bugün

Almanca sınavlarını hollandalı arkadaşımiz doldurduğu için pek bişey öğrenemedim. Ama 10 a kadar sayip kafede yemek sipariş edebiliyorum.
hobi olarak öğrenilmeye çalışılmaması gereken bir dil. zaten öğrenilemez. ingilizceden belki on kat daha zordur. eğer mecbur değilseniz kesinlikle bu dile bulaşmayın. onun yerine ingilizcenizi geliştirin ya da ispanyolca veya fransızca öğrenin.
Son günlerde şu sebeple nefret ettiğim dil:
En sevdiğim amerikan dizilerinden biri zap yaparken sürekli almanca yayın yapan bir kanalda denk geliyor. Üstelik ingilizce alt yazı veya orjinal dil seçeneği olmayan bir kanalda.
Almanca, sana çok tilt oluyorum.
lisede seçmeli olarak gördüğümüz ancak ingilizceden ayrı olarak temel seviye ve gramerini bir türlü öğrenemediğimiz ders.
asla anlayamayacağım bir dil. çok zor gelen dil bana.
lise 1'de ikinci yabancı dil olarak okutulan yabancı dildir. hatırlanan çok az cümle yapısı kalmıştır. o zamanlar kıymetini bilemedik, hazır öğreten biri varken adam gibi öğrenseydik keşke...

ps: 1997 senesi...
Fiil çekimi biraz can sıkıcı. Ama telaffuzu eğlencelidir.
Şu artikelleri olmasa güzel dil.
Bi yerde şöyle bir yazı okumuştum.

" hayat, almanca öğrenmek için çok kısa. "

Esprili bir yaklaşım.
Öğrenme çabasına giren arkadaşlara başarılar diliyorum.
çok sert ama kulağa rusça kadar hoş geliyor.
Lisedeki hocamızın her seferinde aynı konuyu (possesiveartikel) geri zekâlıya anlatır gibi anlatmasına rağmen en yüksek notun 55 olduğu; konuşması zevkli, öğrenmesi azap olan dil.
Babam sayesinde anadilim olabilecekken, şuan heves ettiğim fakat biraz geç kaldığım dil.

Ulan baba. Hayatının yanlışını yaptığının farkındasın.
üç dil bilirim birisi almanca...

-fuat
Warum nicht.
Klein moment bitte;

görsel
93 milyon kişinin anadili olan dil.
dünyanın en zor dili olabilir. en azından benim için öyle.
arkadaş kural diye bi şey öğreniyosun, ardından 1500 tane istisna sıralanıyor. o zaman o kural niye var diyemiyorsun çünkü aşırı bilimsel bir dil.

kurban olayım. gözünü seveyim. aşırı güzelsin de çok zorsun be! zor. valla.
6 sayısının karşılığının (sex) olduğu dil. ing. Six alm. Sex. Dil öyle belli ediyor zorluğunu nicth doch.
yanlış bilgiyi düzeltme yapayım 6 sayısı almanca sechs iskandinav dillerinde sex demektir.
danke schatz; today.. ingilizceyle inceden bağlantısı olan dil, yani ingilizce öğrenmeden almanca öğrenemiyorsunuz o derece.
fb maçını izlemek için zdf'yi açtım.

bu ne leş bir dil birader.
adamlar balgam çıkardı çıkaracaklar amk.
her an kusacak gibi konuşuyolar.
neredeyse amerika'nın resmi dili olacak olan dildi.

nitekim 1794 yılına kadar amerika'daki çoğu belge almanca yazılmıştır. 1794 yılında almanca'nın resmi dil olması için bir oylama yapılmış ama 42'ye 41 reddedilmiştir.

yıllar sonra 1800'lerin ortasında pennsylvania'da almanca'nın ingilizce'den sonra 2.resmi dil olması düşünülse de hayata geçmemiştir.

hatta bugün almanlar hala "eskiden ameriganın resmi dili almancaydı yeğenim" goygoyu yaparlar (aslında değildi) ve "Mühlenberg" efsanesi olarak bilinir.
görsel

o konuda hiç şüphe yoktur.
dilimize geçmiş almanca kökenli https://nedirara.com/k/Almanca-Kökenli-Kelimeler 198 kelime vardır.
ingilizce ile taşıdığı benzerliklerden ötürü, 3.dil olarak öğrenilirken daha kolay gelen.