bugün

(bkz: angara)
ankaralılarca çok kullanılıp, ankaraya yeni gelenlerce sıklıkla yadırgan (bkz: bebe)
- ne diyonuz la. ne sivesi, angara"lilarin sivesi falan olmaz. o con con bebelerinin guruntusu.

saka bir tarafa ankara disina ciktiginizda karsinizdaki insanlara cok sempatik gelen sivemiz. ne kadar kasarsaniz kasin en olmadik zamanlar da agizinizdan cikabilen angari"liya ozgu sozler.
(bkz: la bebeeeeee!!)
(bkz: yine mallığın üstünde ha!)
(bkz: nörüyon) *
kayseri agzi ile benzerlik gösteren sivedir.
ankara şivesi ibaresi yanlıştır efendim. doğrusu ankara ağzı
ankara ya sonradan geldiyseniz daha da tiksindiren ses birikimi... *
bebeye ba la şeklinde ilginç vurgularla kurulan cümlelerden oluşan ve sadece ankaraya değil genelde iç anadoluya has konuşma biçimi.
hayran olunacak derecede güzel bi kızdan iğrenmenizi sağlayacak nedenlerden biridir.
daha cok orta anadolu sehirlerinde kullanilan yöresel kelimelerdir aslinda bunlar. yani sadece ankara'ya özgü degildir. anadolu insaninin o müthis dogalligidir batidaki sehirlerden gelenleri ilk basta sasirtan. yoksa öyle sivesi, agzi falan yoktur ankarali'nin, gayet güzel konusur türkce'yi.
sanıldığı gibi ankara şivesi değildir o. orta anadolu'da kullanılan bir ağızdır. ankara'nın nüfüsünü ankaralılardan çok, çevre illerden göçen insanlar oluşturduğu için ankara şivesi sanılandır. doğu şivesi ya da karadeniz şivesi gibi kulağa hoş ve değişik gelmez. iticidir.
o'lum ben var ya aşşaaa mahallenin bebelerinden kaç paso üttüm.. *
ankaraya dışardan gidenin garipsediği şivedir. la bebe diye hitap edilip de sinirlenilen şivedir de aynı zamanda. saçma da bulunan şivedir.
Türkçe'nin Ankara yöremize göre değişen söyleyiş özelliğidir..

'bize angaralı derler,biz adamı severiz..'
güzel türkçe'mizin en kaba olarak konuşulduğu şive.
(bkz: la bebe)
kelimelerdeki "k" harbi genelde "g" olarak okunur. kişi erkek ise kızların bulunduğu ortama girdiğinde istanbul türkçesine döner, komik duruma düşer ama farkında değildir.
ya olduğun gibi ol yada göründüğün gibi ol felsefesini benimsemeliler bence.
kabadır.
(bkz: mal la)
her cinsiyette kötü duran şivedir. ankara dan soğuma sebebidir. (bkz: la bebe ne la)
(bkz: hayır mı gardaş) *
-angaraaa angaraaa güzel angaraaa, görmek ister seeeeni her bahtı garaaa.
(bkz: abi la)