1. 1.
  amerikanın süper güç olma ve süper güç olarak yaşama hevesi içerisinde dünyanın tüm kaynaklarını kendi kıçına göre sömürmesi sonuçu dünyada yaygın olarak başlayan hareketi yansıtır.haklı bir hareketi gösterir.
  Amerikan rüyasını tüm dünyaya yansıtılırken sadece amerikalıların yaşadığını anlayan diğer milletlerin başlatmış olduğu ve geleceğe dönük amerikanın varlığına son vermek için başlangıçı ve bitirişi yapacak hareket.
  1 ... trda
 2. 2.
  emperyalizm e karsı duran muhalif zihniyetin cogunun niye/neye karsı olduklarını bilmediklerini ama işin aslını biraz vakıf olanların tum dunya halkları ıcın besledikleri dusmanlıktır.
  ... sosyoklon
 3. 3.
  her müslüman türk gencinin iliklerine kadar hissetmesi gereken düşünce.
  ... palta
 4. 4.
  sovyetlerden dan ne kadar ediyorsam o kadar ediyorum şeklinde tanımlayabileceğim nefret.artık sovyetler yok tabii...
  ... disco inferno
 5. 5.
  vakti zamanında dile getirdiğinizde komunist damgası yemenizin kaçınılmaz olduğu, ancak bugünlerde dile getirenlerin kurtlar vadisi ırak filminden henüz çıkmış veya hala tesiri altında olduğunu anladığınız olgudur.

  (bkz: kurtlar vadisi ırakı izledikten sonra amerikan düşmanı olmak)
  ... alen markaryan
 6. 6.
  anglosakson sıfatı içerisinde ele alınmadan eksik kalacak düşmanlıktır.
  ... steve
 7. 7.
  mc donalds, microsoft gibi markaları ile dünyanın her yerine yayılan, 80'lerin rus katili rambo , amerikan şortu ile rocky filmleri michael jackson gibi starları ile dünyanın her yerine giren konuştuğu dili dünyanın çoğunluğuna hükmeden; süper gücün ve onun kültürünün önce afganistanda , sonra ırak'da gördüklerimizle (bkz: iskence) , (bkz: tecavuz) belki bir süre sonra iran'da göreceklerimizle gerçek niyetinin ortaya çıkması sonucunda verilen tepkidir. Zira, bu kavramın çıması eskilere dayansada asıl coştuğu zamandilimi son 5 yıl içindedir.
  ... zero95
 8. 8.
  allah düşmanıma bile versin denilesi bir durum.
  ... the kene
 9. 9.
  az evvel girmemle birlikte greencard pop up ı çıkmasıyla beni yarmış entrydir.hayır spyware de yok ne ayak anlamadım ...*
  ... r@t@t@
 10. 10.
  halklar değil devletler düşman olur. düşman devlet senin menfaatlerine mugayir politikalar izleyen, bunda direnen ve bu politikalarıyla sana açık ve pratik şekilde zarar veren, tehdit oluşturan devlettir. dolayısıyla kilit kavram 'menfaat'tir. dünyada karşı karşıya gelmeyi en son isteyeceğiniz, dalaştığınızda kendi yıkımınızdan başka birşeye hizmet etmeyeceğiniz bir devletle 'düşman' olmak manasızdır. bu durumda her basiret sahibinin yapacağı 'menfaatleri' güçlü devletin menfaatleriyle bağdaştırmaya çalışmaktır.

  amerikan düşmanı olmak basiretsizlik, amerikaya düşman olmamak için her kılığa girmekse karaktersizliktir.
  ... williamhowardtaft