bugün

çelik'in dongi dongi olmadan önceki hayatındaki güzel şarkılarından birisi.

"Şimdi, bir tek şey kalmış becerebildiğim
Bir sevgi, bir sevmek var gönlümün içinde"
çelik erişçi kardeşimizin güzel şarkılarından* biridir.Can fazla gelir sen varken hücrelerimde diyebilmek,bunu düşünebilmek...
demet akalın'ın sarkısı için,
bu yaza damgasını rahatca vurabilecek güzellikte *, tikkylerin dilinde bu yazın kopkop şarkısıdır.
öncelikle

(bkz: affedersin)

günlük hayatta pardon, kusura bakma anlamında kullanılan sözcük
gerçekler acıdır sözüyle felsefeye giriş yapmış şarkı.
zamanında cok çektirmiş şimdi ise geri dönüş yapmış eski sevgiliye hadi cicim başka kapıya demenin şarkısal versiyonudur
nedense diğer şarkılarında da olduğu gibi sözleriyle ibrahim kutluaya gönderme yaptığına inandığım bir demet akalın şarkısı. aşkın açamadığı kapı şarkısı gibi çok tutacağa benziyor, eğlenceli...
nakaratını rteye uyarladığım şarkıdır;

ananıda görmek istiyorum
ananıda alıp gidermisin
sözlerim çiftçiye ağır mı geldi
çiftçiyimi kırdım afedersin
taş gibi bir demet akalın şarkısı..
dinle dinle doyulmuyor, hele klipteki o zıplayan demet akalın pozları klibi tekrar tekrar izlettiriyor.
dinlediğinizde "-bi zamanlar çelik diye biri vardı ..." dedirten şarkılardan biri
http://www.youtube.com/watch?v=OCx3MJiTdbA
yaşlı insanlar tarafından kullanılan genellikle ardından ayıp bir kelime kullanılan sözcük. ör: afedersiniz ben de cırcır olmuşum.
celik'in of cektiren harika sarkisidir, dinlenesi.
çelik'in eski zamanları hatırlatan şarkısı. türk pop müziğinin tam gelişme evresinde çıkan bir parça. anaokulundaydım bu şarkı varken. git gel git gel kulağıma işlemiş, şimdi bulunca bir sevdirik oldum, geçmişi hatırladım.
gönülden dilenecek bir özür için, çelik'ten mükemmel bir fon müziği...

(bkz: çelik erişçi/@cococabana)
yolda çarptığım, ayağına bastığım, başkasıyla karıştırdığım insanlara 'umarsızca' söylediğim sonradan da 'affetme'nin ne demek olduğunu öğrenince sözlüğümden çıkardığım cümle.

(bkz: pardon de kusura bakma de ama afedersin deme kanıma dokunuyo)
2004 tarihli, beşinci demet sağıroğlu albümde yeralan güzel bir şarkı.

sözleri de şu şekilde hatta;

AFEDERSiN

Bak, açıyor yine içime bahar gülleri
Tam kapadım derken eski defteri
Sana sert bakıp sonradan yumuşar gibi
Elimi tutun, aşk kapımda şimdiden belli

Ah aşkım, yeni telaşım
(Of) senden başka derdim çok desem de
inanma, hiç bozulma ama en büyük dertsin
(Ay) afedersin söylemesem içimde kalırdı
(Ay) afedersin söylemesem kalp çok kızardı

Söz - Müzik: Sinan Akçıl
bir de her boka önceden afedersin takısı getirenler var ki yeme de yanında yat. bu modeller soğuk algınlığını bile "afedersin üşütmüşüm" şeklinde ifade etmektedir ki akıllara zarardır. mesela bugün otobüste amcanın teki, yandakine "afedersin biz de acıkmışız" söyledi. o afedersini niye söyledi, amaç neydi kimse anlamadı.

bir teoriye göre fazla kibar olmaya çalışmak kabalıktır. fazla kibar olmaya çalışan abilerim ekseriyetle samimi konuşmalarda çok kaba olabilen insanlar olmaktadır. işbu anlamda bu "afedersin"i çok fazla kullananları da bir kez daha düşünmeye davet ediyorum.
(bkz: can fazla gelir sen varken hücrelerimde)
afedersin ile başlayan cümleler duyuklduğu anda, sözün bitmesini beklemeden affetmem cevabını vermek sureti ile o saçma, o boş dialogtan kaçmış olursunuz!..
beni çok acıtan çelik şarkısı. vakt-i zamanında yapmış adam diyoruz. heralde tüm yeteneğini bu şarkıda sergilemiş keza sonraki dönemlerde şarkı kalitesinde inanılmaz bir negatif ivmelenme gözlenmiştir.

bi de bunlar vardı;

(bkz: dilberim)
(bkz: hercai)
yeni bir altıncı nesil yazar. koştursun efenim sözlükte. *
bir demet akalın sarkısı..
(kalbını mı kırdım, afedersın.)
Aldatan, yalan söyleyen sevgilinin "neden yaptın" sorusuna cevabı. Sanki bardak kırdı eksik akıllı.
can alıcı sözler içeren çelik şarkısıdır.

her gün, yeni birşeylerden vazgeçiyorum.
dün de canımdan vazgeçtim, sonuna kadar.
değersin, her bir saat yeniden ölsem de.
kaldı kı, ben kimim ki ölmüşüm kalmışım.