1. 1.
  bir yunan mitosuna göre bir kahinin kral olan babasına doğacak olan öz oğlunun kendini öldüreceğini söylemesi üzerine hayatın acı bir cilvesi sonucu bir sepet içinde nehre salınıp anne ve babasını hiç tanımadan büyüyen ve kocaman ayakları olduğu için kendine ''oidipus'' adı verilen fakat gelgelelim günlerden bir gün kehaneti doğru çıkartarak bir kavga sonucu hiç tanımadığı babasını öldürüp yine hiç tanımadığı annesi ile evlenen maceraperest kişilik.
  6 -1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  freud un oidupus komplex ine adını veren mitolojik varlık.şöyleki bebeklerde anneye karşı duyulan cinsel haz sonucu cocukluk yaşlarında babayı rakip olarak görme durumu.**
  3 ... machados
 3. 3.
  efsaneye gore kral tarafından gonderilen cellat cocugu ayagından ip ile bir agaca asmı$ ve olmesi icin onu asılı bırakmı$tır..o sırada bolgeden gecmekte olan cobanlar cocugu bulmuslar ve "ayagı incinmis" anlamına gelen oedipus adını takmıslardır.
  1 ... mrtince
 4. 4.
  Oidipus Yunan mitosunun en trajik kahramanıdır. Trajik kişi, tek başına veya tüm soyuyla birlikte tanrı lanetine uğramış kişidir.

  Oidipus, Thebai kralı Laios'un oğludur. Annesi iokaste, gebe iken bir düş görür. Bu düş karnında taşıdığı çocuğun babasını öldüreceği şeklinde yorumlanır ve bunun üzerine doğar doğmaz bebek dağa bırakılır. Ayak bilekleri delinmiş, içinden bir kayış geçirilmiştir; ayağı şiş anlamındaki Oidipus adı da burdan gelmektedir. Bebeği bir çoban bulur ve - çocuğu olmayan- Korinthos kralı Polybos'a verir.

  Delikanlılık çağına gelince bulunmuş bir çocuk olduğu dedikodusunu işiten Oidipus, işin aslını araştırmak için Delphoi tapınağına gider. Tapınağın bilicisinden öz babasını öldürüp annesiyle evleneceğini öğrenir. Kaderine musallat olan laneti öğrenen Oidipus tarifsiz bir acı duyar ve geri dönmemek üzere Kornthos'u terketmeye karar verir.

  Yolda bir adamla kavgaya tutuşan Oidipus -bozuk ruh halinin de tesiriyle olacak- bu adamı öldürür. Bu olaydan sonra Thebai'ye varır. Bu kentin başına bela olan canavarı öldürerek dul kalan kraliçe iokaste ile evlenir. Bu birleşmeden dört çocuk sahibi olur.

  Yıllar geçer, Thebai de veba baş gösterir. Salgından nasıl kurtulacaklarını öğrenmek için bilicilere danıştıklarında şu cevabı alırlar: Kral Laios'un katili bulunup kentten sürülmelidir. Oidipus hemen araştırmaya koyulur,kraliçenin bir zamanlar gördüğü uğursuz düşü yorumlayan biliciyi sıkıştırır; kahin birşey söylemek istemez. Bunun üzerine kraliçe araya girerek gördüğü düşü ve yıllar önce öngörülen laneti anlatır. Oidipus'un yüreğine kuşku düşer.

  Bu sırada Korinthos'tan gelen bir ulak, krallarının öldüğünü ve kendisinin tahta geçmek için geri dönmesi gerektiğini bildiren bir haber getirir.Babasının ölümünün kendi elinden olmamasına sevinen Oidipus yine de geri dönmeye çekinir. Derken ulak, kendisinin bir çoban tarafından Korinthos'a getirildiğini söyler. Gerçekleşen lanetten kuşkusu kalmayan kraliçe canına kıyar. Oidipus da hem annesi hem karısı olan kadının iğnesiyle oracıkta gözlerini kör eder.
  2 ... meltem
 5. 5.
  oidipous, bilmeden babasını öldürüp anası ile evlenen, bunu öğrenince de kendi gözlerini oyan trajik adam... klasik mitologyadan öyküler, saptadığı kişilik bozukluklarına vereceği isimler için dr freud açısından bitmez tükenmez bir ilham kaynağı olmuştur.
  ... trinitrotoluene
 6. 6.
  Oedipus (Yunanca Oidipous, "şişik ayaklı") Thebes'in mitolojik kralı, Laios ve iokaste'nın oğlu. Babasını öldürüp, annesiyle evlenmiştir. Günahları yüzünden kan ve kedere gömülen, herkes tarafından terk edilen kör bir dilenci olur en sonunda.
  ... linka
 7. 7.
  yunan mitolojisinde geçer. babası lanetlendiğinden hayatı hep mutsuzluklarla doludur. kaderinde babasını öldürmek ve annesiyle evlenmek vardır.

  ayrıca bir yolculuk sırasında sfenks'in 'hangi varlık sabah dört ayak üstünde, öğlen iki ayak üstünde ve akşam üç ayak üstünde yürür?' bilmecesine doğru cevap verip sfenks'in intihar etmesine neden olmuştur. bilmeceye verdiği cevap şudur: 'o yaratık insandır. çünkü insan bebekliğinde ellerini de ayak gibi kullanarak dört ayak üzerinde emekler, yetişkin halinde iki ayak üzerinde yürür ama yaşlandığında yürüyebilmek için bir de baston kullanır yani üç ayaklı olur.'
  1 -1 ... jestero
 8. 8.
  oedipus kısaca:

  tragic hero'dur. kader kurbanıdır. üvey anne-babasını gerçek ailesi sanıp onları öldürmemek için onlardan kaçar, çünkü en büyük korkusudur bunu yapmak. yolda öz babasını öldürür, sphinx'in bilmecesini bilir, thebes'in kıralı olur, öz annesiyle evlenir. kıtlık gelene kadar mutlu mesut yaşarlar. her şey çok güzel gider. tanrılar önceki kral laious katilinin bulunmasını ister. o bulunana kadar kıtlığın geçmeyeceğini söylerler. oedipus bilinçsiz bir şekilde kendi sonunu getirir. çok kararlıdır ve katili bulma konusunda son derece motive olmuştur. annesi jocasto bu konuyu üstelememesini ister. öğrenmeye başladıkça engel olamıyor kötü sonun gelmesine. teiresias kör oracle.

  önceden belirlenmiş bir kader var ve ne yaparsa yapsın bundan kaçamıyor.
  ... natylover
 9. 9.
  robert fagles versiyonundan kesinlikle uzak durulmalıdır. hatta elinize bile almayın. çok korkunç. ayrıca kendisi hakkında ayrıntılı bilgiyi linkteki videodan eğlenerek öğrenebilirsiniz.

  (bkz: (vid #18530)&feature=related)
  --spoiler--
  oeddy oeddy prophet says you will bed mama
  oeddy oeddy and they think you will kill papa
  --spoiler--
  bu kısma cidden bayıldım. okumaktan çok daha zevkli.
  2 ... nil nil nil
 10. 10.
  babasının oğludur. en azından annesi öyle düşünüyor olmalı.
  ... fraktal