Parayı sevmeyen biri için bile paranın önemli olduğuna dair bir hayat hikayesine sahiptir. Doğanın kanununa aykırı işler yapan çok bilmişlerden biri.
istanbul da iyi bir ailenin iyi bir eğitim almış çocuğu. gençliğinde sol fraksiyonlara katılmış kendi tabiriyle robin hood culuk oynamış romantiklerden. ama hep uyumsuz rahatsız. sonra cezaevi alkol ve sokaklar.

herşeyi bırakıp 3,5 yıl sokaklarda hatta aşiyanda bir mezarda evsiz olarak yaşar. o mezara ateist girdim sufi çıktım diyor kendisi. hep bir yemek ve çamaşır getirenim oldu diye de ekliyor. istanbul da kimse açlıktan ölmez korkmayın diyor.

sonra tedavi görüyor ve derviş baba isimli istanbul da pek çok şubesi olan merkezi balat taki tamamen hayır ve yardımlarla dönen sokaktaki evsizlere yoksul ailelere meczup insanlara yardım etmek isteyen insanları biraraya getiren derneği kuruyor. para kabul etmiyor. doyurmak giydirmek çocuksa eğitim vermek yıkamak barındırmak vs gibi kişi nasıl yardım edebileceğine inanıyorsa o şekilde yardım ediyor.

Karanlık gecede karanlık kuyunun dibindeki ayağı kırık karıncanın rızkından biz sorumluyuz. beni aşiyan daki o boş mezardan çıkarıp nihayet tedavi etmeye ikna eden cümledir bu diye de ekliyor.

hala yaşıyorsak mutlaka bir anlamı vardır.
tedx konuşmasını her dinledikçe hayran kaldığım insan değişik bir hayat yolculuğu olmuş cesaretine düşüncelerine gıpta ile baktığım harikulade adam.
türkiyedeki en iyi ted konuşması belki de bu adamınki.

içten bir hikaye. buhranın doğurduğu bir yardımsever.

güzel insan.
kendisini ve yaptıklarını anlattığı bir video.
bir derviş mantalitesinde ama öyle değil.

https://youtu.be/Py18Ph20e1U
Asıl adı Ali Karaahmetoğlu olan değişik kişilik. hikayelerinde oldukça fazla tutarsızlık ve hatta yerine göre tezatlıklar var. özellikle ballandıra ballandıra anlattığı ve kendisini de meşhur eden "tekkede içme" olayının tamamen uydurma olduğu ve bahsi geçen camide şahsın anlattığı isimde bir hocanın çalışmadığı anlaşılmıştır. muhtemelen bir iki videosunu izleyip çok fazla etkilenen arkadaşlar direk eksiyi basacaklar bize ama fark etmez.

bir mimar olduğunu söylüyor, bir mimarlık eğitimi aldığını, bir müteahhit olduğunu söylüyor vs. özellikle yedirmeye çalıştığı bazı mesajlar var ki efsane. Misal henüz 16 yaşında ikendevrimci solcu militan gibi bir şey olduğunu söylüyor ve eylem olarak da ilaç kamyonları, gıda kamyonları çaldıklarını, gıda depoları patlatıp malzemeyi fakir semtlerde dağıttığını söylüyor. bu arada kendisinin de yalıda yaşadığını falan anlatıyor.

neyse işte, soy isini bile gizleyen ailesine ulaşılabilecek her türlü bilgiyi gizli tutan şarlatanımsı bir şey. neticede herkes ekmeğinde, çok da gömmemek lazım adamı.

bu yazıyı okuyorsan ali denizci vallahi tebrik ederim seni. ne güzel kurgulanmış hikayelerin var, ne güzel de gemini yürütüyorsun.