bugün

seküler yaşam tarzının ve laikliğin en büyük destekçileri olmalarına rağmen dini kimliklerini gerekli gereksiz her ortamda vurgulamaları tezat oluşturuyor.
görsel
görsel
görsel

Bazen çok saçmalıyorsunuz kardeşim.
sorduğun zaman müslümanız deyip islam dininin farz ibadetlerinin hiçbirini eda etmeyen yüzyıllardır anlaşılamayan türkiyedeki azınlık topluluktur. evet..
yurdumuz mozaiklerindendir.
Dini easy modunda yaşayan insanlara verilen sıfat.

Sünniler de hard modda yaşamaktadırlar.
insanları sınıflandırmayı sevmem ama cidden çok güzel insanlar bunlar, o kadar hoşgörülü ve medeniler ki severim, iyi de anlaşırım çünkü neden anlaşmayayım.
sürekli mumsöndü iftirası atılan iyi ve sıcakkanlı bir topluluk.
Alev nasıl?
Alevi şöyledir alevi böyledir diye boş laklaka gerek yok. Her adamın iyisi de var kötüsü de.. Kafası basan bunu böyle kavrar diye tahmin ediyoruz.
Alevilik her yerdedir.
Türkler neredeyse.
MHP'liler bunu bir türlü anlamaz, komando der ve Alevi öldürtürler.
Ya Medet ya Ali?
Kerbela'daki acımızı dindir haykırışıdır.
muhafazakar bir ailede tasavvuf ehli biri olarak büyüdüm. etrafımdaki arkadaşların çogu aleviydi. alevilerin yaşantısı hayat tarzlarına hiç girmeyecegim, zaten her platform da bu konu hakkında bahsedilmiş. benim deginmek istediğim başka bir husus var.

tasavvufta bir sistem vardır, tasavvuf ehlinin bir amacı vardır bu yolda, o amaç ise "öze inmektir" ben işte bu "öze" inmeyi alevi türküleri dinleyerek saglamaya çalışıyorum.

benim şu anda veya nice tasavvuf erbabının yapmaya çalıştıgı, öze inme olayını bu alevi türkülerinde buluyorum.

allah aşkına bir baksanıza bizim şu illahi dediğimiz zikirli sözlere.

biz gidiyoruz cennete cennete
muhammedin dügünü var cennete cenette

bu nedir ya! bu kadar basit mi abi kendimizden emin olmak. her şey hallolmuş hesap nizam her şeyi geçmişiz, cennete resullun dügününe gidiyoruz.

ama alevi türküleri, sözleri öyle degil işte. insana hiçligi, yoklugu çileyi anlatır. mesela uzaklardan erkan ogurun sesi yankılanır eksiklik kendi özümde diye. veya bir nesimi sedası gelir tepelerin ardından rızkımı veren hüdadır kula minnet eylemem diye.
sonra mahsun-i şerifin sazı uzaklardan gelir NEM KALDI diye.

bahsettiğim parçaların içeriginin sadece bir kıtasında geçen sözler bile saatlerce tartışılacak sözler. bana yoklugu anlatan hiçlige doyuran sözler. sen hiç bir ilahi içerisinde duydun mu eksikligi kendi özünde arayan bir cümle. varsa yoksa cennete gidiyoz, altından kaplarla çesmesinden su içiyoz. bu kadar basit işte...ve onunla duygulanıp kibirli bir halde inanmayanların halini düşünüyoruz.

yok öyle bir dünya işte. çünkü cennet ucuz degil cehennem luzumsuz degil

aleviler yoklugu sıkıntıyı çeken insanlar benim gözümde. özü bulan insanlardır benim nezdimde. yaşam şekilleri inançları beni hiç ilgilendirmez, bize onlardan kalan hoş türküler yeter bana.
çok ezige kapak olan topluluk.
görsel
artık islamın 5 şartına uyması gereken oluşum olup mensubu olmadığım aralarında bulunmadığım için allaha şükür ettiğim topluluktur.
merak ettiklerimi sormak istiyorum. varsa aranızda yeşillendirebilir mi?
Değilim ama sor cevaplarım.
dedelerinin tipi hemen hemen görselde görüldüğü gibidir. hiç değişmezler.

görsel
Gerçek vatanseverlerdir.
türkiyenin ilerlemesine en büyük takoz olan oluşumdur. allah beni biliyor bunlardan kim varsa nefret ediyorum evet..
(img:#2006699)
Eskiden kız alıp vermede çok sıkı kuralları ve kısıtlamaları olan mezhep. Artık daha esneklermiş.
iyi olmalarının sebebi ;

Şov ibadeti yapmazlar, iyi insan olmayı ibadet görürler.
bir arkadaşım kendileri için "eski erkek arkadaşımın köyünde çok güzel karşılanmıştım şahsen hiç de mezhep sorunu olmadı ailesiyle de yemeğime, çayıma varana kadar soframa konuldu." demişti.

ben de ona "inanamıyorum. yemeğine, çayına kadar koymuşlar kızın köyde görüyor musunuz? o derece seviyorlarmış demek ki. e o zaman evlenseymişsiniz. gelipte bazı sözlüklerde "32 yaşında kocişsiz sözlük yazarı" gibi başlıklar açmazmışsın hem de. ne dersin? demek ki bir sorun olmuş aranızda ne yazık ki. belli bir tribün edinmek için yaz, çiz, söyle bunları burada tamam. kadın olduğun için bazı köy adetlerini bilmiyorsun. genelde köy insanları çocuklarının dışarıdan, pek hazmedilmeyen türden kadın getirmesiyle gurur duyarlar, el üstünde tutulursun birkaç ay ama sonrasında çocukları da o gururu doruklarında hissedince ne yazık ki ayrılır. "32 yaşında koçişsiz kadın" gibi başlıklar açılır sözlüklerde sonrasında..." demiştim ve küstü.

bu entry'de kendilerinden de bahsettiğim olmuştu...

(bkz: hazreti muhammed/#43214509)

ha bir de unutmuşum. şu alttakinde de kendilerinin aydın yüzünden söz etmiştim...

(bkz: alevilerin türkiyenin aydın yüzü olduğu gerçeği/#43193333)

bu arada ataları şahkulu, celali, koçgiri isyanlarını yapmışlardır. bu isyanlarda kendilerinden olmadığı için katlettikleri yüzbinlerce sivil olmuştur. tarih unutmaz.

daha çok şey yazarım buraya ama sözlük yönetimi ve gerçek yüzünü ortaya çıkarmamam için yırtınan birkaç arkadaş kızar. o yüzden tek bir şey diyeceğim. geneli yavuz sultan selim'den nefret ederler, iftiralar atarlar ama yavuz sultan selim olmasa şuan hepimiz iran'a bağlı ve şii'ydik. inanmıyorsanız 02:35 sonrasını izleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=v1d_OI1V2BQ

hatta tanıdığım bir tanesi var, sürekli ama sürekli yavuz'a saldırıyor. sonrasında gelip hiçbir şey yokmuş gibi mezheplere inanmıyorum ama aleviliğe yakınım diyor üstüne. e pkk'ya en çok yardımları yapan, bebek katilini besleyen, saklayan kasım süleymani ve türk düşmanı iran'a övgüler yağdırman ne iş? bir de iftira atıyor "yavuz kanuni'ye zehirli kaftan yolladı, giydirmeye çalıştı" diye. tek oğluna yapmış bunu yavuz yani. daha kötüleri de var da tek bir örnek veriyorum. buradan da anlıyoruz ki muhteşem yüzyıl izleyip tarih bilgisini oradan almış insanların yazıp çizdiği oluyor. muhteşem yüzyıl izleyip tarih bilgisinin olduğunun sanan cahil yobazlar her kesimden çıkıyor yani. gerçi o dizinin yapımcı ve senaristi de ataları osmanlı'ya karşı çıkan şahkulu isyanı'na katılanlardanmış. araştırınca bu çıkıyor. hatta aralarında anlaşmışlar gibi her yerde bu yalanı yayan mezhep faşistleri mevcut. neyse ne. örneklendirerek sabah etmek istemiyorum gecemi.

https://galeri.uludagsozluk.com/r/2014992/+

genelde mezhepçi olmadığını, ateist olduğunu iddia eden ama dinini yaşayan kitlelere ak parti bahanesiyle küfürler edenlere, aşağılayanlara şüpheli gözle bakıyorum. osmanlı dönemine hakaret eden, iftiralar atan birileri varsa, atalarının yaptıkları isyanlar başarılı olmadığı için nefret ediyordur diye düşünüyorum. daha uzar bu tarihsel konular olarak, kökenlerine kadar. neyse.
bir mesheptir. özellikle emevi islamının günümüz temsilcileri tarafından çok uğraşılmaktadır.
islam dininde 5 mezhep olmamasına rağmen kendilerini 5 mezhep olarak ilan eden topluluktur.