yarı doğaçlama diyaloglar ile Çek folk-rock'ı ve genel anlamda müziğe yönelik şaşmaz bir kulak şeklinde karakterize edilebilir. Bütün bu temel özellikler Bir Sarışının Aşkları ile Koşun itfaiyeciler adlı filmlerinde daha da belirgindir. 1968 sonrasında Koşun itfaiyeciler yasaklanmış ve Forman Batı'da kalmaya karar vermişti. Burada, kendi özgün fikrinden kaynaklanarak yapmış olduğu tek Amerikan filminin senaryosu üzerinde çalışmaktaydı; diğerleri edebiyat uyarlamasıdır. Amerika öncesi Forman'ın izleri, en başarılı filmi olan ve Ken Casey'in öyküsünü kökten değiştirerek kendi objektif ve komik vizyonuna getirdiği Guguk Kuşu filminde kolaylıkla gözlemlenebilir. Bu film 1975 yılında Oscar kazandı. Aynı yıl Forman, Amerikan vatandaşlığına geçti.
  Forman sinisizimle suçlanmıştır; ancak Forman'ın vizyonu Bohumil Hrabal, Hasek veya Skvorecki gibi Çek edebiyatının siniklerinin ideoloji karşıtı, realist ve hümanist geleneğinden gelmektedir. Forman'ın yönetiminin etkisi bazı Kuzey Amerika filmlerinde bile hissedilebilir; ancak kalıcı önemi, yapmış olduğu üç Çek filminden kaynaklanmaktadır. Bu filmlere, Amerika'yı Amerikalılara duyarlı bir yabancının gözlerinden göstermek amaçlı cesur bir çaba olan Taking Off adlı filmi de eklenmelidir.
  Forman, çalışmalarını en çok satan kitap ve oyunların uyarlamaları yönünde sürdürmüştür.
  2 ... iki ogrenci bir tam
 5. 5.
  (d. 18 Şubat 1932, Čáslav), Çekoslovak göçmeni ABD'li film yönetmeni, senarist, aktör ve akademisyen.

  1975'te çektiği Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo's Nest) ve 1984'te yönettiği Amadeus filmleri ona En iyi Yönetmen Akademi Ödülü'nü getirdi, Skandalın Adı Larry Flynt (The People vs. Larry Flynt) filmiyle de bu ödüle aday gösterildi.

  1951-1956 yılları arasında Prag'daki Müzik ve Dramatik Sanatlar Akademisi ile Film Akademisinde (FAMU) eğitim gördü. 1960'lı yılların başındaki Çekoslovak sineması bağlamında, Milos Forman'ın ilk filmleri olan Černý Petr (Maça Ası) ve Konkurs bir devrim olarak nitelendi. Bu filmlerde Çek yazarlarının ve geç yeni gerçekçilik akımının, özellikle Ermanno Olmi'nin etkileri oldukça belirgindi. Forman bu ilk filmlerinde sosyalist sanat kavramının ifadeleri olarak benimsendi. Mevcut şartlar Forman'ı Çek Yeni Dalgası'nın tartışmasız yıldızı haline getirdi. Üslubu, aktör-dışı faktörlerin duyarlı kullanımı; canlandırma, doğal seslendirme ve yarı doğaçlama diyaloglar ile Çek folk-rock'ı ve genel anlamda müziğe yönelik şaşmaz bir kulak şeklinde karakterize edilebilir. Bütün bu temel özellikler Bir Sarışının Aşkları ile Koşun itfaiyeciler adlı filmlerinde daha da belirgindir. 1968 sonrasında Koşun itfaiyeciler yasaklanmış ve Forman Batı'da kalmaya karar vermişti. Burada, kendi özgün fikrinden kaynaklanarak yapmış olduğu tek Amerikan filminin senaryosu üzerinde çalışmaktaydı; diğerleri edebiyat uyarlamasıdır. Amerika öncesi Forman'ın izleri, en başarılı filmi olan ve Ken Casey'in öyküsünü kökten değiştirerek kendi objektif ve komik vizyonuna getirdiği Guguk Kuşu filminde kolaylıkla gözlemlenebilir. Bu film 1975 yılında Oscar kazandı. Aynı yıl Forman, Amerikan vatandaşlığına geçti.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1_Forman
  ... hasmet ibriktaroglu
 6. 6.
  amadeus gibi muhteşem bir filimi çekmiş, çekebilmiş dahi adam..

  bugün filimi üçüncü kez seyrettim.. sırıtan tek bir yeri yok.. imparator 2.ci leopold'den salieri'ye, mozart'tan eşine, oyunculuklar mükemmel.. senaryo mükemmel.. tam bir deha işi..
  1 ... arbutus unedo
 7. 7.
  dün 86 yaşında hayatını kaybeden usta yönetmen.

  http://www.imdb.com/name/nm0001232/

  https://www.ntv.com.tr/sa...ti,RD9fLjArZUChtdls-5riGA
  ... true
 8. 8.
  sinema tarihine unutulmaz filmler bıraktıktan sonra 86 yaşında hayata gözlerini yuman usta...
  http://www.bakiniz.com/mi...rman-geride-biraktiklari/
  ... lord of flies
 9. 9.
  Çok büyük bir sinemacıydı huzur içinde yatsın. iki Oscar, 3 Altın Küre, 1 Cannes, 2 Berlin, 1 BAFTA, 1 de Ceasar kazanmıştı kendisi.
  ... aveda