bugün

entry'ler (6)

akrep

hurri pantheonunda yer alan, isthar ile özdeşleştirilen aşk ve güzellik tanrıçasının sembolüdür.

dionysos

15 şubat -14 mart zaman diliminde atina ve ionia kentlerinde dionysos adına anthestria ismiyle bir festival kutlanırdı. bu festival, dionysos adına kutlanan en büyük ve en eski şenliktir bu arada...

iskandinav mitolojisi

sevgili (bkz: Neil Gaiman) iskandinav Mitolojisi isimli kitabında, iskandinav mitolojisinin temel taşını oluşturan öyküleri, bir dedenin torununa masal anlatması gibi anlatmış ve iskandinav mitolojisi hakkında gayet tatmin edilebilir biçimde bilgi sahibi olmamızı sağlamış.

lakin, daha iyi bilgi birikimi arayan, daha çok tatmin olmak isteyenlerin raymond ian page'in iskandinav mitleri isimli eserini okuması gerekiyor bence, çünkü her kısımdan ele almış ve okura yansıtmış...

akis

etna yanardağı yakınlarında, aynı ismi taşıyan bir nehrin tanrısı.
italik tanrı faunus ile nypmha symaithis'in evladı...

nehir olmadan önce kyklops polyphemos tarafından da aynı şekilde, umutsuz bir biçimde sevilen nympha galatea'yı sevmiş kendisi, bunu gören polyphemos da akis'i önce bir güzel dövmüş, sonra da kayalarla ezmeye çalışırken ilahi bir güç, yani zeus onu kurtarmış ve akis bir anda nehir oluvermiş.

sinon

akhaların troyadan çekilirken troya'da bıraktıkları casus... troyalıların onu kabul etmesi için çok güzel yalanlar uydurmuştur, "akhalar beni öldüreceklerdi! beni tanrılara kurban edeceklerdi, siz troyalılara kaçıp sığındım..." der, dahası da troyalılrın tahta içeri almaları için birçok yalan uydurmuş bu ağabeyimiz.

troyanın yıkılışında payı büyüktür.

yunan mitolojisi

hakkında en kapsamlı bilgiyi Lexicon Iconographicum Mythologiae Classicae'den alabilirsiniz.