bugün

sünni misin?

hiç böyle soran bir aleviye rastladınız mı? bu soru genellikle art niyetli ve gereksizdir. tepki gösterilmesi de normaldir.
soran kişiye ve sorma şekline göre her soru can sıkabilir pek tabii.

göt müsün?
Salak bir soru tarzıdır.
Hiç avrupada ve hristiyanliklar da katolik misin ya da ortodoks musun diyeni gormedim.
Lan insan mısın diye sana sorulmasi gereken sey asil.
Malum insan olan insan boyle sormaz.
dün sabah kahvaltı için oturduğum tokat niksar da telefondan izlediğim facebook vatch görüntülerini gören saçma sapan cuhape konuşmaları duyan mekan sahibinin kısık sesle kulağıma eğilip bana sorduğu sorudur. değilim deyince adam millet ittifakına saydırmaya başladı. gerçekten çok yazık..
inançsızmışım ama Allah'ın var olduğunu, islam'ın hak din olduğunu biliyorum.
Değilim ama oolmayi isterdim.
Birine sorulması gereken ilk soru bence insan mısın olmalı. insanım derse hemen güvenmeyin. Herkes yalan konuşabilir. insan olmaya çalışıyorum derse ona güvenin. Çünkü yaşam olmaya çalıştığın şeyin bir yansımasıdır. Bir öğrenim sürecidir. Neye inandığından ziyade doğruyu arama kavgasıdır. Herkes yanlışlar yapabilir önemli olan ders almaktır. Öğrenme sürecini bitirmeyen varlıkların empati duygusu da sürekli gelişir. insan değilim derse ona güvenin ama uzak durun. Bir şeyi kabullenmek gerçek bir olgunluk olsa da düşünebilen bir varlık olmadığını reddeden biri size zarar vermekten geri durmayacaktır. Alevi olun Sünni olun ne olursanız olun önce insan olmaya çalışın derim naçizane. Ne kadar başarabilirsek başaralım çabalamak başarmışlığın yarısıdır. Zaten bu olgu başarılabilecek bişey değil. Yolda olun yeter.
Yav sivaslıyım diyorum alevi misin diyorlar, özümüzü reddetmek bize yakışmaz diye evet diyorum, alnımızda mı yazıyor kardeşim alevi olduğum. Hayır belki yezit soyu var bende.
Alevi hazreti Ali'yi sevenlere deniyor ise evet bende aleviyim Hz Ali peygamber efendimizin yeğeni onu çok severmiş islam'a büyük hizmetleri var yiğit ve adalet li bir zat mış.
En az 1000 yıldır.

Allah! Muhammed! Ya Ali!
yok ama çok alevliyim.