herkes susarken
o derin sessizlikle konuşuruz
iyimiz, kötümüz çakışırken
yüreğimizle soruştururuz,

günışığında büyürken varoluşumuz
kalp atışına işler ruhumuz
içimizde inleyen melodiler
der ki her daim ona borçluyuz,

susar mı sanki yaşanmışlar
ona doğru koşarken ruhumuz
bize veda ederken beden
kabir olacak ara bulucumuz,

ömür sunulurken mutluyuz da
neden o denli zordur yok oluşumuz
hem davetlidir her güzel amel
orda bulur kendini huzurumuz...
(bkz: tanrıya ayar vermek)
Üzerine çok şey yazılması gereken bir sözcük.

Bu kelime yi duyunca ilk aklıma gelen merhamettir; sonsuz sınırsız merhamet, sonra herşeyin mutlak sahibi olması ve daha sonra şöyle gider:

Allah deyince akla

1- Kusursuzluk
2- Koruyuculuk, gözeticilik
3- Yenilmezlik, mağlup edilmezlik
4- Herşeyi yaratmak; belirli bir düzene göre yaratmak
5- Affedicilik gelir

bu böyle devam eder gider. Ayrıca merak edenler Allah ın 99 ismi ne bakabilir.
şah damarımdan daha yakın olan kudretin adı..
il alah sozcugunun birlesmesiyla uretilmis sozcuk. arapca da tek tanrı analamına gelir. muslumanlıkte oncede bu anlam aynıydı.
varlığından, anne babası, yaz dönemi cami imamı ve ilkokul din kültürü dersi hocası vasıtası ile haberdar olanların olduğu, ilahi dinlerin ortak kabulu olan tanrı. kendisine dair elimizde mevcut olan tek somut bilgi dini kitaplardır. kendisine inananlar öldükten hemen sonra sonsuz nimetlere ererken kendisinin varlığını kabul etmeyenler sonsuz cezalara duçar olurlar. kendisine dair çok şey duyup da kendisi hakkında çok az şey bildiğimiz ender varlıklardan biridir. toplumda genellikle taziyelerde hatırlanan esrarlı kuvvet ve bir de deyimlerle insanın aklına kazınan bir silüet halinde yaşatılan madde planında görülmeyen ama var olan varlık.

"yokluk sen de bir var bir yoksun
insanoğlu kendi varından yoksun
gelsin beni yokluk akrebi soksun
bir zehir ki hayat özü faniye"
hz muhammed'le ilgili bir entry görülünce ardından direkt entry girilen tanrının isimlerinden birisi.

--spoiler--
hz muhammed in benzerini bulma yarismasi (3) ...
allah (5) ...
--spoiler--
eskiden çoktu şimdi bitane. çok değişken meret, şekilden şekile giriyor.
yahudi ve hristiyanların inanmadığı, bu bakımdan da üç din için evrensel olmayan, islamiyet inancının kabul ettiği yaratıcının adı. yahudi ve hristiyanlar adı yhvh * olan yaratıcıya inanırlar. özellikle eski ahit'te bu konu üzerinde önemle durulmuştur.

Mısır'dan Çıkış 3. bölüm
15 "israilliler'e de ki, 'Beni size atalarınızın Tanrısı, ibrahim'in Tanrısı, ishak'ın Tanrısı ve Yakup'un Tanrısı YHVH gönderdi.' Sonsuza dek adım bu olacak. Kuşaklar boyunca böyle anılacağım.

Levililer 19. bölüm
12 Benim adımla yalan yere ant içmeyeceksiniz. Tanrınız'ın adını aşağılamış olursunuz. YHVH benim.

Levililer 22. bölüm
2 "Harun'a ve oğullarına de ki, 'israil halkının bana sunduğu kutsal sunulardan uzak dursunlar. Kutsal adıma leke sürmesinler. YHVH benim.

Yeşaya 42. bölüm
8 "Ben YHVH'im, adım budur. Onurumu bir başkasına, Övgülerimi putlara bırakmam.

Yeşaya 48. bölüm
11 Bunu kendim için, evet, kendim için yapıyorum. Adımı bayağılaştırmanızı nasıl hoş görebilirim? Bana ait olan onuru başkasına vermem."

gibi ayetler yahudi ve hristiyan inancında tanrı'nın isminin ne kadar önemli olduğunu kanıtlar. buna rağmen türkiye'de yahudi ve hristiyanlar halk içerisinde ağız alışkanlığı ile allah kelimesini kullanır. iyi niyetli olarak da yine üç dinin mensupları "hepimiz aynı allah'a inanıyoruz" der ancak teolojik açıdan bakıldığında ne müslümanlar kendini üç şekilde açıklayan bir tanrı olduğuna inanır, ne yahudi ve hristiyanlar yhvh olarak yüceltilmeyen bir tanrı olduğuna inanır.

edit: gelen anlamsız eksiler üzerine ekleme ihtiyacı hissettim. islamiyet ilgi alanıma giren bir din değil. bu entry olaya teolojik yönden bakıp yazılmıştır. söylediğim şey sizi neden rahatsız etti bilemiyorum ancak doğru olan şeyi söyledim. yahudi ve hristiyanların tanrısı müslümanların tanrısı değildir. bizim değil kutsal kitabın iddiasıdır bu ve birileri kırılmasın diye (gerçi kırılacak bir şey de yok ortada) inancımızdan taviz verecek değiliz.

teslis inancını kabul ediyor musunuz? tanrı'nın baba, oğul ve kutsal ruh'ta tek bir tanrı olduğu inancına katılıyor musunuz? hayır. o zaman neden, neyini eksiliyorsunuz?
insanları dilediği zaman rızıklandırıp dilediği zaman acı tattıran, fakat tattırdığı acının bir anlamı olduğu düşünülmesi gereken varlık. "tanrı, god" benzeri isimlerle de çağırılmasının hiçbir sakıncasının olmadığı varlıktır, onu hissederek herhangi bir şekilde çağırmak yeterdir.
lakin bazı başka dinden olanlara göre allah kendilerinin yaratıcısı değilmiş, onları başka bir şey yaratmış.

Yeşaya 48. bölüm
11 Bunu kendim için, evet, kendim için yapıyorum. Adımı bayağılaştırmanızı nasıl hoş görebilirim? Bana ait olan onuru başkasına vermem."

lakin tanrıları biraz bencil gibi, kendisinin onurlandırılmasını istiyor.
şeytan'la kavga ederken,
''yemin ediyorum, insanlardan sana uyanlarla birlikte topunuzu cehenneme dolduracağım'' diyen,

yaradan ve kurtarıcı!

araf 11-18
kulların genelde başı dara, derde düştüğünde aklına gelendir.

emanet olduğumuzdur. gerçek anlamda tek dosttur.
gönderdiği araf suresinin 18. ayetini şu şekilde tercümesi olan varlık.

Allah dedi ki: Yerilmiş ve kovulmuş olarak çık oradan. Andolsun, onlardan sana kim uyarsa sizin, hepinizi cehenneme doldururum.

buradan kesinlikle sadist olduğu çıkarılmamalı. lakin bazı insanlar allah'a isyan etmek için surenin tamamını okumadan onun kötü olduğunu iddia ediyorlar. o surede şeytan ile yapılan anlaşma anlatılmakta. önceki ayetlerini okursanız bunu görebilirsiniz. bakın devamındaki dört ayet:

19. Ey Âdem! Sen ve eşin cennette kalın. Dilediğiniz yerden yiyin. Fakat şu ağaca yaklaşmayın. Yoksa zalimlerden olursunuz.

20. Derken şeytan, kendilerinden gizlenmiş olan avret yerlerini onlara açmak için kendilerine vesvese verdi ve dedi ki: Rabbiniz size bu ağacı ancak, melek olmayasınız, ya da (cennette) ebedi kalacaklardan olmayasınız diye yasakladı.

21. Şüphesiz ben size öğüt verenlerdenim& diye de onlara yemin etti.

22. Bu sûretle onları kandırarak yasağa sürükledi. Ağaçtan tattıklarında kendilerine avret yerleri göründü. Derhal üzerlerini cennet yapraklarıyla örtmeye başladılar. Rableri onlara, Ben size bu ağacı yasaklamadım mı? Şeytan size apaçık bir düşmandır, demedim mi? diye seslendi.

görüldüğü gibi burada adem ve havva şeytana uyuyor. allah'ın yasağına karşı geliyorlar. daha sonrasında dünya'ya(bana göre cehenneme) gönderiliyor.

not: şahsen dünyayı bir cehennem olarak görüyorum. ancak müslümanlar cehennemle dünyayı ayrı olarak görürler. inancımı anlayışla karşılayın.

anladığım kadarı ile yemin edebilen bir ergmiş.

aman sakın boş yere yemin etmesin, caiz değildir şerefsizim, çarpılır kalır...
yemin eden, kizan , sevinen ,insanlari yakmaya yada odulendirmeye calisan varlik. aslinda ne kadarda insan elinden cikmis gibi degil mi?
andromeda galaksisine komşu olan samanyolu galaksisinin iki sarmal kolundan kısa olanının sonuna yakın bir yerde dönüp duran kendi halinde bir yıldızın, yörüngesine dizdiği bi kaç gezegenden biri olan aha şu dünya denilen tozda yaşayan insan ırkından, kadın olanının kafa kıllarını göstermesinden hazetmeyen yaratıcı...
her şeye gücü yetendir.

iki denizi birbirine salmıştır. Bu tatlı, susuzluğu giderici, bu tuzlu ve acıdır. Ve ikisinin arasına birbirine kavuşmalarına engel olan bir perde koymuştur (birbirine kavuşmazlar) Ve O, sudan bir insan yarattı da onu nesep ve sıhr (erkek ve kadın) kıldı.
eğer bir allah varsa ahiret günü varsa ve allahın adaleti varsa tek bir insanı bile cehenneme atma hakkı olmayandır, nedeni ise insana vermediği özgür iradedir.
salih amel işleyenlere sonsuz ve tarifi imkan olmayan cennetiyle ödüllendirecek olandır. allah hepimizi salih kullarından eylesin.
yoktan var edendir, hayat verendir. düşünenler için her şey apaçıktır.
kabe'deki putların en büyüğüydü islam'dan önce, şu anda gelmiş geçmiş en büyük put.

--spoiler--

allah,

daha fazlasını iste.

--spoiler--
Tevratta çok fazla pot kıran ve yüce olduğu düşünülen fakat henüz varlığından bile emin olunamayan olgu.

(bkz: Man made god)
ona inanmayanlar bir zamanlar dışlanırdı, yuhalanırdı hatta idam edilirdi şimdi seviliyor, bağra basılıyor, karizmatik adam gözüyle bakılıyor.bilmem ki dünya nereye gidiyor. ona inanmamak çağdaşlık sayılıyor. allah'a inanmamak özellikle gençler arasında çok revaçta.

+gözdeee bi çocuk var ya bizim sınıfa yeni gelen, allah'a inanmıyomuş, dışlıyomuş, inkar ediyomuş. nehilüst müymüş neymiş.
+ayy nerde bu çocuk? bu çocuğa derhal vermeliyim.
+dur bekle yalnız gitme! ben de geliyorum.
+adı neydi? nehilüst mü demiştin? ayyyh adı bile karizmatik çocuğun ayyh ayy...*
en büyük gazabı insanları kendi adını kullanarak aldatanlara olacaktır.
(bkz: allah ile aldatmak)
ilk ve Son.