bugün

entry'ler (22)

wire fox terrier

uzun tüylü ve sakallı terrier cinsi bir köpek türü. ten ten'in köpeği de denir bunlara.

usenext

bir usenet servis sağlayıcısı.

muhabbet kuşu

masanın üzerinde gagasıyla taşıyabildiği ne varsa aşağı atmayı seven kuş türü.

çay

herhangi bir mekana ev havası katan içecek.

duş

...
güneşteyim
eriyor balmumum
sapır sapır dökük
kanatlarım

bölümünde ikarus'a gönderme yapılan teoman'ın en güzel hikayem albümünde yer alan şarkı.

içinden ağlamak

gözyaşlarının içeriye aktığı ağlama şekli. iç şişmesine neden olabilir.

sözlük yazarlarından şiirler

hep ebe oldum sayende
körebe oyununda.
hep takıldım
karanlıkta bir yerlere.

arabalar geçiyormuş meğer,
bazen de insanlar.
arabalar ki içinde insan olmayan,
i̇nsanlar ki arabalı.
onlardı dediler gözü açıklar takılıp durdukların.

bunu bir süre düşündüm.
oyun arkadaşım, kayıp arkadaşım.
ne zaman büyüdük de böyle şeyler olmaya başladı.
of çok yaşlandık.

henry david thoreau

"it is only when we forget all our learning that we begin to know." sözünün sabihi. yunus emre ve hocasının arasında geçen geçen bir konuşmayı özetler sanki:
yunus emre'ye hocası tapduk emre şiir yazabilmesi için git bütün şiirleri ezberle der. yunus emre bir süre sonra hocasının karşına çıkar ve bütün şiirleri ezberlediğini söyler. tapduk emre de tamam şimdi bütün bildiklerini unut o zaman şiir yazmaya başlayabilirsin diye cevap verir.

melih cevdet anday

yabancılaşmayı çok güzel anlatabilen bir şair:

ah olacağı buydu oldu,
duygularla öyle çok uğraştım ki
artık aramızda ne bir sır
ne güven, ne inan, ne uyum...
sonunda tükettim ruhumu:
sevinirken sevincimi seyrediyorum
korkumla korkmuyorum şimdi.
madem bir kapı aralıktır,
sen sonuna kadar aç onu.
artık bendeki insandan kurtuldum
sevgisiz yaşayacağım sevgiyi.

kıpısızca yörüngenin ortasında söz
devinisiz gelişim ne ki
this is the mythology of modern death
biçimden ayrı düzen, kalıptan ayrı biçim
bir yanda uygunluk, bir yanda uyum
varlık değil, ölüm değil, öteki.
sesle sessizlik arasındaki ses
bilgisiz inanım, insansız bilim
töz bir yerde, bir yerde öz
duyumsuz duygu, duyusuz duyum
gerçekle ülkü arasındaki.

soluk soluğa

teoman'ın insanı içine çeken şarkısı. şarkı çalarken o saat 3 odasının içinde oluyosun mutlaka ve yatağın ucuna oturup birine bir şeyler anlatıyosun ya da bir şeyler dinliyosun birinden uyurken. kapı kapanmadan uyanmak gerek.

aşk

olmasa da yaratırsın aşkı ne var ki bunda. sonuçta kimse senden kaç kilo bu sevgi, aşkın kütlesi nedir diye sormuycak. aşık olmak istiyosan olursun, kendine bi sevgi yaratırsın. "ne ahlak ne de sevgi gökten dünyaya indi insanlık istedi eşfetti hepsini." değil mi zaten.

yaz yaz yaz

mor ve ötesi coverının klibinde ayna grubu oynamaktadır.

eski dost

dalgalı saçlı. rüzgar uçuşturmasın diye şapka takan bi insan, üç noktadan nefret ediyor. saçında iki farklı renk var. artık unutmaya başladığı asıl saç rengini inceliyor sık sık. eski dosttan düşman olmazmış anladı yine. ama her şey eskisi gibi de olamazmış gibi hissediyor, korkarım yanılmıyor. farklı insanlara farklı farklı davranmak iyi de aynı insana farklı farklı davranmak kötüymüş.
neyse ki niyetler iyi.

aşktı bu

büyük bir çoğunluğu "aştkı bu huu huu huu huu güzeldi" den ibaret bir şarkı. aşkı anlatan bi şarkı bu kadar sade olabiliyosa, aşk neden öyle olmasın diye sordurur. *

ruhun sarışın

teoman'ın içinde bir marilyn monroe barındıran adriana lima hayal ettiği şarkısı.

massive attack

trip hop yapan bir gruptur. şu ışığa gelen böcek karışımı kelebeklerden bir tane öldürmenin ardından butterfly caught klibini izlemek biraz tırstırabilir.

charles bukowski

kitaplarının kapaklarını çok güzel ve ilgi çekici bir halde basıyolar. tiki kitabı * gibi duruyo ilk bakışta.

antigone

antigone karakterinin otoriteye karşı çıkan insanı temsil etmesinin yanı sıra temsil ettiği bir diğer şey töreye bağlılıktır. kardeşi polyneikes'in gömülmesini ister çünkü töreleri bunu gerektirir.

a people and a nation

amerikan tarihini anlatan 2 ciltlik kitap. kitabı çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri tarfından hazırlanmış. özellikle amerikan kültürü ve edebiyatı bölümü öğrencileri için iyi bir kaynaktır.

benim aşkım

müziği boys don't cry'a fazlaca benzemekte olan zardanadam şarkısı.