bugün

türkiye cumhuriyeti'nin başkenti ankara'da bulunan adliyedir.

aslında ankara adalet sarayı yazmak isterdim ama elim gitmedi.

tam olarak binanın içini görmedim içinde işler nasıl bilmiyorum.

Sonuçta avukat hakim değilim. Herhangi bir suç işleyip mahkemeye de çıkmadım.

Sıradan, kanunlara uyan, kendi halinde bir vatandaşım.

basit bir iş için adli sicil kaydı gerekti, gittim.

Ankara'da yaşayanlar bilir binanın girişinde ayrı bir yerden alınıyor sicil kaydı.

iki tarafı olan bir memurlar odası var.

istediğiniz sıraya girip işlem yapabilirsiniz.

ama sıra beklediğiniz yer tünel gibi daracık.

işlem bittikten sonra 5tl para yatırmak için vezneye gitmeniz gerek.

sadece tek vezne var o da ikinci sıranın en sonunda ve siz hangi sırayı beklediğinizi bilmeden mal gibi bekliyorsunuz.

önünüzdekilere soruyorsunuz vezneyi mi bekliyorsunuz evet diyorlar.

ama onlar da neyi beklediğini bilmiyor daha işlemini bile yaptırmamış evet vezneyi bekliyorum diyor.

suç onlarda değil tabi ki.

sonuçta uyanık olanlar işlerini daha kısa sürede bitirebiliyor, ama bilmeyen yarım gününü saçma sapan bir şekilde harcıyor.

evet hiç suç işlememişsiniz her kanuna her kurala uymuşsunuz ve bunu bir şekilde belgelendirmeniz gerekiyor.

ama bunun için bir ceza yiyorsunuz.

cezanız kokuşmuş adliye'ye gidip bu eziyeti çekmek.
her gün tıpış tıpış gitmek zorunda olduğum, yaz aylarında hayvan ölüsü gibi kokan, başkentimize hiç yakışmayan, sıhhıyedeki adalet sarayı.
adana adliyesine göre daha sessiz olan adliyedir.
gördüğüm en kaotik mekanlardan biridir.
ankara adliyesi tasınırsa nereye tasınacak ve aile ve is mahkemeleri farklı yerlerde olacak icralar farklı yerlerde olacak diye soylentiler var .. istanbul adliyeleri toplanırken ankara adliyesi dagılacak mi ??? bence yapmazlarrr ... eger gunde 4 durusmanız varsa ara kararlarınız icralarınız simdi paramparca olacak demektirr.. ama dagılmaz ... adliyeyi buyutseler kalemlerin, icra daireleri istihdamının artırılması ve mekan olarak genisletilirse ve uygun bir projeyle cok daha guzel duzene girebilecegini dusunuyorum
elvankent'e de bir tane açılmıştır, etimesgut ve sincan ilçelerinde oturanlara yakınlığı yararımıza olmuştur.
ankara nın cılgın projelerinden biri digerleri nedir * sincan adliyesi hakkındaki rivayetler olumlu ..
her sabah ise giderken yanindan gectigim anitkabirle mimari benzerlikler tasidigina inandigim binadir. soldan gelen umursamaz arabalar sagdan gelenlere yol vermemekte israr eder. bunun neticesinde o noktada artik bir adet trafik polisi gorev yapmaktadir.
işin bir türlü bitmediği hakiminden katibine kadar herkesin süründüğü eski yapı iç karartıcı adliye.
acaba dışarıdan nasıl görünüyor sıradan insanlara diye hiç merak etmeden anlatmak gerekirse içi inanılmaz derecede hantal, dökülen, asansörlerde ölüm tehlikesi geçirebileceğiniz, kalemi-hakim odası-duruşma salonu-müdürü ayrı bloklarda ayrı katlarda olan birimlerinin olduğu, laçkalığı bini bin para eden, kesinlikle başı boş bir vaziyette olduğu görülen ankara'daki en leş ve kokuşmuş kamu kurumu binasıdır.

o hayvani ve alçak koridor pencerelerinden bir avukat intihar edene kadar (şimdiye kadar kazara kimsenin düşmemesi şaşırtıcı aslında) önlem alınmamıştır.

yemekhanesinde vitamin çorbası-sebze çorbası adı altında öyle berbat şeyler önünüze koyarlar ki çok afedersiniz itin köpeğin önüne atın yemez o derece.

kafeteryası da ayrı bir leş, öğlen vakti gidip oturup bir şeyler içeyim deseniz boş masa bulmak pek kolay değildir, bulduğunuz masa da zaten pislikten geçilmez.

temizlik görevlisine izalei şû davasının nasıl açılacağı sorulan saçma sapan, sinir bozucu bir yerdir kısacası burası.

stajyer avukatlar görüyorum, hukuk fakültesini girdiğim günü sikiyim ulan diyen...

edit: bu entriyi eksile eksile komisyon başkanı eksiler. Ramazan ??
Kocası salonda uyurken gece sevgilisini yatak odasında alan kadın ile kocasının boşanma davasına tanık olan adliye. hani marjinal bizdik.

http://www.sozcu.com.tr/2...e&utm_campaign=gundem
ek hizmet binası kirası beş yıl için yaklaşık 20 milyon liradır.