bugün

nefret edilen alerji. hayat karartır.
benim bie teşhisim de: insanları nemli havada çok daha fazla etkilemesidir. ben güneyde, deniz kıyısında 18 yıl yaşadım ve bu hastalık yaz kış demeden hayatımı kararttı resmen, ailemin tüm tedbirleri, ilaçlar, temizlik konusundaki hassasiyete rağmen. üniv. için iç anadoluya kurak iklime gittiğimde orda hiç bu alerjinin etki göstermemesi beni cidden çok şaşırttı. evde kalıyodum ve açıkçası yerde topak topak toz olmasına rağmen bi kere bile hapşurmuyordum. bu dertten muzdarip kişilere ilerde yaşamak için kurak iklimi seçmelerini öneririm,hatta yapabiliyorlarsa hemen kurak iklime göç etmelerini.
Toz, deterjan, parfüm, mevsim değişiklikleri, aklınıza gelecek tüm kimyasallara alerjim var. Her ayın 10 günü grip gibi geçirmeme neden olur. Gözlerim kızarır, burun akıntım olur, sesim değişir. Tek çare eden allergodil burun spreyi.
sonunda alerjimin nedenini keşfettim. önce ki senelerde nerdeyse hergün burnum akıyordu. zaten hayatının içine ediyor sağolsun bu alerji. ders mi çalışacaksın burnunun akıntısından çalışamazsın, insanlarla konusurken burnun akar o sırada da peçeten olmaz utanırsın peçete istersin filan. fakat son 1 senedir yok. nedenini keşfettim sanırım. geçen sene liseye gidiyordum. doğal olarak erken kalkıyordum. kalkar kalkmaz direk bir hapşuruk sonra burun akıntısı. ama bu sene üniversitede ikinci öğretim olduğum için uyku sorunum yok. burnum felan akmıyor. fakat bir gün erken kalkayım alerji başlıyor. tüm nedeni buymuş sözlük erken kalkınca vücut kendine gelemiyor herhalde direk toza tepki gösteriyor.
Deloday bağımlısı olursunuz,sürekli elde peçeteyle gezersiniz,grip misin sen sorularına maruz kalırsınız,sağlık ocağındakilerle akraba olursunuz.
reçetesini yazayım;

I. Aerius tb s1x1
II. Nasonex burun spreyi s1x2
nisan mayıs ayları gevşer sümük yayları.
günde 300-400 kez hapşırtan (ama öyle böyle bir hapşırma değil sanki scream vokal yapıyorum sanırsınız), 20 litre damacanayı doluracak kadar burun akıntısı yapan, yaz kış dinlemeyen orospu çocuğu hastalık. kanser olmayı tercih ederdim. okul ve sosyal hayatımın içine etti. yakında burnumu keseceğim.
hayattan soğutan illet. bıktım lan bıktım. her gece ilacımı içmezsem öbür gün pert. çaresi devası da yok. bundan kurtulmak için tüm servetimi veririm yeminle.
doktorumun bu hastalık teşhisinden sonra ''kedilerini evden atacaksın'' demesi üzerine hadi len oradan kendimi sokağa atarım yine atmam kedilerimi dediğim hastalıktır.

not: atmadım, ölmedim yaşıyorum arada ard arda gelen hapşuruklar dışında bir sıkıntı olmadı.
Yeşil kapaklı burun fısfısımla beraber bir nebze katlanabildiğim alerjik.
günde 2 çay kaşığı çörek otu çiğnenip su ile yutulmalıdır.
Sinüzit le birleşince sağlam kafa yaoan hastalık.
allahın belası,hayattan,bahardan soğutan bir illet.
kışın burnun akmaz,baharda sürekli burun silersin.
hapşırmaktan gözünü açamazsın.
2 dk dışarıda oturup,hava alamazsın.
piknik yeşillik hiç söylemiyorum bile.
tedavisi de yoktur bunun sadece ilaçlarla minimum düzeye indirebilirsin.
neyse,burnum kaşındı yine.
genizin yanmasına da sebebiyet verir. üzer insanı. nefes aldırmaz. mutsuz eder. bahar dönemlerinde daha çok gözlemlense de alerjenlerle temas halinde olduğunuzda hep tekrarlar. tam olarak geçmez. tarafımdan kaynar isimli bir karışımın iyi geldiği gözlemlenmiştir. tavsiye edilir. aktarınıza sorunuz.
uyku uyutmaz, sinirden çatlatır, kaşıntı ve hapşuruk, ah bide bunların üstüne göz kaşıntısı. napak ne istiyosun ölek mi?
19 yaşımda yakalandığım hastalıktır. Artık baş etmeyi öğrendik tabi biraz.

Çevrenizdeki alerjenleri uzaklaştırmak için bazı öneriler:

Klimalardaki filtreleri her ay değiştirin,

Polen mevsiminde pencere ve kapıları kapalı tutun,

Evinizin içindeki bitkileri uzaklaştırın,

Evinizde tüylü hayvan beslemeyin,

Kuştüyü yastık, yün yastık, yorgan, yatak yerine sentetik olanlarını kullanın,

Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.

Ben kestine ilaç kullanıyorum. her gün bir tane yeterli oluyor. önemli olan yattığınız yer. özel alerjik yorganlardan alabilirsiniz bu yüzden. Şikayetleri oldukça azaltıyor.
insanın hayatını siken illet.
allerji testi yaptırana kadar g.tümden kan alan, sonra ilaçlarla minimuma inmiş gibi yapan hastalık. ilaç kullanmadığım halime göre daha az hapşuruyorum burun akıntım yok denecek kadar az. ama gel gör ki ilaç da alsan gözüne bi dokun ufaktan ufaktan başlıyor kaşınmalara. kendimce tedavi olarak gözlerime gün içerisinde dokunmamaya ozen göstermeyi seçtim. kaşırsam da direkt soğuk uyguluyorum.

bu arada maske kullansak dışarı çıkarken daha da rahat eder miyiz ki düşünüyorum ?
klimaya bayılan bir hastalıktır.
anasını silktiğim hastalıktır.
öncelikle bu mesajı yazmadan bir kaç saat evvel intihar etmemek için zor tuttum kendimi.. bu illet öyle bir şey ki anlatılmaz yaşanır, sadece yaşayanlar ve allah bilir. allah bu işkenceyi kimseye yaşatmasın diyorum. gel gör ki biz yaşıyoruz..
hastalığımın ne olduğunu internetten araştırıp öğreneli 1 hafta olmadı. geçmiş yıllarda yine bu dönemlerde(ağustos-eylül) aynı eziyetleri yaşıyordum fakat zahmet edip hastalığım neymiş ne değilmiş diye araştırmıyordum. en fazla doktora git, sana ne verirse onu kullan, geçerse iyi olur geçmezse de olduğu kadar diyerek bu sıkıntılı dönemleri atlatmaya bakıyordum. bu yıl ise alerjik rinit, halk arasında saman nezlesi olarak bilinen bu kronik hastalığın belirtilerinin bende fazlasıyla var olduğunu gördüm ve öncekileri unutturacak kadar şiddetli bir şekilde bana çektirdi ve çektirmeye devam ediyor. şu an gecenin yarısı ve ben silmekten şişmiş, bir deliği tıkalı, aynı zamanda kanamakta olan burnum, kevaşeye dönmüş geniz-gırtlak bölgem ve en beteri de ovuşturmaktan neredeyse kör edeceğim kaşınma manyağı gözüm ile birlikte çaresizce uykumun gelmesini bekliyorum.1 hafta evvel doktora gittim tüm belirtileri anlattım o zaman adını bilmediğim hastalığım için halen umutluydum fakat bana verdiği tablet hapların bitmesiyle birlikte umutlarımda bitti.1 gün ilaç kullanmadım tekrar azdı hastalık. kodumun doktorları sorunu çözmüyor ya da sorunu çözmek için ne yapmamız gerektiğini anlatmaya zahmet etmiyor geçici olarak hastalığın etkisini azaltacak hapı spreyi yazıp siktir ediyor. ne yapacağız tüm bu dönemi ( tüm yıl süren bile varmış ) ilaçlara bağımlı şekilde mi geçireceğiz. bana verdiği hap hemen bitti ben yarın gidip eczaneye kafama göre sprey alıcam geçen yıl doktorun verdiği allergodil ve rinoclenil sprey kutuları hala duruyor böyle pezevenk doktorlara gidip zaman kaybedeceğime, internetten benimle aynı kaderi paylaşmış insanların yazdıkları yazılar doğrultusunda hareket ederim. allah'a şükür benim ki sadece 1 dönemlik 1 ya da 2 ay süren (ki bu bile yazının içine sıçmaya yetiyor) cinsten, birde tüm yıl boyunca devam edenleri düşünemiyorum bile gerçi onlarda alışmıştır ya da parayı basıp şu rhino light gibi kalıcı tedavileri olmuştur, olmakta lazım aslında ileri de astıma dönüşebileceğini yazanlar var çünkü.
son olarak arkadaşlar şunu belirtmeliyim ki bu azabı yaşayanların içi rahat olsun bir dünya günahımız silinip gidiyor, hesabımızı dünyadayken görüyoruz cehennem yerine burada arınıyoruz, şeklinde düşünceler ile olumlu bir yaklaşımda bulunabiliriz. ben cidden böyle düşünüyorum hani duymuşsunuzdur allah doğum yapan bir kadının tüm günahlarını siler diye..bizim ki de o hesap, doğumdan altta kalır bir yanı yok tahminimce belki daha da beter bilemeyiz, ikisini birden tecrübe eden varsa beni aydınlatsın lütfen ..
insanin hayat kalitesini cok cok dusuren bir hastaliktir. Arka arkaya 50 kez hapsirmak nedir yahu?
(bkz: geldi yine tipini siktiğim)

hayattan soğutan bombok bir şey bu.
Çok can sıkıcıdır çok. Rahat nefes alamamak falan. Şimdi beyine oksijen gitmeyince buralarda saçmalamak işten bile değil.
Insanin yasam kalitesini dusuren pis bir hastalik. Sürekli hapsurma bas agrisi uyku hali fenadir.