bugün

entry'ler (622)

tetrakromasi

Tetrakromasi, bir kişinin retinasında çoğu insanın sahip olduğu standart üç koni yerine dört koni tipine sahip olduğu bir durumdur. Genetik bir mutasyon sonucu oluşur ve sadece kadınlarda ortaya çıkabilir. Bunun nedeni, kırmızı ve yeşil koni tiplerimizin geninin X kromozomunda olmasıdır (kadınlarda iki X kromozomu, erkeklerde ise bir X kromozomu ve bir Y kromozomu bulunur). Bu, çok nadiren, kadınların " her biri spektrumun biraz farklı bölümlerine duyarlı bir koniyi kodlayan " genin iki farklı versiyonunu alabilecekleri anlamına gelir . Bir erkeğin X kromozomunda genetik bir mutasyon varsa (sadece bir X kromozomu olduğu için), bu onun tetrakromatik yerine renk körü olmasına neden olur.

görsel

Dünyada kaç tane tetrakromat olduğu bilinmiyor. Kadınların yaklaşık %12'sinin retinalarında dördüncü bir koni olduğu düşünülür, ancak fazladan bir koniye sahip olmak, insanüstü renk görüşüne sahip olduğunuz anlamına gelmez. Tetrakromatlar o kadar nadirdir ki, olağanüstü bir renk görüşüne sahip yeni bir kişi ortaya çıktığında, genellikle haber olur.

hekimler göçü

"Hekimler göçü" kendi rekorunu kırdı: Son altı ayda 616'sı uzman, 549'u pratisyen 1165 hekim yurt dışı yolunda.

Sağlık çalışanlarının şiddet, doktor hatası kaynaklı davaların açılması, düşük ücret ve mobbing başta olmak üzere karşılaştığı sorunlar çözülebilmiş değil.

Binlerce doktor devletteki görevinden istifa ederken bir o kadarı da yurt dışının yolunu tutuyor.

Sadece haziran ayında 125'i uzman, 104'ü pratisyen toplam 229 kişi yurt dışına gitme isteğiyle TTB'den "iyi Hâl (Good Standing)" belgesi başvurusunda bulundu.

Göçte haziran ayının ilk 5'i: Anesteziyoloji ve reanimasyon, iç hastalıkları, genel cerrahi, kadın hastalıkları ve doğum, radyoloji

Yurtdışına gitme talebiyle geçtğimiz ay belgesini alan 229 hekim arasında anesteziyoloji ve reanimasyon branşındakiler 13 kişiyle başı çekti.

iç hastalıklarından 11, genel cerrahi ile kadın hastalıkları ve doğum branşlarından ise 10'ar kişi belgesini aldı.

Radyoloji ise dokuz kişiyle beşinci sırada yer buldu.

görsel

karanlık madde

CERN: Büyük Hadron Çarpıştırıcısı karanlık maddeyi bulma hedefiyle yeniden çalıştırılıyor.
Evrenin en büyük sırlarından biri olan karanlık maddenin gizemi, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın (LHC) yarın yeniden faaliyete geçmesiyle çözülebilir.

Bu madde, evrendeki maddenin dörtte üçünden fazlasını oluşturuyor ama bilim insanları hâlâ bunun ne olduğunu bilmiyor.

isviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) bulunan ve dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı olan LHC'nin kapasitesi, karanlık madde araştırması için yükseltildi.

CERN'deki bilim insanları bundan 10 yıl önce 21'nci yüzyılın en büyük buluşlarından biri kabul edilen Higgs bozonunu bulmuştu.

Uzmanlara göre, bu parçacık ve bağlantılı alanı olmasaydı bugün bildiğimiz haliyle evrendeki hiçbir şey var olmayacaktı.

görsel

Dr. Nellist, "Karanlık madde, evrenimizdeki maddenin yüzde 80-85'ini oluşturuyor. Karanlık madde denmesinin sebebi ışıkla etkileşiminin olmaması. Bu yüzden onu göremiyoruz. Daha da ilginci, ne olduğunu da bilmememiz" diyor.

Şimdiye kadar bilim insanları karanlık maddeye ilişkin sadece dolaylı kanıtları gözlemleyebildi. Karanlık madde parçacıkları doğrudan tespit edilemedi.

Bu parçacığın ne olduğuna ilişkin farklı teoriler var.

Bilim insanları arasında en fazla rağbet gören teorilerden biri bunun WIMP ya da Zayıf Etkileşimli Büyük Kütleli Parçacık olduğu yönünde.

yavşak insanların ortak özellikleri

size dost görünüp arkanızdan kötü konuşmaları en büyük ortak özellikleridir.

nil

"Seyhan, Ceyhan, Fırat ve Nil Cennet nehirlerindendir.” (bk. Müslim, Cennet, 26.)

Ebû Hüreyre’nin rivayet ettiği aynı hadis-i şerifin Müsned’deki meâli de şöyledir:

“Dört nehir cennetten fışkırmıştır: Fırat, Nil, Seyhan, Ceyhan.”

Fahrüddin er-Râzî ise Mü’minûn Sûresinin 20. âyetinin izahında ibni Abbas’tan (r.a.) şu rivayete kaydeder:

“Cenab-ı Hak cennetten beş nehir indirmiştir: Seyhun, Ceyhun, Dicle, Fırat ve Nil.”(3)

Üstad Hazretleri bu gibi hadislere dayanarak, Nil nehrinin kaynağının cennetten olduğunu şöyle ifade ediyor:

"işte, bu sırra işareten, bu mânâyı ifade için, hadiste rivayet ediliyor ki, 'O üç nehrin herbirine cennetten birer damla her vakit damlıyor; ve ondan bereketlidirler.' Hem bir rivayette denilmiş ki: 'Şu üç nehrin menbaları Cennettendir.'"

“ Şöyle büyük ırmakların, elbette mümkün değil ki şu dağlar hakikî kaynakları olsun. Çünkü farz edelim ki o dağların tamamı kaya yerine su olsa ve koni şeklinde birer havuz olsalar, o büyük nehirlerin şöyle hızlı ve çok akmalarına, dengeyi kaybetmeden, birkaç ay ancak dayanabilirler. Ve o çok olan masrafa, gidere karşı, çoğu zaman bir metre kadar toprakta nüfuz eden yağmur, kâfi gelir olamaz. Demek ki, şu nehirlerin kaynayıp yerden çıkmaları, âdi ve tabiî ve tesadüfî bir iş değildir kendi kendine olmuyor. Belki pek harika bir surette, Fâtır-ı Zülcelâl onları sırf gizli hazinesinden akıttırıyor.

görsel

türklere türkiyeli demek

el turko diyen de var. ağızlarının payını vermek lazım tabii kim diyorsa. ama meşru dairede.

mükemmel zamanlama

bir şey yapmak için bir durumda veya aktivitede doğru anı yakalama becerisi veya eylemidir .
ingilizcesi: "perfect timing".

Daha çok fotoğrafçılık alanında kullanılsa da, hayatın her alanında karşımıza çıkar.

Aktivitelerden bir örnek video:
https://www.youtube.com/watch?v=4LjskpM73-0

görsel

ahtapotun çiftleştikten sonra kendini yoketmesi

görsel

Ahtapotlar çok küçük yaşlardan itibaren yetim kalmaya mahkum. Zira dişi ahtapotlar yumurtalarını bıraktıktan sonra yemek yemeyi bırakıp kendi kendini yaralamaya, derilerini koparmaya ve dokunaçlarının uçlarını ısırmaya başlıyor.

Yavru ahtapot yumurtasından çıktığında annesi çoktan ölmüş oluyor. Dahası birkaç ay sonra babası da ölüyor.

karpuz ile peyniri zamlar ayırdı

üzüm çıktı mı?

aktivistlerin kendilerini resme yapıştırması

Birleşik Krallık'ta (BK) iki iklim aktivisnin dün gerçekleştirdiği bir eylemdir.

Fosil yakıtlara karşı çalışmalar yapan Petrolü Durdurun (Just Stop Oil) adlı örgütün üyeleri, ressam John Constable'ın başkent Londra'daki Ulusal Galeri'de (National Gallery) sergilenen The Hay Wain adlı tablosunun üzerine kendi versiyonlarını da yerleştirdi.

ust Stop Oil versiyonunda tablodaki nehrin yerini yol alırken, ufukta bacasından dumanlar tüten fabrikalar görülüyor. El arabasının üzerindeki eski bir çamaşır makinesi de dikkat çekiyor.

Protestoculardan Hannah Hunt, "Buradayım çünkü hükümetimiz BK'de birkaç yıl içinde 40 yeni fosil yakıt projesine lisans vermeyi planlıyor" dedi. Daha fazla petrol çıkarmanın mahsul kıtlığına yol açacağını savunan 23 yaşındaki akvitist, "Evet bu resmin çerçevesinde yapıştırıcı var ama hükümetimizin ellerinde kan var" diye konuştu.

görsel

ukrayna da enflasyon yuzde 15

görsel

Adamların bir yıllık dolar/ ukrayna grivnası exchange tablosu. 1 yıl önce 1 dolar = 27.3157 ukrayna grivnası imiş. Şimdi de 1 dolar = 29,2549 ukrayna grivnası.

Bizde ise 1 yıl önce 1 dolar = 8,6937 TL imiş. Şimdi de 1 dolar = 16,9887 TL.

Tabii bizim yakıt fiyatları vs. bir çok başka sebepler var. Ama sadece dolar bazında yüzde 100 enflasyon var zaten.

sözlükte aşırı derecede mal insan olması

bu arada aşırı derecede mal sıfatı bir kişinin çok aşırı mal olmasını mı, yoksa aşırı sayıda kişinin biraz mal olmasını mı betimlemektedir. Aydınlatırsanız sevinirim.

lazlar türk müdür

lazlar bu dünya dan mıdır diye sorulsa yeri olacak bir millettir.

bedelli askerlik

80 nedir? Osmaniyenin plakası., Devlet Bahçelinin memleketi. Burada subliminal mesaj var: Penbe, gönlüm sende. Bana her şey seni hatırlatıyor. vs.vs.

bedelli askerlik

twetterde geyikleri çok. Bir tanesi:
Mareşal olarak mı yapıyoruz?

tartışmasız dünyanın en iyi şakası

https://twitter.com/basim...gunFtSPIioET7h4A&s=19

abd bağımsızlık günü kutlamasında silahlı saldırı

Chicago'nun banliyölerinden birinde yapılan 4 Temmuz Bağımsızlık Günü geçit töreni sırasında gerçekleşen ve en az 6 kişinin öldüğü, 31 kişi yaralandığı olaydır.

görsel

Polisin yaptığı açıklamaya göre zanlı 22 yaşındaki Robert E. Crimo. Güvenlik güçleri daha önce yaptıkları açıklamada bu yaşlarda beyaz erkek bir şüpheliyi aradıklarını belirtmişti.

Şüpheli 22 yaşındaki Robert Crimo

Şüphelinin 2010 model Honda bir araç kullandığı ve silahını bir işletmenin çatı katından ateşlediği kaydedildi.

Olay yerinde bir tüfeğin ele geçirildiği bilgisi de verildi. Silahlı saldırıda vurulan kişilerin yaşlarının 8 ve 85 arasında değiştiği belirtiliyor.

müşteri her zaman haklı mıdır

sorusunu sorduracak olay Çinde yaşandı.

Çin'de adı açıklanmayan bir kadın, eski erkek arkadaşından intikam almak için sıradışı bir yol seçti. Sütlü çay siparişi veren kadın, kuryeden içeceği adamın üstüne fırlatmasını istedi.

26 Ocak'ta Şantung eyaletinde meydana gelen olayda, "Müşteri her zaman haklıdır" ilkesini benimseyen kuryenin, siparişi veren kişinin isteğini gerçekleştirdiği kameralara yansıdı.

görsel

Görüntülerde sarı üniforma giyen ve kafasındaki kaskı çıkarmayan kurye, çayı adamın üzerine fırlatıyor. Bunun ardından, olay karşısında şaşıran adamın önüne bardağı atıp teslimat fişini gösteriyor.

Outlook India'nın Oriental Daily'den aktardığına göre, fişte "O pisliğe karşı kibar olmaya gerek yok. Sadece içeceği yüzüne fırlat" yazıyor.

Adama "Özür dilerim. Sadece müşterinin sözlerine göre hareket ettim" dediği belirtilen kuryenin fişi verdikten sonra hızla uzaklaştığı görülüyor.

denize girerken yanınıza sopa almanıza gerek yok

Halk plajında görülen ve önce köpekbalığı zannedilen ve sonradan balığın Akdeniz Zarganası olduğu anlaşılması üzerine Marmaris Belediyesi tarafından twitter üzerinden yapılan açıklamadır.

Türkçesi: "Köpek balığı saldırısı olacaksa sopa alabilirsiniz. Belediyemiz tarafından acil durumlar için dubaların yanına 10'ar metre ara ile çekpas sopası konulacaktır. Lütfen işi bitince tekrar aldığınız yere bırakınız."

Not. Bu arada logonun renkleri ile ilgili aklımda deli sorular..

görsel

kız sevgiliyi halı sahada kaleye geçirmek

eğer geçiyorsa bu sizi kaybetmemek için herşeyi yapabileceğini gösteren bir durumdur..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.