1. 1.
  felaketin kaynağıdır. bireysel başkaldırının saf ve karmaşık simgesi. sofokles'in oyun karakteri. "ben sevgi için yaratılmışım, kin için değil" diyendir.
  2 ... zeyrek
 2. 2.
  salaaan teki. bok mu var da öldürüyon kendini?
  4 -2 ... kasgarli mahmut
 3. 3.
  sofokles'in trajedi üçlemesinin ilki olarak bilinen, yunan tiyatrosunun yegane trajedilerinden biridir.

  eksi yunanda yapılan dionisus drama yarışmalarında ödül üstüne ödül alıp seri halde ödül alma olayını tiyatroya kazandıran sofokles'in kendini denediği ilk trajedilerden biridir. üçlemenin devamı "oedipus the king" ve "oedipus at colonus" şeklindedir. oyun ilk yazılmış olmasına rağmen olay sırasında sonuncu haldedir, yani aslında artık son trajedinin yaşandığı çözülmenin de olduğu oyundur. oyun tamamiyle eski yunan efsanelerinden birinin dramaya uyarlanmasıdır.

  oyunun tanıtımı bakımından oyunu da özetleyerek karakter listesini verelim;

  oedipus; antigone'nun babasıdır. önceki iki oyunda başrollerde gördüğümüz kraldır. bu oyunda yer almasa da ailesinin üzerindeki lanetin bu oyuna da yansımış olması bakımından önemlidir.

  antigone; üçlemenin son oyununda başroldeki trajik karakterdir. oyun antigone'nun iki erkek kardeşinin taht kavgası için yaptığı savaş sonrası polynices ve etocles savaş alanında ölmüştür. fakat, o zamanki kralımız creon polynices'in naaşının savaş alanında kalmasına karar vermiştir. çünkü polynices kardeşini yenmek için diğer ülke ordularından yardım istemiştir. böylece antigone devreye girerek kardeşinin hades'in ölüler diyarına gitmesi için onu gömmek cesaaretini gösterip krala karşı gelmiştir. antigone bu oyunda kadınların ülkedeki söz sahibi olmayışına bir isyan olarak, devlet kuralları ile ilahi adalet arasında bir ikilem yaratan sofokles'in kaliteli kadın karakterinden biridir.

  creon; oedipus kral iken yaşadığı lanet üzerine krallığa geçmiş ve o da aynen oedipus gibi ülkesini iyi yönetmek adına yanlış bir karar vermek zorunda kalmış böylece kendi sonuna da sebeb olmuştur.oyunun finalinde tüm ailesi dağılmış bir şekilde aynen oedipus gibi ortada kalır.

  ismene; oyunun başında kardeşinin yanında olmayarak, kardeşinin gömmeye gitmeyen fakat daha sonra kız kardeşine destek vererek değişken bir psikolojik gelişim sağlayan ingilizce terimle oyunun "round"* karakteridir.

  koro; koro modern denilebilecek, daha gelişmiş yunan tiyatrosunda bir karakter olarak kabul edilir. nedeni, koronun sözcüsünün olaylara birebir müdahale edip, trajik karakterlerimizle birebir iletişim içince olmasıdır. *

  .

  oyunda kullanılan temalara gelince; yazılmamış kuralların üstünlüğü (tanrılar), özgür iradenin kullanımı ve sınırı, intihar, bakmak ve görmek olarak adlandırabileceğimiz "görüş ve körlük" gibi özetlenebilir.

  sanatın diğer dallarında antigone dersek, antigone hikayesini baz alan örnekler şöyle listelenebilir;

  * Antigone, Carl Orff'un bir operası.
  * Antigone, Jean Anouilh'in aynı isimli oyunu.
  * Antigone, Jean Cocteau'nun modern zamana uyarlanmış diğer bir oyunu.
  * Antigone, David Hopkins'in de bir komedi kitabına konu olmuştur. *
  6 ... meo
 4. 4.
  henry bauchau tarafından yazılmış,sosi dolanoğlu tarafından çevrilmiş mitolojik bir kitap adı
  ... echo
 5. 5.
  sokratesin yazılı olmayan yasalara uyma isteğine(kötü niyetlilere istediklerinde yasaları çiğneyebilecekleri konusunda cesaret vermemek için)karşıt tezdir.sofokles'in direnişi anlatan oyunudur.
  1 ... ladymacbeth
 6. 6.
  ayşe emel mesci'nin kendince rejisiyle 2006 yazında antik tiyatrolar turnesi kapsamında izlenilmiş oyundur ayrıca.
  oyunun coşkun ırmak tarafından kaleme alınan enteresan ve kapsamlı bir eleştirisine http://www.tiyatrom.com adresinden ulaşılabilir.

  (bkz: aspendos antik tiyatrosu)
  ... camilleclaudel
 7. 7.
  yunanlılara göre yasa, yapay bir şey değildir ve üzerinde de tartıışılmaz. yasa evrensel bir gerçektir ve insan duyguları tarafından eleştirelemez. trajedi de, insan ile dünyanın bu düzeni arasındaki karşıtlıktır.

  eski yunan düşüncesindeki adalet kavramının içyüzünü açığa vurur. yunanlılar, birey ve işlediği cürüm üzerinde değil, yasa ve ona duyulan saygı üzerinde dururlar. sophokles'in bu trajesinde antigone'nin kardeşleri eteokles ve polyneikes'in thebai'de elde etmmeye yöneldikleri iktidar kavgası üzerinde durulur. thebai prensi kreon, site'yi savunan eteoles'e güzel bir mezar yaptırır ve kente saldıran polyneikes'in bir mezarı bile olmasını istemez. trajedide, verdiği karar üzerinde ısrar eden kreon ile polyneikes'in kardeşi gibi onurla anılmasını isteyen antigone karşı karşıya gelir.

  trajedinin sonunda, evrensele ilişkin endişe dile getirilir. antigone canlı olarak gömülmüştür. yani bir ölü, ölülerin elinden alınmış canlılardan uzaklaştırılmıştır. böylece evrensel olan yasa da uğradığı zararlardan kurtulmuştur. oysa eski yunanlılar için burada antigone'nin evrensel olan gerçeğe kurban edilmesi ve dünyanın düzeninin yeniden kurulması söz konusudur
  2 ... hexagram
 8. 8.
  devlete ilk başkaldırının esas kızı.
  1 ... abala
 9. 9.
  gecen pazar yıldız teknik üniversiteleri oyuncuları tarafından özgürlük parkında icra edilmiş eser.
  ... susamsokagi
 10. 10.
  babası oedipus'un lanetlenerek ülkeyi terk etmesi üzerine abileri polynices ve eteocles arasında çıkan taht kavgası sonrasında iki abisinin ölmesi üzerine hükümdar olan dayısı creon'a başkaldıran kadındır.creon'a başkaldırması creon'un vatanperver ilan ettiği eteocles'i kraliyet töreni ile gömeceğini,hain ilan ettiği polynices'i ise kurta kuşa yem edeceğini söylemesinden kaynaklanmaktadır.
  ... soyka