bugün

2001 yılında yayımlanan Neil Gaiman kitabıdır. roman, modern ve klasik mitolojinin amerikan fantezisiyle harmanıdır. romanın tamamı sessiz ve gizemli bir kahraman olan shadow etrafında gelişir.
dunya uzerinde okunabilecek en guzel kitap. bu nasil bir hayal gucudur. nasil bir zekanin urunudur insan gercekten sasiriyor.
burada ne yapiyorsun laura?
-bir eş gelip kocasini goremezmi?
-sen ölüsün.bu öğleden sonra cenazene gittim.normalde ölen insanlar mezarlarında kalırlar!
hbo tarafından dizi yapılması gündemdeymiş.
kitapta toplumların geçmişten beri inanıp zamanla unuttukları mitolojik tanrılarla, günümüzün medya-teknolojik v.b. tanrılarının savaşı anlatılmaktadır. mitolojik tanrıların tarihçesini bilmeseniz bile kitap yine de akıcı ve sürükleyici diliyle alıp götürür insanı. ama yine de kitaba başlamadan önce bu tanrılara göz atarsanız okuma zevkini iki katına çıkarabilirsiniz.

olay örgüsünün arasına yerleştirilmiş mini hikayeler vardır ki, sanırım bunlar arasından beni en çok etkileyen newyorkta taksicilik yapan bir cin hakkındadır.

şu an için (isabetli bir kararla) dizisinin yapılacağı kesinleşmiş ve yapımcılarının arasında bir adet tom hankste bulunmakta. yamulmuyorsam dizi 6 sezon sürecek ve tek kitap diziye yetmeyeceği için neil geiman 2. kitabın hazırlıklarına başlamış durumda. şimdi iş 2013'ü beklemeye kaldı.

http://www.imdb.com/title/tt1898069/

kitapta yer alan tanrılar:

http://frowl.org/gods/gods.html
"Bir zamanlar birisi bana, bir an için herkesin sustuğu anlar olduğunu söylemişti, yalnızca her saatin yirmi geçe ve yirmi kalasında"

Neil gaiman'ın başarısının sadece çizgiromanda olmadığının kanıtı kitaptır.

Baştan uyarı: zaman zaman sert bir anlatımı var. Amerikalılara eleştirilerle dolu.
fantastik ve gizem olarak dizi formatında çekilmesi gündemde olan neil gaiman'ın kitabıdır.

işin içinde amerika ve tanrı var. dizi tutulabilir mi onu da bryan fuller'in zekasına bırakıyoruz.

pilot bölümü yazdığı konusunda bilgiler var.
ilk bölümü 30 nisan'da yayınlanacak dizi.

görsel
başrollerinde: Ricky Whittle, Ian McShane, Gillian Anderson, Dane Cook, Jeremy Davis, Pablo Schreiber, Orlando Jones gibi isimlerin yer aldığı dizi.

http://www.filmpuani.com/...izisinin-tarihi-netlesti/
dizisi gelmiş bulunmakta ortamlara

http://www.imdb.com/title/tt1898069/

"language is a virus, religion is an operating system, and prayers are just so much fucking spam." - Technical Boy

edit: kitabı okumadım ama başarısı belli zaten*,dizisi de kitabının yarısı kadar olsa yeter ki bence güzel bir başlangıç yaptı bekleyip göreceğiz
çekim kalitesini bozmadan devam ederse kendisini efsaneler arasına yazdırabilecek dizi.
Ian mcshane gibi bir karakteri barındıran güzel başlamış bir dizidir. içinde bolca amerikan klişeleri olsa da ian için izlemeye değer.

Kitapını okumayanların anlamasını ummuyorum. başta iskandinav mitolojisi ve diğer ulusların mitolojisine hakim olması gerekir. Dizi eski tanrıların ve yeni tanrıların kapışmasını konu ediniyor.izleyelim ve görelim

Bu arada kitap tavsiyesini bana 3-4 ay önce veren kahraman arketipi hocama da teşekkür ederim
izlenecek dizilerim arasına kaydettim, modasının geçmesini bekliyorum.
kitabını okumadım ama ilk bölümden dolayı kesinlikle okumaya karar verdiğim, henüz bir bölümünü izleyebildigimiz tam bir görsel şölen olan, beyin yakan acayip hoş bir dizi.
-bu tarz dizileri izlemem ama bu baya hoşuma gitti açıkcası o yüzden sabırsızlıkla öteki bölümleri bekleyeceğim.
görselin, çekim kalitesinin baya iyi olmasının yanı sıra karakterler de ilginç ve trajikomik.

fazla karizmatik duruyor.
kitabını hiç bitiremedim; yeri geldi vakit oldu, vakti geldi yer olmadı vs... şu güne kadar kitabından uyarlama diziler arasında oldukça farklı bir yerde duruyor ilk iki bölüm itibariyle. çekim, çekim teknikleri, renkler vs çok hoşuma gitti. darısı diğer dizilerin başına. Zaman içinde imdb'de 8.5 - 9 puan aralığına yerleşir.
3.bölüm itibariyle saçmalamış, boku çıkmış dizidir. kitabı da varmış, okumuş değilim.

--spoiler--
ilk bölüm iyiydi adamın karısı ölmesi elemanın sikkeyle yaptığı oyun, dövüş vs
ikinci bölümde birlikte olduğu kişileri adetle amından içeri alan siyahı kadının biseksüel oluşunun özellikle vurgulanması gereksiz detay. bize ne kardeşim
üçüncü bölümde'de ikinci bölümdekine benzer bir olay geçiyor. iki müslüman erkeğin vuruşması. 3.bölümü zorla bitirdim.
--spoiler--
yayınlandığı kanal yüzünden pek iyi bir iş beklemiyordum ama 2. bölümü ile kendini sevdirip 3. bölüm girişindeki hikayeyle hayran bıraktı. bayağı iyiydi hatta 3. bölümün ilk 10 dakikası. yine de starz yerine netflix veya hbo dizisi olsa en az 2 gömlek daha iyi bir iş çıkardı ortaya.
kitabını okumadım maalesef fakat dizi şuan daha karakterleri tanıtma aşamasında olsa dahi garip bir çekiciliği var. özellikle görsel olarak baya iyi. youtube da bobin kafa adlı kanalı incelerseniz orada baya düzgün anlatmış olayların iç yüzünü ,metaforların neye gönderme olduğunu.
Orospu laura.
ilk bölümden sonra ne izledim lan ben oluyor insan fakat, ister istemez bu hikayeyi çözümlemek içinde sonraki bölümlere sarılıyor.kitabını okumadım ama okuyan herkes filmin daha estetik olduğunu kurgulayan ve senaristlerin uyarlamasını övüyorlar.gerçekten efsane ve ufuk açan bir yapım ve kitap.
çok iyi bir dizi olduğu söyleniyor. bende yakın zamanda başlayacağım. övüle övüle yere göğe sığdırılamayan dizilerden bir tanesi.
kitabını okuduğum ve şu an izlediğim kurgusu güzel dizi. eğer kafanızda soru işareti kalmasını istemiyorsanız ilk önce kitabını okuyun derim.
Dizi mitolojik anlatımıyla falan zirvede tamamda, benim takıldığım konu laura'nın shadow'a yaptığı büyük ayıpta kaldı. hele ki o telefonunu eline alıp incelerken karşılaştığı sahneyi ruhum daralarak izledim. neyse efenim, güzel hatta mükemmele yakın bir dizi izleyin, izlettirin.
--spoiler--
1x6 bölümde en dikkatimi çeken detay, ilk bölümlerde atıfta bulundukları meksikalı isa oldu. meksika abd sınırından mültecilerin geçmesine yardımcı olan meksikalı isa ile başlamaları güzel bir başlangıç olmuş gerçekten. boğulmakta olan bir adamı kurtarırken suyun üstünde yürümesi, gelen mermilerin avuç içlerine isabet etmesi, çarmıha gerildiğinde oluşan o izlerin oluşması ve en ilginç olanı inanları için kefaret ödemesi ilk başta göze çarpanlar detaylardan bazılarıydı. bu arada unutmadan yerde elleri açık yatarken o üzerinden geçen dikenli telinde taç şeklinde belirmesi de isa figürünü belirgenleştiren detayların başında geliyor. Ölenlerinde, öldürenlerinde bu sahnede hristiyan olması da çok ironik ve güzel bir gönderme olmuş.
--spoiler--
yeni başladığım aşırı güzel dizi.
kesinlikle izlenilmesi gerekli.