bugün

4 subat 1948 detroit dogumlu 'father of metal'. Vincent Damion Furnier dogum adi.

1960'larin basinda Alice Cooper grubunu kurdu. Grubun orijinal adi The Nazz'di fakat bu isimde bir grup zaten varoldugundan grubun ismi degistirildi. Furnier, solo kariyerine baslarken ismini Alice Cooper olarak degistirdi.

Bir rivayete göre ilk 'punk' kendisi. Yasayan bir efsane. Aralarinda Ronnie James Dio, Eddie Van Halen, Kurt Cobain gibi isimlerin bulundugu bir cok ünlü hayrani oldugunu belirtmistir. Marilyn Manson, Sex Pistols ve daha bir cok müzisyen ve grup müziginden ve hayat tarzindan etkilenmistir.
http://www.alicecooper.com/
hard rock denince akLa ilk gelen isimlerden bir tanesi.yüzüne yaptığı makyajlar ile dünya çapında bir ün yapmıştır.şarkıları her rocker ın seveceği tarzdadır.onu dinlemeyen hard rock dinlememiştir.

(bkz: Poison)
(bkz: Snakebite)
(bkz: Reflected)
80'lerin sağlam rockçılarından..
schools out şarkısının sözlerini duyar duymaz aşık olunan gruptur.
sahne şovunu ilk defa ön plana çıkarmış, hatta metal a headbanger's journeyadlı belgeselde de bahsedildiği üzere yaptığı sahne şovlarıyla birçok ebeveynin kabuslar görmesine neden olmuş, bu nedenle şovlarında aşırı kan ve şiddet kullanmaktan dolayı eleştirilmiştir. bildiğim kadarıyla, aynı zamanda sahnede yılanlarla yaptığı şovlarla david coverdalein whitesnake'inin isim babalığını yapmıştır.
13. Cuma' nın müziklerini yapmıstır .
(bkz: he s back)
80'ler dönemine adını altın harflerle kazımış, çatallı vokali ile akıllarda kalan, büyük egolu müzisyen.

(bkz: take it like a woman)
bir metalcinin yolculuğu belgeselinde sahne şovlarını yasaklayan ingiliz hükümetini eleştirirken "beni zamanında sahne şovlarımdaki kan için yasakladılar oysa ki ilk okulda okutulan Shakespeare oyunlarında daha çok kan var" gibisinden bir cümle kurup takdir ettiğim metal baba.
kızına, batman'ın silahlarından biri olan batarang adını koymuş, batman sever şahsiyet.
tipine ve makyajına artı sahne şovlarına bakıldığında oha emme de vahşi bir amcaymış dersiniz ama şarkıları aşk maşk şarkısı böyle old school hard rock.
hafta içi her gece yarısı 2 saat boyunca k rockta programı olan amca.
gençliğimizin marilyn manson'ı olmuş kişi. ama sanki müzikalite olarak manson bir adım daha önde gibi. bilemdim kararsız kaldım. ayrıca klipleri de kıs ametraj korku filmi gibidir.
"Satanizmi arayacağınız yer Rock'n Roll değildir." diyere çok iyi etmiş sağlam rockculardan
albüm isimleri ve seneleri şöyledir:

71 killer
- under my wheels
- be my lover
- halo of fies
- desperado
- you drive me nervous
- dead babies
- yeah yeah yeah
- killer

71 Love it to death
- cought in a dream
- I m eighteen
- long way to go
- black juju
- is it my body
- hallowed be my name
- second coming
- ballad of dwight fry
- sun arise

72 Schools out
- schools out
- lonely tune
- gutter cat vs the jets
- street fight
- blue turk
- my stars
- public animal
- alma mater
- grand finale

73 Billion dolar babies
- hello hooray
- raped and freezin
- elected
- billion dolar babies
- unfinished sweet
- no more nice guy
- generation landslide
- sick things
- marry ann
- I love the dead

75 wellcome to my nightmare
- welcome to my nightmare
- devils food
- the black widow
- some folks
- only women bleed
- department of youth
- cold ethyl
- years ago
- steven
- the awakening
- escape

78 from the inside
- from the inside
- wish ı were born in beverly hills
- the quiet room
- nurse rozetta
- millie and billie
- serious
- hw you gonna see me now
- for veranicas sake
- jackknife jhonny
- inmates were all crazy

81 special forces
- who do you think we are
- seven and seven is
- prettiest cop on the block
- dont talk old the me
- generation landslide 81
- skeletons in the closet
- you want it you got it
- you look good in rags
- you are a movie
- vicious rumours

83 dada
- dada
- eneoughs enough
- former lee warmer
- no mans land
- dyslexia
- scarlet and sheba
- ı love america
- flash blood
- pass the gun around

86 constrictor
- teenage frankenstein
- give it up
- thrill my gorilla
- life and death of party
- simple disobedience
- the world needs guts
- trick bag
- crawlin
- the freat american succes story
- he is back

87 `raise your fist and
yell`
- freedom
- lock me up
- give the radio back
- step on you
- not that kind of love
- prince of darkness
- time to kill
- chop chop chop
- gail
- roses on white lace

89 trash
- poison
- spark in the dark
- house of fire
- why thrust you
- only my heart talkin
- bed of nails
- this maniacs in love with you
- trash
- hell is living without you
- im your gun

91 hey stoopid
- hey stoopid
- love is a loaded gun
- snakebite
- burning our bed
- dangerous tonight
- might as well be on mars
- freed my frankenstein
- hurrican years
- little by little
- die for you
- dirty dreams
- wind up toy

94 the last temptation
- sideshow
- nothings free
- lost in america
- bad place alone
- your my temptation
- stolen prayer
- unholy war
- lullaby
- its me
- cleaned by fire

kaynak borcu arşiv, isteyen olursa paylaşırım.
pıncooper' ın cooper' ını kendisinden çaldığım ve çok sevdiğin müzisyen...
Diskografisi de kendisi kadar büyük olan müzik adamı. Sahne şovlarının ilahı.
(bkz: helikopter)
(bkz: serbest çağrışım engellenemez)
sahne sovlarının kralını yapan adam. sevilesi, dinlenilesi, saygı duyulası şahsiyet. bugünün emocu lise gençliğine bir tanıtmak gerek bu adamı ama uğraşmaya değmez.
her belgeselde, her röportajda heavy metal benimle var oldu, heavy metale dair herşeyi ilk ben yaptım, ben "ilk" im, ben şuyum, ben buyum, ben "tek" im diyen adam. ben ben ben eeeh be...
hedbengırs journey'da kendisine hayran bırakan adamdır. şarkılarını falan bilmiyorum belgesel boyunca ara ara gösterilen röportaj yeterli olmuştur kendisini taktir edip büyüksün demem için.
o burunla 467847km öteden bile farkedilebilecek adam. (bkz: teşbihte hata olmaz)
monster of rock adı ile, kingdome comeö the rasmus ve scorpions grupları ile birlikte çıktığı Rusya turnesinin saint petersburg ayağında, 14.06.2009 günü izleyenlerini yaptığı show le yarım yarım yarmış efsane.

o da diğer tüm gruplar gibi iki gitar bir drum show yaptırıp şarkılarını söyleyip parayı cukka etmek varken, sıra kendisine geldiğinde koca sahne dekorunu değiştirtmiş, sahnede kendini asmış, kılıç ve ölüm melekleri ile bizzat savaşmış ve izleyiciler arasına zebaniler salmış, ve nasıl efsane olunur dersi vermiştir cümle aleme.

en son poison u da çalmışlardır ki yeme de yanında yat...
kalbimizdesin alice amca..
bir arkadaşımın kendisi ile dün yaşadığı olayı copy paste yapmadan geçemeyeceğim. buyrun:
Sabah Norveç in başkenti Oslo'da Grant hotelde kahvaltımı yaparken diğer masada bir rock grubu dikkatimi çekti.

yanlarına gittim, konuşmaya haızrlanırken Alice Cooper'ın elinde kahvaltı tabağı ile masaya yaklaştını farkedince Alice babayla göz göze gelip selamlaştık,

Alice baba masada yerini aldı, benden uzakta oturduğu için yakındaki grup elemanına birlikte bir fotoğraf çekebilirmiyiz. diye sordum, Alice baba şuan kahvaltı yapıyor rahatsız edemeyiz dedi. 15 dk beklemen gerek diye cevap verdi.

havalimanına yetişmem gerek, diye biraz üsteledimsede eleman rahatsız edemeyiz şuan diye direeti. Bu arada Alice baba ise hiç sağına soluna bakmadan kahvaltısına gömüldüğünü farkettim, hiç bu adam niye burda bizden ne istiyor gibi bir durumu yoktu, bende siz bilirsiniz deyip havalimanına gitmem gerek diyerek yanlarından ayrıldim...

Bugünden sonra Alice Cooper dinlediğim zaman bu şarkının bende anısı var, kapatın duymak istemiyorum diycem. *

yapmiycaktin bunu bana alice, cok kizdim... vaktim olsa kalmazmiydim 15 dk ama ucaga yetismem lazimdi.
(bkz: poison)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar