bugün

1000 kadar akrep türünün yalnız 30 kadarı ölümcül zehir taşımaktadır.
Görünüşünden çekindiğimiz hayvanlardan biri. Yemeyeceği şeyleri neden sokuyor, anlamadım.
Memlekette bizimkiler toz kükürt dökerler etrafa. Yılan , Çayan ve akrep türevleri gelmesin diye.
bir gün akrep zehri çekip arap ülkelerinde yaptıkları gibi kafayı bulursam çok matrak olur.
Nükleer felaketlerden canlı çıkabilen bir hayvanmış.

görsel
rahmetli babam anlatırdı: akrep sokmasına karşı, ordugahda çadırın içine cibinlik kurup, (çadırın tavanından yatağa düşmesini önlemek için) karyolanın dört ayağını su dolu kabın içine koyarlarmış. (yerden yatağa tırmanmasını önlemek için)
Madem yaz geldi:

Yerden tas kaldırmayın aq!
Taşa Oturmanız veya kaldırmanız gerekirse, mesela ateşin etrafına dizmek için vs...

Buraya dikkat!:
Laptop kapağı gibi kaldırmayın! Yani taşın altı size doğru açılmasın!
Tam tersi yapın ki taştan size zaten gelemeyecek akrep diğer yöne doğru kaçsın!

Çok kurak bir yerde değilseniz bir yetişkini öldürmez! Çok kurak yerde ısıdan ve zehirdeki suyun buharlaşmasından dolayı zehiri daha yoğundur.
Yani rizede akrebi siklemem faraza.

Çocuk ise sokulan risk çok yüksek olur hele de kurak yerde!

Bir de kesin olmayan yüzyılların antep civari bilgisi:
Etrafınızda incir ağacı varsa, olmamış, gerrik incirin kopardığınızda akan sütü soktuğu yere sürün!

Öbür türlü büyükbabam, annem dahil bir çok akraba şu an yoktu. Köyde de senede bir iki tane öldürürüm. Hatta anam sanki hamamböceği öldürür gibi öldürüyo terlikle.
Zannımca merkez üssü Malatya olan haşerat.

Yakınca’da bir kafede okey oynuyoruz. Yan masada 4 arkadaş var, 4 tane çay Apo’ya da bi tane fındık diye seslendiler, lan bakıyorum adamlar 4 kişi apo kim? Bi 5 dk geçti tekrar seslendiler, gardaş fındığı sevmedi hele bi şeker getir hele!

Meğer bunlar akrep yakalamışlar, ismine de apo demişler, kuyruğundan masaya bağlamışlar, bi de hayvanı fındıkla şekerle filan beslemeye çalışıyorlar.

Deprem bizi derinden etkiledi lan!
hurri pantheonunda yer alan, isthar ile özdeşleştirilen aşk ve güzellik tanrıçasının sembolüdür.
en son yürüdüğüm hatunun burcu...akrep kadını için söylenen her şey doğru bu arada...
Şuan bulunduğun evde bolca olandır.tasındıktın beri 35tane öldürdüm.
Genellikle diğer böcek türlerine sataşmayan, ancak diğer böcek türlerinin kaşınarak sataştığı canlı.

Mesela akrep sülüğe, peygamber devesine saldırma amacı gütmüyor.
Genellikle diğer böcek türleri ölüme susayarak Akrebe saldırıyor.

Ve sonuç belli..
Akrep win.

Yalnız akrepte ise farelere yönelik bir saldırgan tutum var.
Genelde fareler de akrepleri umursamazken, akrepler farelere sataşmakta.
Az önce mutfağın penceresinin kenarında gördüm. Yavru akrepdi. kıskaçları pencerenin içinden dışarıya çıkmıştı. pencere ile duvar arasında ki boşluğu ev yapmış kendine sanırım.

Penseyi gittim odamdan aldım ve kıskacını pensemin arasına sıkıştırıp dışarıya atıcaktım, kıskaçına pense dokunur dokunmaz topuk yaptı. 1 saatdir ne gören ne duyan var. istanbul semalarında bok rengi, yavru, sağ kıskacının üzerinde minik bir eziklik gören kişi varsa bana özelden ulaşsın. Onu karınca ile besleyip evcil akrep yapacam. Büyüdüğünden zehrini alıp sevmediğim insanın yemeğine katarım. Kötüyüm yine hamd olsun.
çöl şartlarına uyum sağlamış mükemmel bir hayvandır genelde sarı ve siyah renktedir ne kadar büyükse o kadar zararsızdır.
hamamböceği gibi akreplerde radyasyona dayanıklıdır.
Her akrep öldürmez.
Dizine oturtup bizlere sözlüğün ilk yılları hakkında masal anlatsa dediğim yazardır.

Hayvan olarak ise; ayakkabı içlerinde bekleyebiliyor bu o.ç ları ve toprak evlerde çok oluyor. Ayrıca doğurunca çok doğuruyorlar. Evlerden ırak.
birinci nesil yazarlardandır. koştursun efendim sözlükte. *
(bkz: sözlük yazarlarının son entryleri)

(bkz: sizleri tanımak güzeldi)
dişileri yavrularını ilk birkaç hafta sırtlarında taşırlar.
"akrepler etraflarındaki ışığı kuyruklarıyla algılamaktadırlar ve kuyrukları akrepler için ikinci bir göz olma özelliği taşımaktadır. aynı zamanda uv ışını altında parlama sebepleri ise yine vücutlarında bulunan ışık algılayıcılarının bir ürünüdür."

- ya meraktan

görsel
güneydoğu insanı özellikle kırsaldaki kesim bir nebze alışkındır böyle korkunç bir haşerata.
zehirli olma durumunun derecesi ise türe göre değişir, zehirsizi de vardır.
aslında ege ve iç anadoluda da boldur fakat en zehirlileri özellikle adıyaman ve urfada bulunur.
üzerimde artık dövmesi olan.
ne ile, nasıl beslenir merak ettiğim? *
güncel Önemli Başlıklar