1. 1.
  polis devlete cok guzel bir ornek amerikadir.
  amerika, ulke icinde cok az* asker bulunduran bir devlettir. asayisi saglamak ise polislerin isidir. polisler genellikle milliyetci insanlardan secilir. daha dogrusu milliyetci olmayan insanlardan polis olmak isteyen cok yoktur zaten. (bkz: amerikan milliyetciligi)
  amerikada kanunlar gereginden* fazla serttir, polisler ise hadlerinden fazla yetkiye sahiptirler. bundaki amac, acik bir sekilde, asayisi saglamkatan ibaret degildir. devlet surekli varligini hissettirir. kedinin fareyle oynadigi gibi oynar devlet halkla. bazen korkutur, bazen sindirir. bazen de sizi koruyoruz, yoksa birileri gelip sizi dover. kim kurtaracak sizi ellerinden, biz olmasak? diye mesaj verir. bu birilerinin kim oldugu onemli degildir. oteki olmalari, yabanci olmalari onemlidir. insan tanimadigindan korkar cunku. bu zamaninda komunizmdi, simdi terorizm.
  surekli baski altinda tutulan insanlar, pasa pasa islerine gidip evlerine donerler. aksam cikip bi bira icerler. haftasonlari sinemaya giderler. arada bi bara, gece klubune takilirlar. hic bir seye de seslerini cikarmazlar.
  polis devlet budur iste. milletin parasini somurur. karsiligini ise yol su eletrik degil de, kanun polis baski ve hortum olarak gorur millet.
  5 -2 ... child
 2. 2.
  kapitalistin badigardı!!!
  ... mhrky
 3. 3.
  devletin halka karşı hukukla bağlı olmadığı devlet tipidir. halk için halka rağmen her türlü önlemi alabilen, bu amaçla kişilerin hak ve özgürlüklerine bile müdahale edebilen, onlara külfetler yükleyebilen ve fakat tüm bunları yaparken idaresi hukuka bağlı olmayan devlet demektir. polis devleti, 17. ve 18. yüzyıllarda kara avrupası ülkelerindeki mutlakiyetçi rejimleri açıklamak için kullanılan bir kavramdır. polis devleti anlayışında devlet hukuka bağlı olmadığından devletin eylem ve işlemlerinin yargı tarafından denetlenmesi de söz konusu değildi. bugün de idaresi hukuka bağlı olmayan, vatandaşlarına hukukî güvenlik sağlamayan devlet tipi için polis devleti tabiri kullanılmaktadır. aynı zamanda hukuk devleti kavramının karşıtı olarak da kullanılır.
  1 ... irfy
 4. 4.
  (bkz: f tipi devlet)
  ... hiunghu
 5. 5.
  Yeni Türkiye. Hukuk kuralları sadece bizi bağlayacak. Yöneticiler o hukuka zaten bağlı değildi artık iyice kesinleşti. Teşekkürler Çomar kardeşlerim.
  1 ... ukraynali