1. 1.
  bir hava aracı
  uçağa göre karmaşık bir yapısı vardır
  3 ... aabi
 2. 2.
  Dik inis ve cikis yapabilen tepeden pervaneli ucan tasit.
  1 ... tusu
 3. 3.
  Leonardo Da Vinci'nin icatlarindan biridir. *
  3 ... radament
 4. 3.
  Uzakdoğu insanın icat ettiği pozisyon türü. Anlatmaya kelimeler yetmez. Araştırıp bakmak lazım. Bana pek akıllı insanın yapacağı iş gibi gelmedi açıkçası.
  1 -1 ... elm sokagi tabelasi
 5. 4.
  (bkz: helekopter)
  ... soul forged sin
 6. 5.
  Yerden dikliğine havalanabilen ayrı şekilde yere konabilen tepeden pervaneli uçaklara verilen ad. Helipokterlerin tepesinde ve kuyruğunda olmak üzere iki pervanesi vardır.
  Tepesinde olan dikliğine yükselip alçalmasını, kuyruğunda olan da, yere yatay olarak yol almasını sağlar. iki değişik yönde olan bu hareketi sebebi ile helikopterler, çok dar alanlarda istenilen yere inebilmek özelliğini taşırlar. Hızının da az olması, yolcu taşımanın dışında, çeşitli işleri yapmasına ve çeşitli yerlerde kullanılmasına yol açmıştır. Dağlardaki çeşitli kazalarda, sel ve yangın felâketlerinde, uçak alanı olmayan yerlere posta ve başka şeylerin götürülmesinde, çeşitli askerî işlerde, tarım alanında hasta taşımada kullanılmağa elverişli, bir çeşit hava taksisi özelliğinde araçlardır.
  -1 ... destination unknown
 7. 6.
  fırlatma koltuğu olmayan hava aracı.
  ... brian o conner
 8. 7.
  Antalya'da iki günden beri devam eden ve hala söndürelemeyen yangın nedeniyle üzerimizden geçip duran ve bize her geçişinde, o ormanlarla içimizin de yandığını hatırlatan hava aracı.
  ... lekmen
 9. 8.
  eski yunanca'da güneş anlamına gelen "helios" ve kanat anlamına glen "ptera" sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşan sözcüğün asıl anlamı da büyük olasılıkla "güneşe yükselen kanatlar" ya da "güneşkanatlı" imiş.
  3 ... gossip girl
 10. 9.
  pornoda bir pozisyon. burada pervaneyi erkek oluşturur ve eylemi gerçekleştirirken 360 yapması şarttır.
  -2 ... notrinova