bugün

teröristtir.
ama satılık avrupa basını ağızlarına eden ve bunu "canım istediği için yaptım , bıraksanız daha kaç yeri daha havaya uçurcaktım" şeklinde izah eden adama "terörist" diyememekte. neden acaba? ortadoğu dan gelmediği içinmi?
bugünkü hürriyet'i okurken yok artık a.q. dediğim haber.
habere göre zanlı Behring Breivik'in akıl sağlığıyla ilgili raporda, Breivik'in saldırılardan sorumlu tutulamayacağı belirtilmiş.
yani bu hiç ceza almayacak. hapis yatmayacak demek.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19351828.asp
77 kişiyi öldürüp hapis yatmayacak olan adam.
(bkz: yargıyıda ele geçirdiler)
(bkz: döl israfı)
akli dengesinde yerinde değilmiş. böyle karar vermiş mahkeme. temyize mi gider ne olur bilemiyorum ama bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası. olayın dinî- etnik boyutu var. dindarlıkla hiç alâkam olmasa da adaletsiz bir durum var ve beni rahatsız ediyor:
şimdi bu saldırıyı müslümanın biri amerika'da yapsa mesela, islami terörist olarak fişlenmez mi hemen? onun üzerinden dini karalama kampanyaları bile başlatılır. isterse zır deli olsun, iqsu beş olsun. ceza almaması söz konusu olmaz. hatta verilen ceza tüm dünya kamuoyuna duyurulur, ibret-i aleme haberdar edilir.

norveç güya demokrasi ve hukuk devleti. kişisel olarak da gözümün nuru hatta. bu karar olmamış duyuyor musun o l m a m ı ş. gitmekten vaz geçtim. Kimliğime islam yazıyor ne de olsa.
başka breivik'lere emsal teşkil edebilir, cesaret verebilir bu dava. korkutucu, gerçekten.

son haber eklemesi: akıl sağlığı yerinde raporu verilmiş breivik'e, şizofrenlik iddiası da reddedilmiş. süreci takipteyim, bakalım nasıl sonuçlanacak bu dava?
http://www.stargazete.com...erek-yok-haber-412409.htm

bu da breivik'in türkiye haritası: http://www.beyazgazete.co...ten-turkiye-haritasi.html
günlüğünün tamamını ve "2083: a european declaration of independence" isimli 1500 sayfalık manifestosunun bir bölümünü okuyan biri olarak konuşmam gerekirse, dünya tarihinin gördüğü en zeki katillerden biridir.

şimdi deli olduğu için ömür boyu gözetim altında tutulacağı söyleniyor, bu da max 21 sene olan norveç hapis cezasını aşmanın mantıklı yolu.

bu da bize bir kere daha gösterdi ki,

bazen en akıllılar delilerden çıkıyor,

delilik ve aptallık arasındaki fark bu katilde inanılmaz bariz, göz önünde.

umarım gün ışığı göremez bir daha,

ama insan, onun aldığı masum canları ve harcadığı dev potansiyeli farkedince üzülmeden edemiyor.
insan suretli cani hayvan. post modern dünyanın çirkin iç yüzü belki de, kim bilir...
bugün duruşması yapılan 77 kişinin katili ırkçı. bir de kendisini savunmuyormuş, çünkü çok kültürlülüğü destekleyen politikacıların icazet verdiği norveç mahkemelerini tanımıyormuş, 77 kişiyi öldürmesini kabul ediyor ve buna "meşru müdafa" diyor... bir daha gün yüzü göremez artık.
(bkz: anders breivik)
mahkemede cinayetlerini kabul etmesi, ancak nefsi müdafa yaptığını beyan etmesi yarmış olan katildir.
''küçük bir barbarlık, daha büyük bir barbarlığı önlemek için gereklidir.'' gibi özlü bir söz söylemiş yakışıklı adam. burada kendisini zekasını sorgulayan ultra zekilerin bu sorgulamayı yaparken kullandıkları cümlelerin de iki üç sözcükten oluşması ayrı bir detay.

bu da manifestosunun tamamı:
http://www.kevinislaughte...ation+of+Independence.pdf
bir katil. hitler muhipleri cemiyeti ' nden fahri üyelik daveti alabilir.
Kendini, el kaide'nin hristiyan versiyonu olarak tanımlayan katil.
Hitler sempatizanı.faşizm duyguları tavan yapmış norveç kanunlarına göre 22 yıl mahkum olması beklenilen psikopat.
insanın terbiye sınırlarını zorlayan varlık.
uludağ sözlük yazarlarını saçmalatan katil.
yahu malasef norveçte idam yok diyorsunuz sanki türkiyede idam var.
adam en çok 21 yıl yatacak,avrupanın adaleti bu kadar diyorsunuz türkiyede bombalarla insanları parçalayanlar 2 sene sonra yakalanıp 3 yıl yatıp çıkıyor..ne çelişkidir bu ?
ogün samast yada yasin hayal in okumuş versiyonu.
'okumuş' faşist yada 'bilinçli' ırkçı.
sen gel 77 kişiyi öldür katliam yap sonra da git 21 yıl ceza yat çık, adalete bak amına koyayım.

avrupayı her şeyde ileri görürüz ama demek ki orada da çok ihmal ve geri kafalılık varmış, yani öyle böyle değil. ulan tamam idam kötü barbarca bir şey diyelim ama bari hiç olmazssa ömür boyu ceza vermen gerekir en az, yasan mı izin vermiyor özel yasa çıkar bu adam için. bi kaç sokak hayvanı ölünce sokaklara çıkıp belediyeyi ve hükümeti protesto eden avrupalılar her nedense bu olaya çok sesiz kalıyorlar, çok ilginç. tamam hayvan da bi can taşıyor onu öldüren de cezasız kalmasın, peki bü ölenler cansız mıydı? hiç olmazssa ölenlerin yakınları norveç hükumetine filan hiç mi baskı yapmıyorlar acaba, ne garip bi şey anlamadım.

77 kişi öldürmüş adam tek seferde ama gel ki mahkeme kararı şaka gibi. valla ölen yakınlarından birisi ben olsam bu kararlardan sonra ikinci bir katliamı da ben yapardım, ama mahkeme ve hükumet binalarında. sikmişim böyle adaletlerini ben bunların.

az önce izledim haberlerde, adam bi de gülerek çıktı mahkemeden, şaka gibi amına koyayım.
77 kişiyi öldürmesine rağmen 50'li yaşlarda aramızda olması muhtemel norveç canisi.
an itibariyle akıl sağlığı mahkeme tarafından yerinde görülen pislik maşa. sanırım 20 yıl hapis yiyip kurtaracak. gerçi içerde intihar süsü verip öldürtmezlerse..
http://www.baskahaber.org...breivike-21-yl-hapis.html
idol derecesinde hayran oldugum insandir.
20 küsür sene bir misafirhanede ağırlanacak belli zamanlarda sikişecek gardiyanları kafalayabildiği kadarıyla ot bok alkol içecek belki de noel gecelerinde eğlenecek tiptir.
muhtemelen her kro norveç vatandaşı gibi sıkça geyik eti,patates püresi ve kırmızı şarap zıkkımlanarak günlerini dolduracak.
velhasıl yaptığı yanına kar kalmıştır.
aziz yıldırım'dan daha az ceza almıştır. gülsem mi ağlasam mı bilemedim.