bugün

üç sene öncesine kadar hayallerimi süsleyen fakülteydi. zamanla, gerçekleri anlamaya başladım tabi. bu bölüme girmenin ne kadar zor olduğunu, çok iyi bir şekilde çalışarak girileceğini ve girdikten sonra da işin daha da zorlaştığını...

tabi aradan birkaç yıl geçince hedefleri yavaş yavaş küçülttüm, kendisiyle ilgili hayallerim bitti. berbat okul puanı* bu vazgeçişi iyice perçinledi. önce istanbul hukuk'a sonra 9 eylül hukuka kadar düştüm. (tabi bunlarda muhteşem bölümler ama ankara üniversitesine girmenin bir hayli zor olduğu da su götürmez bir gerçek). daha sonra hukuktan bile vazgeçtim beni bir psikoloji hevesi aldı. hedefim istanbul posikolojiydi. daha sonra o hayalim bile bitti gelen puanla*
artık ya bir sene daha şansımı deneyeceğim ya da özel bir üniversitenin yarı burslu bölümünü seçeceğim.

aslında bahsettiğim çoğu kişinin başından geçen şeylerdir. bu fakülte için tek diyeceğim: 'öğrencileri, değerini bilsin buranın. çoğu kişinin hayal ettiği yerdesiniz çünkü'.
Okulum. ilk gördüğüm günü hatırlıyorum. Soğuk ve umursamaz görünüyordu. Beni sev,bana emek ver ama benden bir şey bekleme tarzındaki kadınlara benzettim. Sevdim,çalıştım,bitirdim. Her şey tek yanlıydı. Ben sevdim,ben emek verdim,ben çalıştım,uğrunda gözlerimi bozdum,mezun olurken güle güle dahi demedi. Vefasız,ama vazgeçilemeyn bir sevgili gibiydi.
bu fakülteyi kazanmak isteyip de kazanamayan bir kişi tarafından sitesi hacklenen fakültedir. siteye de şu sekilde not düşmüş:

'hayalim hep ankara hukuk fakultesine yerleşmekti ama olmadı başka bir yerin hukuk fakültesine yerleştim ama tatmin olamadım... ankara hukuk fakültesine sınavla girmek nasip olmadı bende güvenlik açığınızdan yararlanarak girdim demek ki böyle girmek nasipmiş'
sevmeyerek girmiş olsam da acı tatlı anılarıyla belleğimde hoş bir seda bırakan tamamladıklarımdandır.bittiğine inanamamıştım hala kabuslarımda bütünlemelerine girerim.
Kapısından ilk girdiğim günü hatırlarım. Kayıt gününü...
Sütunlu ön kapıdan değil, eski binayla kütüphaneyi birbirine bağlayan koridordaki yan kapılardan birinden.

ilk izlenimimi hatırlarım. Haşmetinden ezildim, soğukluluğuna çarpıldım, şefkatli olabileceği hiç aklıma gelmezdi...

Çoğu defa ağlattı. Vergi finali öncesi iş bankası ATM.si yanındaki duvarda, babamın hasteneye kaldırıldığı yalanını duyduğumda ön binanın merdivenlerinde, ceza özel bütünleme cevaplarının asıldığı panonun önünde, icra- iflas sınav çıkışı 4-a amfisinin önünde, çardaklarda, kantinde...

Çok güldürdü. Olur olmaz her sebepten; Artuk hocanın girdiği bir pratikte Danıştay'ın verdiği bir karara amfide, "sigara içmek yasaktır" ibarelerinin altında verilen sigara molalarıyla kütüphanede, arkadaşların olduğu her yerde pastanede, çimlerde...

Mezun olduğum günü hatırlarım. Miras Hukuku tek ders sınavından Ahmet Kılıçoğlu'nun "Tamam, yeterli. Yeterince çalışmışsın" derken sesindeki sakinliği, "çıkabilir miyim?" sorusununun cevabını beklerken kalbimin çarpış hızını, merdivenlerden inerken attığım her adımda içimde daha da büyüyen boşluğu...

Sonuç; Yıprattı. bazen kendime olan güvenimi sarstı, bazen gururlandırdı.
şimdi, herşeye baştan başlar mıydım? Evet.
bu okulu bitirince şöyle sütunlu binaya yüzümü dönüp söveceğim diye ahdim vardı. evet sözümü tuttum. sövdüm. sövdüm. sövdüm. aradan 10 yılı aşkın zaman geçti. özledim be...
(#1738406 )

sayısaldaki aşırı artışa rağmen eşitağırlıkta en fazla 5 puanlık bir artışın olacağı söylentisinden yola çıkarsak ; 2007-2008 sezonundan itibaren evim olacaktır.. * * *

an itibariyle garip bir huzur,mutluluk ve istanbul^u fethetmiş hissi veren kurum-kuruluştur..

oh.

içteki kelebekleri öldüren düzeltme : 30 puandan bahsediyor bunlar.zıbarmışlar.noluyor be 30 puan!

allah çok şükür yarabbim.
askerden dönüş sebebiyle af dilekçemi geçde olsa teslim edip, devam etmeye karar verdiğim fakülte.

umarım herkes için en hayırlısı olur. uzun vadede önemli bir mevkiye gelme olasılığını düşününce uamrım bir gün bir hocamın "aman tanrım bir canavar yarattım" dememesi dileğiyle. *
(#29797451) başlık sol frameden kaldırıldığı için buraya taşımak istedim. * *
twitter dan alıntıdır.
Az önce borçlar genel dersimiz solcu dingiller tarafından basıldı. "Bu kampüste ders işlenmeyecek" narası atıldı. Sınıftan çıkarmaya çalışıyolar. Çıkanın anasını siksinler. Amına kodumun dağ ayıları. işlerine gelince özgürlük eşitlik. işlerine gelince bu kadarlar işte Eylemde aynı zamanda iphone ile video kaydı yapan var. 6s ile çek kanki daha net kayıt alırsın :d

"Olayı anlatıyorum. Borçlar özel dersindeyken dışarıdan alkış sesleri ve sloganlar gelmeye başladı. Hoca sakince derse devam ederken kapılar açıldı amfiye yaklaşık 50-60 kolektifli alkışlarla girip dersi böldüler.
Biri öne gelip "arkadaşlar ctesi günü Türkiye tarihinin En kanlı eylemlerinden biri gerçekleşti ve 126 kişi hayatını kaybetti. Bu yüzden bugün dersleri boykot ediyoruz." Dedi. Alkışa devam etti. Beklentisi amfiden bi çok kişinin kalkıp yanlarına gelmesi yönündeydi. Zira Berkin Elvan'ın vefatında benzer bi olay gerçekleşmiş ve aynı tayfa alkışlarla dersi protesto edip geri çıkmışlardı yanına gelenlerle beraber. Bu sefer kimse istifini bozmayınca en öndeki bebe yanındakilere işaret verdi. Amfinin iki tarafından 7-8 kişi amfinin en arkasındaki boş sıralara doğru ilerleyip masalara, demirlere vurmaya Başladı.
O arada biri aralarından çıkıp "bugün bu kampüste ders işlenmeyecek boşa beklemeyin" diye bağırdı. Hoca istifini bozmadan sakince bebeleri dinlerken amfideki kızlardan biri "sizin bu yaptığınızla onlardan farkınız ne" diye bağırdı.
Ortam hafiften gerilmeye başladı. o arada kolektiften biri çıkıp "bizi devlet katletti hiç mi vicdanınız yok" dedi. "Meselenin vicdanla alakası yok burada sabahın erken Saatinde kalkıp kilometrelerce yol gelip ders dinleyenler var. Patlamada ölenlere üzüldük ama bunun dersle ne alakası var" cevabını alınca daha fazla hırslandılar. Masalara demirlere daha sert vurmaya başladılar.
Hoca ortamın gerildiğini görünce "arkadaşlar ders işlemeyeceğim çıkabilirsiniz sadece 2 cümle kurup gideceğim" dedi ve buna rağmen kolektif "hoca çıkana kadar gitmiyoruz" şeklinde bağırdı. Hoca ortamın daha fazla gerilmesini istemediği için amfiden çıktı.
Kolektifin çoğunluğu da çıktı. Amfide oturmaya devam eden 20 civarı kişi Dışarı çıkmadı, kolektif önce onları da bekledi sonra kimse çıkmayınca amfiden çıkıp gittiler.
Bu olay Cumhuriyetin müeyyidesi Ankara Hukuk Fakültesi'nde bu sabah 9.40 civarında oldu. Ders basılıp "işletmeyeceğiz" narası atıldı. Sorsanız en faşistler ülkücülerdir, kendileri özgürlük savaşçısı eşitlikçi hak hukuk bilen tayfadır.Ayrıca 3-5 solcunun "eğitim ve öğretim hakkı"nın anasını sikmesine göz yumup amfiyi terk eden lavuklar yarın bu ülkenin Yargıtay, Danıştay AYM gibi yüksek mahkemelerinin başına geçecekler. "HAKKANiYET VE HUKUKUN iLKELERiNE UYGUN" kararlar verecekler. Ne günlere kaldık be.
başkent üniversitesi hukuk fakültesine puansız giden arkadaşımla mezun olunca meslektaş olacak şahısların bitirdiği bölümdür.gerçekten de adalet mülkün temeli. umarım bitirince sorgulayacakları ilk şey bu olur. ben bir terslik sezmedim lakin...
benim okulum. Ülkemizin en eski ve en kaliteli hukuk fakültesidir. Birçok siyasetçi sanatçı duayen hukukçular yetiştirmiştir. Zor bir okuldur. Yıllık sistem geçerli olduğundan final döneminiz 3 4 ay önceden başlar. Okurken diğer fakültelerdekileri kıskanabilirsiniz çünkü daha rahat oluyor dersler. Ancak mezun olduğunuz zaman aradaki farkı görebiliyorsunuz. iyi bir eğitim ile birlikte duruş da veriyor insana. Atatürk' ün okulun açılışında yaptığı konuşma herşeyi anlatıyor aslında " cumhuriyetin müeyyidesi olacak bu müessesenin küşadında hissettiğim saadeti hiçbir teşebbüste duymadım bunu izhar ve ifade etmekle memnunum"
Ankara hukuklu olmanın sorumluluğu ağırdır. Duyarsız kalamazsın dünyaya.
Yine farklı alanda birçok öğrenci kulüpleri vardır. Bu kulüpler birçok sosyal projeye katkı sağlamaktadır.
Cebeci kampüsünde mülkiye ilef gibi kendi alanındanen iyi fakültelerle birlikte bulunur yani entelektüel bir ortam vardır.
Yazacak daha birçok şey var ama uzatmak istemiyorum. Tarih; yüzü geçmişe dönük peygamberdir..Cumhuriyet tarihidir ankara hukuk.
Mezun olunca ankara hukuk ailesinin bir üyesi olarak rozeti yakanıza takıp gururla taşırsınız.
direk caddeye baktigi icin, odtu'ye gore bahcesinde pek yiyisenin bulunmadigi fakulte.
türkiye'de en iyi hukuk eğitimi veren üniversitedir.
en kaliteli eğitim veren hukuk fakültesi olduğu söylenemez, ancak en kaliteli öğrencilerin hukuk eğitimi aldıkları fakülte olduğu kesin.
an itibariyle 2010 yılı mezunları arasına katıldığım okul(um).

buruk... dönüp baktığımda sözcüklerimin boynu bükük... yaşanmışlığı kaybolmaya yüz tutmuş diğer anılardan ırak bir serüvendi; geldi, geçti usulca... toparlamakta güçlük çektiğim tüm harfleri siliyorum alfabemden; kalan sükunette beliren "tek" üç harf tebessüm ettiren...

(bkz: daha da oibs e girmem)