Yaptığım değerlendirmeler sonucunda böyle bir düşünceye kapıldım ve sonuçlarını düşününce cidden çok mantıklı ve olası olduğunu fark ettim.

eğer bunlar düşündüğüm şeyi yapıyorlarsa tarihe altın harflerle yazılacak müthiş bir siyasi hamle yaptılar. tutarsa Erdoğan'ı çok ilginç bir şekilde knock-out edecekler, tabi cidden bunu düşündülerse.

arkadaşlar şimdi şu üç konuda bir uzlaşalım. birincisi HDP ne yazık ki ülke siyasetinde yok sayılamayacak bir aktör. ikincisi Hdp kitlesi ile iyi parti kitlesinin aynı anda oy verebileceği Kılıçdaroğlu haricinde bir aday yok, üçüncüsü de Kılıçdaroğlu'nun yıllardır uğradığı karalama kampanyası neticesinde herhangi bir seçimi kazanma ihtimali yok, o loser imajını kimse silemez o imajla da tek başına seçime girse yine kazanamaz.

yani bu durumda ya hdp'nin ya iyi Parti'nin oyundan vazgeçeceksin ki bu durumda seçimi kazanman çok zor olur. veya Kılıçdaroğlu'nu aday yapıp göstere göstere seçimi kaybedeceksin.

ya da şu an uyguladığın şeyi uygulayıp güçlerini böleceksin.

hepimiz biliyoruz ki rte ilk turda bu seçimi alamaz. ama sen de seçimi ilk turda alamıyorsun, aslında alabilecek çoğunluğun var ama o çoğunluğu bir araya getiremiyorsun. eğer o çoğunluğu ilk turda bir araya getiremiyorsan kontrollü şekilde bölüp daha etkin şekilde kullanmak daha akılcı bir hareket oluyor.

işte o yüzden iyi parti ittifaktan ayrılır, milliyetçi kesimin yükselen partileri zafer partisi ve memleket partisi ile ittifak yapar, Mansur Yavaş CHP'den istifa eder iyi Parti'ye katılır ve bu 3 lü ittifakın adayı olur. bu ittifak umudu mansurda gören gençlerin, milliyetçi seçmenin ve ayrıca AKP'ye oy vermekten vazgeçen ancak "reisten başka güçlü aday mı var" diyen, "ben sola oy vermem", "o ittifakta HDP var oraya vermem" diyen kesimin sığınacak limanı olur. oy oranı %30-35 i düşmez.

diğer kanatta CHP diğer sol partileri de yanına alır, kapalı kapılar ardında hdp'den tam desteği alır, CHP'nin kendi kemik oyu + HDP'nin %10-12 lik oyu + diğer sol fraksiyonlardan gelecek oylar derken %35-40 aralığında bir oy toplar.

böyle bir senaryoda RTE'nin üçüncü sıraya düşüp ikinci tura kalamaması çok muhtemel, kaldı ki ilk 2 de olsa bile oy oranlarının 30-35 bantlarında sıkışacağı göz önünde bulundurulursa bu oran güçlü lider RTE imajını yerle bir eden bir sonuç olacak ve ikinci seçimde ciddi bir farkla seçimi kaybedecektir. tıpkı istanbul seçimlerinde olduğu gibi.

eğer dediğim plan tıkır tıkır işlerse muhalefet tereyağından kıl çeker gibi alır bu seçimi. ama eğer düşünce bu değil de şahsi ihtiraslarsa veya adaylar üzerindeki anlaşmazlıksa vah bizim halimize.
Aklımı okumuş başlık ve içeriktir. Olabilir, neden olmasın.
akşener de egosu yüksek birisi. ama daha da önemlisi kadrosu onu yönetiyor. partisine tam hakim değil bence.
chp'nin emanet ettiği 15 vekil ve hdp'nin oylarıyla meclise giren iyi parti tam bir siyasi dehaymış amk. iyi ki meclise girmiş. yoksa heba olup gidecekmiş az kalsın.
Planlı değil ama buraya geleceği belliydi.

Kadın masa kurulduğundan beri iki belediye başkanını işaret ediyordu halktan aldığı bilgi ile doğru yaptı helal olsun.
Kk adaylık pr'ını epeydir yapıyordu fakat akşener kritik bir anda masayı devirdi.

Reddedileceğini bile bile iki başkanı göreve çağırdı.

Akşener kalibresi yüksek bir siyasetçidir hafife alınmamalıdır.

Muhalefetin akşener i de karşısına alarak kazanma şansı yoktur, haliyle iş bitmiştir.

Büyük tablo 3-4 yıl sonra ortaya çıkar. Şu anki görünüm akşenerin seçimin kazanılmasına kesin gözüyle bakan etnik-mezhepsel ittifakı yatırdığıdır.
Mhp'nin yüzde 10'larda olduğunu iddia edenlerin siyaset gurusu kesildiği başlık. Şaka bir yana bana da mantıklı geldi okuyunca.
--spoiler--
hdp nin oyları ile mi? hayal mi görüyonuz. hdp baraj altı bir parti chp ayakta tutuyor. meclise girebilseler yıllarca bağımsız zorlamazlar.

az siyaset takip edin bro.
--spoiler--

senin takip ettiğin siyasetin ben. mabadımızdan uydurmuyoruz evladım. hdp'liler meclis kürsüsünden iyi partililerin yüzlerine haykırdılar lan. daha ne yapsınlar amk.

(bkz: https://www.youtube.com/watch?v=ulcvO9KUXEY)
20 milyon insana şu şarkıyı hediye etmiştir:

https://m.youtube.com/watch?v=uVUklqNr2vg
taa baştan belli değil miydi ? görevini başarıyla ifa etti ve karargaha döndü !...
aklımda deli düşünceler... hdp nin desteği şart.. bu iyi partiyi yıpratacaktı.

belki hdp yi dahil etmek ve hdp seçmeni arasında meral masada olduğu sürece oy vermem diyenleri chp altında konsolide etmek,

kendi aday olarak kitlesini seçime kadar tutmak ve erdoğandan oy çalmaya çalışmak,

2. turda, kılıçdar ve rte kalınca kılıçdarı desteklediğini açıklayıp seçimin kahramanı olmayı ve bu süreçte rte nin kozunu düşürmeyi planlamış olabilir

dedim ya deli düşünceler..
Planlı olduğunu düşünmüyorum.
Planlı olsa güntekinin özdağa tecavüz kurbanı demesi üzerine ayrılırdı ki çok daha klas bir davranış olurdu.
Bebeler bilmez kk çok sinsi bir heriftir. Baykalı kaset kumpasıyla devirdikten sonra kendisini destekleyen o dönemdeki CHP ağır toplarını birkaç dakika içinde derdest etti. Akşener'in bu kadar kızgın olmasından anlıyorum ki son dakikada hdpyi dayatıp, önceden iyipe vaad ettiklerini geri çekti.
Arkadaş çevrem sağcılardan ne kadar nefret ettiğimi bilir. Meral'e de taktığım pek hoş olmayan bir lakap var. Ancak siyasal islam masasına resti çekmesini destekliyorum. Bu seçim hayatımda ilk kez sağ bir partiye oy vereceğim sayesinde.
Zaten plansız ayrıldıysa tarihin sayfalarında kara bir leke olarak kalacaktır bu halkın umudu ve ekmeğiyle oynadığı için.

ince-aksener-ozdag üçlüsünün bir araya gelmesi çok mantıklı ve kararsız, akp li olup akp ye oy vermek istemeyen, rte den başka lider mı var diyen kesimin oyunu alabilecek ittifak olup gerçekten de rte yi saf dışı bırakabilecek bir güç olurlar.

Üstteki yazarlardan birinin yazdıkları olası senaryolar çok mantıklı.

Olmaz olmaz demeyin. Şu saatten sonra her şey olur artık siyasi arenada.
Planlıdır veya değildir orasını bilemem fakat her iki tarafın trolleri, gazetecileri, sözcüleri konuşmalarına dikkat etsin. Aşırı ve aykırı söylemlerden kaçınsın, ikinci turda birbirlerine destek verecekler. Hangi yüzle oy isteyeceksiniz?
Kadınsı bir ihtirastır.
merak zeki kadın, mağlubiyetin olacağı bu kadar ortadayken güzel bir hamleyle sıyrıldı..
ancak zeki olması onun, karaktersiz ve insan satmakta ki ucuz görüntüsünü değiştirmez.

dürüst ve namuslu olduğundan dem vurulan ancak bir zavallı, kaybeden ve yalan makinası kk bile senden daha şereflidir meral mam.
Akşener masadaki bütün ihanet planlarına onay vermiştir. Kendisi de bu ihanet çetesinin bir parcasi olmaktan gayet memnundu. Kılıçdaroğlu kendi kaprisleri nedeniyle iyi partiyi saf dışı bıraktılar. Iyi parti de mecburen masadan kalmak zorunda kaldı. Yoksa iyi parti seçmeni milliyetçi kitle bir daha asla iyi Parti'ye oy vermez ve zafer partisine gelirlerdi. Iyi parti kendi seçmenini elinde tutabilmek için zorunlu olarak bu hamleyi yaptı. Imamson ve Mansur haine teklif götürdü onlar da türk milletine değil Kılıçdaroğlu na sadık olduklarını belirttiler. Ve iyi parti göt gibi ortada kaldı. Yanlış tercihlerinin bedelini ödüyorlar. Benim görüşüm budur.
Bu iş en baştan beri planlı ve uzun zamandır yapılan büyük bir ajanlık

6’lı masanın dağılacağı baştan söyleniyordu
Dağıtan kişi meral akşener oldu. Bu kişi de kullanılan bir haindir
işi son dakikaya kadar bilerek uzattı ve uzatmaya da devam edecekti
Kendi isteği olsa da olmasa da amacı bu işi bölmek ve baltalamaktan başka bir iş değildi. Artık dostluk iyi parti ve CHP arasında yoktur
CHP’nin belediye başkanlarına destek vererek ortalığı karıştırmaktan başka yaptığı bir iş yok
CHP’yi bölerek kendini ana muhalefet partisi yapmak istedi
Her dengeyi ve isteği kendine çekmek istedi ve tüm süreci kendisi yönetmek istedi, yöneterek bitirecek ve gücü planlı olarak da düşürecekti, belki de önceden ayrıldığı gibi ayrılarak…
ümit özdağ’da açıklamalarıyla bunu yapmak istedi
muharrem ince’de Cumhurbaşkanı adayı olarak bu süreci ikinci tura götürmek isteyecektir bu da baltalamaktan başka birşey değildir
Bundan sonra Millet ittifakını sonsuz destek sürerek, 5’li masaya destek vermek gerek.
Yapması gereken tek şey Millet ittifakını dışarıdan desteklemesi, aday çıkarmamasıdır.
(#46214333)

maalesef ki müthiş teorim Mansur Yavaş'ın veto açıklaması ile terse düşmüş durumda. Ekrem imamoğlu'nu bilmem ama Mansur'un acilen yüzünü milliyetçi cepheye dönüp ateşten gömleği giymesi lazım. diğer türlü seçim altın tepside Erdoğan'ın olacak.
gayet beklenecek bir durumdur. hükümet medyayı, basını, eğitim kurumlarını, hukuku, güvenliği, askeriyeyi ele geçirmiş durumda. bir ülkede bu derece ahtapot misali her gücü elinde tutabilen bir hükümet mecliste yemek yiyip göt şişiren yüzde doksan beşi bir sikime sap olamayan kaypak kişilikli siyasetçileri de neden kukla gibi oynatamasın? muhalefetin bir yığın tiyatrocudan ibaret olması gayet tabii mümkündür.
Komplo teorisidir. Benim kanaatime göre muhalefetten kimse cumhurbaşkanı olmaya istekli değil.herkes topu birbirine atıyor,yok şu zaman açıklayabiliriz,yok daha sonra açıklayacağız,felan feşmekan. Bunların hiçbirinden bir cacık olmaz.
bir çok kişi bu yönde açıklama yaptı. yaptığı açıklamayı dinleyince, böyle bir hazırlık olduğunu düşünmek olası.
tersinden gidersek; bir anda trip atıp böyle bir açıklama yapmak, usta bir siyasetçinin yapacağı şey olmasa gerek.
ben masadan kalkmasına üzüldüm doğrusu. bu şekilde sonlanması daha da üzücü. adaylık konusunda bu derece kararlıysa, bunca zaman toplanıp toplanıp ne yaptınız diye sormazlar mı?
adaylık konusunda itirazını kameralar karşısında usulüne uygun bir şekilde yine yapardı.
mesela; "biz parti olarak adayımızı belirledik ama kabul etmediler. buna rağmen masadan çıkan karara uyacağız." gibilerinde konuşma yapsaydı, kimsenin başı ağrımayacaktı.
her hâlükârda, çok yanlış bir hamle yaptı.