bugün

yok ama çok alevliyim.
En az 1000 yıldır.

Allah! Muhammed! Ya Ali!
Alevi hazreti Ali'yi sevenlere deniyor ise evet bende aleviyim Hz Ali peygamber efendimizin yeğeni onu çok severmiş islam'a büyük hizmetleri var yiğit ve adalet li bir zat mış.
Yav sivaslıyım diyorum alevi misin diyorlar, özümüzü reddetmek bize yakışmaz diye evet diyorum, alnımızda mı yazıyor kardeşim alevi olduğum. Hayır belki yezit soyu var bende.
Birine sorulması gereken ilk soru bence insan mısın olmalı. insanım derse hemen güvenmeyin. Herkes yalan konuşabilir. insan olmaya çalışıyorum derse ona güvenin. Çünkü yaşam olmaya çalıştığın şeyin bir yansımasıdır. Bir öğrenim sürecidir. Neye inandığından ziyade doğruyu arama kavgasıdır. Herkes yanlışlar yapabilir önemli olan ders almaktır. Öğrenme sürecini bitirmeyen varlıkların empati duygusu da sürekli gelişir. insan değilim derse ona güvenin ama uzak durun. Bir şeyi kabullenmek gerçek bir olgunluk olsa da düşünebilen bir varlık olmadığını reddeden biri size zarar vermekten geri durmayacaktır. Alevi olun Sünni olun ne olursanız olun önce insan olmaya çalışın derim naçizane. Ne kadar başarabilirsek başaralım çabalamak başarmışlığın yarısıdır. Zaten bu olgu başarılabilecek bişey değil. Yolda olun yeter.
Değilim ama oolmayi isterdim.
inançsızmışım ama Allah'ın var olduğunu, islam'ın hak din olduğunu biliyorum.
dün sabah kahvaltı için oturduğum tokat niksar da telefondan izlediğim facebook vatch görüntülerini gören saçma sapan cuhape konuşmaları duyan mekan sahibinin kısık sesle kulağıma eğilip bana sorduğu sorudur. değilim deyince adam millet ittifakına saydırmaya başladı. gerçekten çok yazık..
Salak bir soru tarzıdır.
Hiç avrupada ve hristiyanliklar da katolik misin ya da ortodoks musun diyeni gormedim.
Lan insan mısın diye sana sorulmasi gereken sey asil.
Malum insan olan insan boyle sormaz.
soran kişiye ve sorma şekline göre her soru can sıkabilir pek tabii.

göt müsün?
sünni misin?

hiç böyle soran bir aleviye rastladınız mı? bu soru genellikle art niyetli ve gereksizdir. tepki gösterilmesi de normaldir.
bir diğer versiyonu için (bkz: çetmi misin)
Diğer tüm ırkçı, mezhepci sorular gibi gereksiz bir sorudur.
gücenilmemesi gereken soru. alevi olmak kadar gururlu bir şey yoktur.
Hayır, değilim.

(bkz: net)
eskiye nispeten artık insanlarımız tarafından aşılmaya başlandığını görüyorum.
insanları diline dinine ırkına göre yargılamanın önsözü.
sünnilik sorgulamayan halkın alevilik sorgusu.
iki yüzlülük.
"Evet, Bi sorun mu var ?" diye cevaplayacağım soru.
Nerelisin sorusuna "sivas" cevabını verdiğimden ötürü çoğu zaman devamında sorulurdu bu soru. "Sanane be sanane" desem de içimden, bişey demezdim. Yok derdim. Ama alevi olsam gücenirdim. Başkasına sünni misin diye sorulduğu görülmüş mü de alevi misin diye soruyor bu millet? Niye bu kadar ayrıştırıyoruz kendimizi kendimizden, anlamıyorum.
"Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse evet çoğu kişiden daha çok aleviyim." diye cevap vereceğim sorudur. bana sormazlar zaten bu soruyu.
Genelde sorulan soru.

- dini bir muhabbet geçer. Ben de düşüncelerimi söylerim -

- bunları nasıl öğrendin?
+ şii mezhebindenim ben o yüzden.
- o ne demek?
+ sünni değiliz demek. Sizden farklı düşüncelerimiz var.
- yani alevi misin?
+ evet.

Bilenler bilir şiilik ile alevilik aynı şey değildir. Ama hz. Ali ayağına evet diyorum işte. Adama şia, şii, caferi falan nasıl anlatabilirsin ki.
evet diye cevaplayacagim sorudur.
(bkz: ben karşının taksisiyim)
Değilim ama olabilirimde.